Bizonyitsuk be, hogy 13|3^ (n+2) +4^ (2n+1), ahol n eleme Z?


megvizsgáltam, hogy 1,2 és 3 számokkal hogy igaz-e és azok, ezután indukciós feltevéssel, fel tettem azt a kérdést, hogy k+1-re is igaz-e?


13|3^(k+2+1)+4^(2k+1+1), és ezután hogy kell,



#matematika #indukciós feltevés
2020. márc. 1. 13:05
 1/5 anonim ***** válasza:
Arra kell törekedni, hogy a 3^(k+2)+4^(2k+1) összeg valahogy megjelenjen, mert erről tudod, hogy osztható 13-mal, így az ezen kívüli részt kell vizsgálni.
2020. márc. 1. 13:23
 2/5 anonim ***** válasza:
Viszont rosszul írtad fel a következő lépést, így ebből nem fog kijönni semmi.
2020. márc. 1. 13:25
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem látom, hogy indukcióval hogy jönne ki a megoldás, de van egy más típusú megoldásom.

Egyszerűen ha megnézed, hogy a 3 és 4 hatványok milyen maradékot adnak 13-mal osztva a kitevő függvényében, és utána n 3-as maradéka alapján összepárosítod a megfelelőket, akkor pont kijön az, aminek ki kell jönnie.


Ezt nem túl részletesen írtam le, csak vázlatosan a megolást, szóval ha valami nem világos, akkor szólj, és leírom a részleteket. :)

2020. márc. 1. 15:10
 4/5 anonim ***** válasza:

Teljes indukcióval:

n=1 esetén 13|3^3+4^3=91

Tegyük fel, hogy n=k-ra is igaz, azaz 13|3^(k+2)+4^(2k+1). Kérdés, hogy ekkor teljesül-e k+1-re is, azaz, hogy 13|3^(k+3)+4^(2k+3)? Tekintsük a két kifejezés különbségét, azaz 3^(k+3)+4^(2k+3)-3^(k+2)-4^(2k+1)-t. Ha ez osztható 13-mal, akkor készen vagyunk, hiszen a feltevés szerint 3^(k+2)+4^(2k+1) osztható 13-mal, így szükségképpen 3^(k+3)+4^(2k+3)-nak is oszthatónak kell lennie 13-mal.

3^(k+3)+4^(2k+3)-3^(k+2)-4^(2k+1)=3^(k+3)*(3-1)+4^(2k+1)(16-1)=2*(3^(k+2)+4^(2k+1))+13*4^(2k+1), ahol az első tag az indukciós feltevés miatt, a második tag pedig a 13-as szorzótényező miatt osztható 13-mal, így az állítást bebizonyítottuk.

Megjegyzés: A kérdésedben n nem a Z-nek eleme, hanem inkább N-nek, azaz n természetes szám.

2020. márc. 1. 17:16
 5/5 anonim ***** válasza:
n=0-val mi a helyzet?
2020. márc. 1. 17:34