Igaz-e, hogy az alábbi pontok halmaza egy parabola? Hogy bizonyítható? (ld. Leírásban)
Adott alap és magasság mellett lehetséges háromszögek magasságpontjai...
dinamikus geometria szoftverrel (pl. GeoGebra) nézve: felveszek egy szakaszt, mint a háromszög alapja, és a harmadik csúcsot egy fix távolságra lévő párhuzamos egyenesen mozgatom -- a magasságpont "nyomvonala" parabolának tűnik,
de nem tudom, hogyan kellene a bizonyításnak nekiállni...
Fel kell írnia magasságpont koordinátáit.
Legyen az alap az x tengelyen, egyik pontja az origó, másik pontja az x=1 pont. Legyen a magasság egységnyi, tehát húzunk egy y=1 egyenest, amelyen a háromszög harmadik csúcspontja mozog (lehetne az alap bármely szakasz, a csúcs a megfelelő párhuzamoson, ekkor csak számolás lenne bonyolultabb).
Ezután legyen a háromszög csúcspontja az y tengelytől z távolságra (-∞ < x < ∞). Ekkor koordinátageometriai számítással felírhatjuk a magasságpont koordinátáját, ahol az x és y értékei z-től függenek. Ha most a "z"-t mindkét koordinátával kifejezzük, akkor egy függvényt kapunk x és y között, ezt y-ra rendezve kapunk egy összefüggést. Amennyiben ez a*x^2+b*x+c alakú, akkor a magasságpont egy parabola mentén mozog.
Köszönöm... ez egyfelől tökéletes,
másfelől (az én saram, hogy nem írtam egyből)
ELEMI GEOMETRIAI bizonyítása van valakinek? :)
Legyen a háromszöged alapja (0,0) és (1,0), magassága h, így a futó harmadik pont (a, h).
A futó ponton keresztül húzott magasságvonal egyenlete triviális x=a. Az (1,0) ponton keresztül húzott magasságvonal a (0,0) és (a,h) közti oldal egyenesére merőleges. Ennek az oldalnak a meredeksége h/a, így a rá merőleges magasságvonal meredeksége -a/h. Tehát a második magasságvonal y = -a/h * x + c alakú. Ennek a metszéspontja x=a-val y = -a/h * a + c = -a^2 / h + c alakú. Tehát igen, parabola lesz a futó magasságpont által leírt görbe, hiszen a görbe x koordinátái a, az y koordinátái pedig -a^2 szerint alakulnak.
Köszönöm ismét mindenkinek... van már három szép leírás a koord.geo. bizonyításhoz;
az idetévedő újabbaknak azért a kérdés az maradna továbbra is:
ELEMI GEOMETRIAI ötlete van-e esetleg valakinek?
A #4 kapcsán találtam a Kiepert-parabola fogalmát, az biztosan nem az, ami most kellene, de lehetséges esetleg, hogy valami ahhoz hasonlóban kellene gondolkozni?
A #4-essel én nem random dolgok guglizására akartalak biztatni, hanem hogy tényleg állj neki a sejtés alapján történő bizonyításnak. Ha parabola, akkor annak óhatatlanul:
- tengelye a szakaszfelező egyenes
- csúcspontja az egyenlő szárú eset magasságpontja
- paramétere az általad fixált magasság fele
Ezek definiálják a fókuszpontot és vezéregyenest, így elkezdheted vizsgálni, hogy egy tetszőleges futó magasságpont valóban egyenlő távolságra van-e tőlük. Itt már nem érdemes várni a csodát, ezt fel kell rajzolni és megkeresni azokat a szögeket, köröket, hasonlóságokat, amik ezt bizonyítják.
Teljesen igazad van, és a random guglizásnál azért igyekeztem célirányosabban utánanézni a dolognak :)
Azt feltételezném, hogy ez a kérdés (bár engem kellően megizzaszt) elég alapvető ahhoz, hogy valahol irodalma legyen -- hacsak nem túl triviális hozzá, ezért próbáltam fellelni a neten a nyomát...
Azt fogom megmutatni, hogy ez a parabola az A-B egyenes X pontjainak az AB szakaszra vett "hatványát", vagyis az XA*XB szorzatot jeleníti meg. (+ konstans szorzó.) Nem tudom, hogy neked ez eleminek számít-e, nekem az egyik kedvenc eszközöm, síkbeli körökre nagyon gyakran úgy gondolok, mint térbeli paraboloidokra, és, egyenesbeli pontpárokra meg úgy, mint síkbeli parabolákra. Bizonyos értelemben a magasságpont szerkesztése ezt az értéket szerkeszti meg.
Az M magasságpont helyett az AB tengelyre vett tükörképét, M'-t tekintsük. Nyilván a pályájuk ugyanaz, csak tükrözve. M' a körülírt kör és a C-ből állított merőleges másik metszése (ez ismert).
Legyen X=T_C, a C pont vetülete az AB egyenesre. Ekkor a körülírt körre X hatványa:
: XM'*XC = XA*XB
ami alapján
: XM' = XA*XB/XC
ahol XC konstans. Vagyis M' helyzete éppen az XA*XB értéket mutatja meg (annak egy nyújtott képét).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!