Ennek az exponenciális egyenletrendszernek, hogyan jön ki a megoldása?


(1) 8*6^(x+2)+2*3^(y-1)=10

(2)2*6^(x+3)-3^(y+2)=-15


Azt tudom hogy x=-2 ; y=1


Én akárhogy próbálkozom, ezek sehogy sem jönnek ki.

A feladat a "MATEMATIKA Gyakorló és érettségire felkészítő feladatgyűjtemény I. "-ból van, van hozzá megoldókulcs, de gondolatmenet nincsen benne.


2016. febr. 11. 20:08
 1/5 anonim ***** válasza:
58%

A világ legegyszerűbb példája... A héten legalább 5-6 teljesen hasonló kérdést feltettek, és többször meg lettek hasonló példák oldva, részletesen levezetve.


Miért vagytok ilyen lusták visszakeresni?!


Ha véletlenségből valaki meg is oldaná, még egy "köszönöm"-öt se dob oda a kérdező...



Ötlet a feladathoz: 6^(x+2)=3^(2x+4). Remélem ez alapján már kijön a helyes eredmény...

2016. febr. 11. 20:17
 2/5 anonim ***** válasza:

A hatványozás azonosságai alapján szétbontod a hatványokat:


(1) 8 * 6^2 * 6^x + 2 * 3^(-1) * 3^y = 10

(2) 2 * 6^3 * 6^x - 3^2 * 3^y =-15


Látjuk, hogy mindkét egyenletben van 6^x és 3^y, ezeket érdemes elnevezni egy-egy másik ismeretlennek, csak a jobb átláthatóság kedvéért:


(1) 8 * 6^2 * t + 2 * 3^(-1) * z = 10

(2) 2 * 6^3 * t - 3^2 * z =-15


Ezt megoldod, utána visszaírod az exponenciális tagokat, és kész.

2016. febr. 11. 20:18
 3/5 anonim ***** válasza:

Elnézést. Már annyira az jár a fejembe, hogy minden nap egy ilyen kérdés, h. még én is hülyeséget írtam. Helyesen:


6^(x+2)=[2^(x+2)]*[3^(x+2)].


Egyszerűen a hatványazonosságokkal kell "bűvészkedni". Mivel szép egész számok vannak, ezért a megoldás is a lehető legegyszerűbb, ezek a példák úgy vannak gyártva.

2016. febr. 11. 20:20
 4/5 anonim ***** válasza:

Elnézést! Az első válaszban ezt nem értem:

"6^(x+2)=3^(2x+4)"

2016. febr. 11. 20:27
 5/5 anonim ***** válasza:
#4-nek: #3 válaszomban korrigáltam. 6 helyett 9-et néztem...
2016. febr. 11. 21:07