Fizika Valaki segítene ennél a feladatnál?

János egy 2 méteres rúd segítségével szeretné kivinni a piacra a két kosarat. Az egyik kisebb kosár, mint a másik. A kisebbik kosár a benne lévő krumplival együtt 20 kg tömegű, míg a másik kosár a vöröshagymával együtt 15 kg-os. Hol támassza alá a jobb vállával a rudat, ha a kosarakat a rúd végeihez tudja akasztani?
2020. ápr. 14. 16:24
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Ugye az lenne a lényeg, hogy a cucc ne billenjen le. A merev test forgási egyensúlyban van, ha a rá ható erők által kifejtett forgatónyomatékok eredője nulla. Hová helyezzük a tengelyt (alátámasztást), hogy ez megtörténjen? A forgatónyomaték egyenlő az erőkar és az erő szorzatával. Jelöljük az alátámasztás távolságát a rúd egyik végétől x-szel. Ekkor a két távolság az alátámasztástól x, és 2m-x. Innen már fel tudod írni az egyenletet.
2020. ápr. 14. 16:53
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Egyensúlyhoz az kell, hogy a két kosár forgatónyomatéka egyenlő legyen.

M = F * k, ahol

M: forgatónyomaték

F: erő

k: erőkar

A 20 kg tömegű kosár által kifejtett erő 200 N, a 15 kilós kosár pedig 150 N erőt fejt ki. (A Földön a 10-zel való szorzás jó közelítést ad.) Ekkor egyensúly esetén:

F1 * k1 = F2 * k2

200 * k1 = 150 N * (2 - k1)

200 k1 = 300 - 150k1

350 k1 = 300

k1 = 6/7 m

2020. ápr. 14. 16:57