Mi ennek az egyenletrendszernek a megoldása?


Az egyenletrendszer:

1/x-1 + 2/y+1 = 9

-3/x-1 + 1/y+1 = -13


Próbáltam már a behelyettesítés és a kiküszöbölés módszerével, de nem sikerül. Ötletek hogy hogyan kezdjem el?



2020. márc. 22. 16:12
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Legyen a=1/(x-1) b=1/(y+1)!

Ekkor az egyenletrendszer:

a+2b=9

-3a+b=-13

-----------

Az első egyenlet mindkét oldalát szorozd 3-mal!

3a+6b=27

-3a+b=-13

------------

Add össze a két egyenletet!

7b=14

b=2

Visszahelyettesítve:

-3a+2=-13

3a=15

a=5


1/(x-1)=5

x-1=1/5

x=6/5


1/(y+1)=2

y+1=1/2

y=-1/2

2020. márc. 22. 16:19
 2/3 A kérdező kommentje:
Erre nem is gondoltam. Köszönöm a gyors választ!
2020. márc. 22. 16:34
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Ha már leírtam közben:

[link]

2020. márc. 22. 16:52