Valaki, aki jó matekból, tudna segíteni please? Ezer köszi, ha igen!

Egy tartályba 2 cső vezet. Ha a tartályt először félig megtöltjük az 1. csövön át, azután teleengedjük a 2.csövön át, a töltési idő 2 óra. Ha viszont az 1.csövön csak a harmadáig töltjük, a 2.csövön ezután tele, akkor a a töltési idő 2óra 10perc lesz. Mennyi idő alatt tölti meg a tartályt külön az egyik vagy a másik cső?

2020. jan. 6. 19:00
 1/2 anonymousreview60 ***** válasza:
84%

Az első csövön át a töltési sebesség x, a másodikon y.

0,5/x + 0,5/y = 120 perc

(1/3)/x + (2/3)/y = 130 perc

Oldd meg x-re, y-ra!

2020. jan. 6. 19:05
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

1. cső töltési sebessége: cs1

2. cső töltési sebessége: cs2

(1) 0,5/cs1 + 0,5/cs2 = 120

(2) (1/3)/cs1 + (2/3)/cs2 = 130

.

(1)-ből kifejezzük 1/cs2-t.

1/cs1 + 1/cs2 = 240

1/cs2 = 240 - 1/cs1

.

(2) 1/3 * 1/cs1 + 2/3 * 1/cs2 = 130

1/cs1 + 2 * 1/cs2 = 390

1/cs1 + 2 * (240 - 1/cs1) = 390

1/cs1 + 480 - 2/cs1 = 390

-1/cs1 + 480 = 390

-1/cs1 = -90

1/cs1 = 90

cs1 = 1/90 ==> cs2 = 1/150

A legvégét meghagyom neked.

2020. jan. 6. 19:19