Az egyenletrendszer:
1/x-1 + 2/y+1 = 9
-3/x-1 + 1/y+1 = -13
Próbáltam már a behelyettesítés és a kiküszöbölés módszerével, de nem sikerül. Ötletek hogy hogyan kezdjem el?
2020. márc. 22. 16:12
1/3 anonim válasza:
Legyen a=1/(x-1) b=1/(y+1)!
Ekkor az egyenletrendszer:
a+2b=9
-3a+b=-13
-----------
Az első egyenlet mindkét oldalát szorozd 3-mal!
3a+6b=27
-3a+b=-13
------------
Add össze a két egyenletet!
7b=14
b=2
Visszahelyettesítve:
-3a+2=-13
3a=15
a=5
1/(x-1)=5
x-1=1/5
x=6/5
1/(y+1)=2
y+1=1/2
y=-1/2
2/3 A kérdező kommentje:
Erre nem is gondoltam. Köszönöm a gyors választ!
2020. márc. 22. 16:34