416/A Ötösöm lesz ptár feladat megoldásának levezetése? Nem egyértelmű a megoldókulcs alapján sem nekem ez a feladat Az egyenleteket értem a megoldokulcsnál de utána ha x, y-ra próbálokozom 1,2,3 értékekkel attól még n értéke számomra rejtély

5,40g kiindulási fémkeveréket híg kénsavval reagáltattunk, ekkor 0,45mol gáz képződik. Az első fém atomtömege háromszor kisebb mint a másodiké, a keverékben lévő atomok számaránya viszont 3:1. A két fém oxidácios száma is eltér. Melyik két fémről van szó? Aluminium és Berillium lesz

2020. ápr. 10. 15:59
 1/3 anonim ***** válasza:
11%

Mivel nem tudom, mit milyen betűvel jelöltél a kérdésben, ezért bevezetem az én jelöléseimet:

Az első fém moláris tömege M, vegyértéke m, anyagmennyisége a.

A másik fém moláris tömege N, vegyértéke n, anyagmennyisége b.

Megjegyzem, hogy az m és n vegyérték kb. 1 (pl. Na), 2 (Fe), 3 (Al) lehet, más nagyon nem is.

Az ált. egyenlet (megoldásban is szerepel) szerint am/2 és bn/2 anyagmennyiségű H2 keletkezik.

Felírjuk az egyenleteket:

am/2+bn/2=0,45 (a hidrogénre) ->am+bn=0,90

Ma+Nb=5,40 (a kiindulási tömegre)

3M=N (Az első fém atomtömege háromszor kisebb mint a másodiké)

a=3b (keverékben lévő atomok számaránya viszont 3:1)


Az utolsó két egyenletet beírva az első kettőbe azt kapjuk, hogy:

3bm+bn=0,90 (a=3b miatt)

Ma+N*a/3=5,40 (b=3/a miatt)

Ma+Ma=5,40 (N=3M)

Ma=2,70 így Mb=0,90

Épp úgy esett, hogy a 0,90-et kétféleképp is kifejezhetjük:

3bm+bn=Mb (b-vel osztva, feltéve, hogy b!=0)

3m+n=M Innen pedig próbálgatni kell sajnos. Mint ahogy írtam, m és n nem túl nagy, ezért ez az összeg max. 4*3=12 lehet(ne, ha m és n is lehetne 3), de ha 4 is lehetne valamelyik vegyérték, akkor is csak 4*4=16 lehetne a moláris tömeg. Ilyen kis mol. tömeggel viszont csak 2 fém rendelkezik: a lítium és a berillium. Fontos még, hogy az M mol. tömegű fém vegyértéke szigorúan m, és az is fontos, hogy N=3M-nek is olyannak kell lennie, hogy az egy fém mol. tömege legyen!

Ha M=7 (Li): m=1, 3*1+n=7, ebből n=4. Lehet, hogy van 4 vegyértékű fém, ne zárjuk ki. Viszont N=21 g/mol, ami nem hogy fémnek, de bármilyen elemnek sem mol. tömege, ezért nem a lítiumról van szó.

Ha viszont M=9 g/mol: m=2, n=3, N=27, alumínium, jó.✓

Ha tovább megyünk, a következő fém a nátrium, mol. tömege 23, m=1, n=20, ami lehetetlen. Továbbmenve sem találunk megfelelő más fémet, ezért a megoldás a Be és az Al.

Remélem, érthető volt, ha nem, kérdezz!

Üdv

2020. ápr. 10. 17:39
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors választ átnéztem átszámoltam a módszereddel és értem így már meg van!
2020. ápr. 10. 18:30
 3/3 anonim ***** válasza:

Jelölje a fémek moláris tömegét M1 és M2, oxidációs állapotának változását m és n.

(1) 3 M1 = M2

(2) 3x M1 + x M2 = 5,4

(3) (3x m / 2) + (x n / 2) = 0,45

3x m + x n = 0,9

(1)-et (2)-be helyettesítve:

x = 2,7 / M2

(3)-ba beírva:

8,1 m / M2 + 2,7 n / M2 = 0,9

M2 = 9 m + 3 n

1. m = 1 és n = 2 → M2 = 15

2. m = 1 és n = 3 → M2 = 18

3. m = 2 és n = 1 → M2 = 21

4. m = 2 és n = 3 → M2 = 27 → Al, M1 = 9 → Be

5. m = 3 és n = 1 → M2 = 30

6. m = 3 és n = 2 → M2 = 33

Megjegyzés: a képződő H2 a fémek anyagmennyiségéből ami 3x és x, és oxidációs állapotának változásából ami m és n számítható

3x m H+ → 3x m / 2 H2

x n H+ → x n / 2 H2

2020. ápr. 10. 21:11