János egy 2 méteres rúd segítségével szeretné kivinni a piacra a két kosarat. Az egyik kisebb kosár, mint a másik. A kisebbik kosár a benne lévő krumplival együtt 20 kg tömegű, míg a másik kosár a vöröshagymával együtt 15 kg-os. Hol támassza alá a jobb vállával a rudat, ha a kosarakat a rúd végeihez tudja akasztani?2020. ápr. 14. 16:24
1/2 anonim válasza:
Ugye az lenne a lényeg, hogy a cucc ne billenjen le. A merev test forgási egyensúlyban van, ha a rá ható erők által kifejtett forgatónyomatékok eredője nulla. Hová helyezzük a tengelyt (alátámasztást), hogy ez megtörténjen? A forgatónyomaték egyenlő az erőkar és az erő szorzatával. Jelöljük az alátámasztás távolságát a rúd egyik végétől x-szel. Ekkor a két távolság az alátámasztástól x, és 2m-x. Innen már fel tudod írni az egyenletet.
2/2 anonim válasza:
Egyensúlyhoz az kell, hogy a két kosár forgatónyomatéka egyenlő legyen.
M = F * k, ahol
M: forgatónyomaték
F: erő
k: erőkar
A 20 kg tömegű kosár által kifejtett erő 200 N, a 15 kilós kosár pedig 150 N erőt fejt ki. (A Földön a 10-zel való szorzás jó közelítést ad.) Ekkor egyensúly esetén:
F1 * k1 = F2 * k2
200 * k1 = 150 N * (2 - k1)
200 k1 = 300 - 150k1
350 k1 = 300
k1 = 6/7 m