Két azonos középpontú kör sugara 6 cm, illetve 8 cm. Milyen távolságra van a középponttól az a szelő, amelynek a két kör közé eső darabjai 4-4 cm hosszúságúak?


2019. dec. 26. 11:14
 1/3 anonim ***** válasza:

Legyen a keresett távolság d, a szelő kisebbik körbe eső szakaszának fel x! Így a két derékszögű háromszögre felírva a Pitagorasz-tételt_


d^2+x^2=36

d^2+(x+4)^2=64


Ezt az egyenletrendszert kell megoldani. Kivonva egymásból a két egyenletet:


(x+4)^2-x^2=28

8x+16=28

8x=12

x=3/2


d^2=36-9/4=135/4

d=sqrt(135)/2

2019. dec. 26. 11:35
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2019. dec. 26. 12:09
 3/3 anonim ***** válasza:
2019. dec. 26. 12:26