Ezt az exponenciális egyenletet hogyan kell visszavezetni másodfokú egyenletre?

49^x+7=8*7^x
2016. febr. 8. 19:39
 1/6 anonim ***** válasza:

Itt megoldottam egy teljesen hasonlót, levezetve:


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..



Amúgy miért vagytok ilyen lusták visszakeresni? Minden nap van egy ilyen kérdés...

2016. febr. 8. 19:45
 2/6 A kérdező kommentje:
Megnéztem és abból nem jöttem rá, hogy ezt hogyan kell visszavezetni 2. fokú egyenletre.
2016. febr. 8. 19:50
 3/6 anonim ***** válasza:

49^x=(7^2)^x=7^(2x)=(7^x)^2, és ekkor mondjuk 7^x=t, így


t^2+7=8t, innen már szerintem menni fog.

2016. febr. 8. 19:54
 4/6 A kérdező kommentje:
Akkor megoldóképlettel ugye a=1 ; b=-8 ; c=7
2016. febr. 8. 19:58
 5/6 anonim ***** válasza:
Vezess be új ismeretlent: y=7^x. Ekkor 49^x=(7^2)^x=7^(2x)=(7^x)^2 segítségével y^2+7=8y. Ami ekvivalens (y-7)(y-1)=0 másodfokú egyenlettel. Tehát y1=7 és y2=1, azaz x1=1 és x2=0, ami ellenőrizve helyes eredményt ad. Sz. Gy.
2016. febr. 8. 20:00
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm, értem sikerült.


És ezt:5^(2x)+25=5^(x+2)+5^x

2016. febr. 8. 20:08