5 az x hatványon = 60 hogy kell kiszámolni?


2016. febr. 2. 16:24
 1/4 anonim ***** válasza:
xln5=ln60
2016. febr. 2. 16:35
 2/4 A kérdező kommentje:
köszi
2016. febr. 2. 16:39
 3/4 anonim ***** válasza:
Ahogy erdős mondta: logaritmálunk :)
2016. febr. 2. 17:09
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha a számológéped nem tud természetes logaritmussal számolni, akkor van egy "trükkösebb" megoldási menet is.

5^x = 60

Vegyük mindkét oldal 10-es alapú logaritmusát:

lg(5^x) = lg(60)

A logaritmus azonosságok közül felhasználhatjuk, hogy lg(a^b)=b*lg(a), tehát:

x*lg5 = lg60

x = lg60/lg5

2016. febr. 2. 18:47