Hogy tudom megállapítani, hogy páratlan a függvény?

Azt értem, hogy páratlan akkor, ha f(-x)=f(x) , tehát, ha az x-ek helyére -x-et helyettesítek, és az megegyezik az eredeti függvénnyel. Viszont a páratlan függvényt nem értem, ami f(-x)=-f(x), itt mit kell az x helyére helyettesíteni?

2019. dec. 28. 02:34
 1/6 A kérdező kommentje:
Bocsi, az f(-x)=f(x) az a páros, elírtam.
2019. dec. 28. 02:34
 2/6 anonim ***** válasza:
Mit nem értesz? Leírtad: ha -x -szel számolva a végeredmény a -1 -szerese lesz annak, ami sima x -szel kijön, akkor páratlan. Pl f(x): 5x esetében x=3-ra az eredmény 15, x=-3 -ra pedig -15. Tehát f(-3)=-f(3). Vagy általánosabban f(-x)=5*(-x)=-1*(5x)=-f(x)
2019. dec. 28. 04:22
 3/6 A kérdező kommentje:
Igen köszi így már értem, csak konkrét szám behelyettesítése nélkül nem tudom meghatározni.
2019. dec. 28. 04:59
 4/6 anonim ***** válasza:
Ha a függvény grafikonja középpontosan szimetrikus az origóra akkor páratlan a függvény.
2019. dec. 28. 06:18
 5/6 anonim ***** válasza:
Van akkor egy másik lehetőség, ha egyenletrendszerbe helyezed úgy hogy eggyik oldalon a sima függvény, másik oldalt a függvény szorozva minusz 1-el, ha a rendszerezés során 0 jön ki akkor páros, ha kétszeresét kapod akkor páratlan, ha eggyikse akkor nem páros és nem páratlan, szerintem ez a legbiztosabb módszer, én ezt a módszert szoktam használni, bár sose tanították.
2019. dec. 28. 09:43
 6/6 anonim ***** válasza:

Tegyük azért helyre a dolgokat;


Az f(x) függvény páros, hogyha minden x-re


f(x) = f(-x)


Az f(x) függvény páratlan, hogyha


-f(x) = f(-x). Akárcsak az egyenleteket ezt is lehet rendezni úgy, hogy osztunk (-1)-gyel, így ezt kapjuk:


f(x) = -f(-x), amiből gyakorlatilag az a geometriai szemlélet olvasható ki, hogy ha egy páratlan függvényt tükrözünk az y-tengelyre (belső negatív előjel) és az x-tengelyre (külső negatív előjel), akkor az eredit kapjuk vissza. Mivel a tengelyek merőlegesek egymásra, ezért ez helyettesíthető egy darab középpontos tükrözéssel, melynek középpontja a tengelyek metszéspontja, vagyis az origó.

Ezt azért írtam le, mert ebből az alakból érdemes kiindulni a legtöbb esetben.


Nézzünk néhány példát; az x^3 esetén ez a történet:


-(-x)^3 = -(-x)*(-x)*(-x) = x*x*x = x^3, láthatóan az eredetit kaptuk vissza, tehát a függvény páratlan (persze meg lehet oldani a hatványozásra vonatkozó szabályokkal is)


Az 1/x esetén:


-(1/(-x) = (-1)/(-x) = 1/x, ugyanazt kaptuk vissza.


Klasszikus példa még a 0, avagy 0*x függvény esete:


-0*(-x) = 0, ugyanaz a függvény. Ennek érdekessége, hogy egyben páros is, és ez az egyetlen R-en értelmezett függvény, amelyik egyszerre páros és páratlan.


Vannak olyan esetek, amelyeket szakaszonként érdemes megvizsgálni; például az előjelfüggvénynél:


sgn(x)=

{1, ha x>0

{0, ha x=0

{-1, ha x<0


Így ha vesszük a -sgn(-x) függvényt, akkor


-ha x>0, akkor -sgn(-x) = -(-1) = 1

-ha x=0, akkor -sgn(-x) = -0 = 0

-ha x<0, akkor -sgn(-x) = -1


Tehát ugyanazt kaptuk vissza, így ez is páratlan.


Olyan is előfordulhat, hogy algebrai úton nehézkes a levezetése, ilyen például a sin(x) függvény. Itt azt kell belátni, hogy


-sin(-x) = ... = sin(x). Itt majd valaki valószínűleg felveti a Taylor-sorfejtést, és hogy a polinomoknál tanult módon be lehet látni, hogy a két oldal egyenlő, de amíg az ember nem tud ezzel számolni, addig marad az, hogy felrajzolja azt a bizonyos egységkört, és addig sakkozik benne, amíg rá nem jön, hogy így van.

2019. dec. 28. 11:52