Egy tartályba 2 cső vezet. Ha a tartályt először félig megtöltjük az 1. csövön át, azután teleengedjük a 2.csövön át, a töltési idő 2 óra. Ha viszont az 1.csövön csak a harmadáig töltjük, a 2.csövön ezután tele, akkor a a töltési idő 2óra 10perc lesz. Mennyi idő alatt tölti meg a tartályt külön az egyik vagy a másik cső?2020. jan. 6. 19:00
1/2 anonymousreview60 válasza:
Az első csövön át a töltési sebesség x, a másodikon y.
0,5/x + 0,5/y = 120 perc
(1/3)/x + (2/3)/y = 130 perc
Oldd meg x-re, y-ra!
2/2 anonim válasza:
1. cső töltési sebessége: cs1
2. cső töltési sebessége: cs2
(1) 0,5/cs1 + 0,5/cs2 = 120
(2) (1/3)/cs1 + (2/3)/cs2 = 130
.
(1)-ből kifejezzük 1/cs2-t.
1/cs1 + 1/cs2 = 240
1/cs2 = 240 - 1/cs1
.
(2) 1/3 * 1/cs1 + 2/3 * 1/cs2 = 130
1/cs1 + 2 * 1/cs2 = 390
1/cs1 + 2 * (240 - 1/cs1) = 390
1/cs1 + 480 - 2/cs1 = 390
-1/cs1 + 480 = 390
-1/cs1 = -90
1/cs1 = 90
cs1 = 1/90 ==> cs2 = 1/150
A legvégét meghagyom neked.