Hasonlósági transzformációval kéne megoldani, körhöz húzött érintő, szelő tétel, magasság tétel.2018. febr. 22. 12:54
1/6 anonim válasza:
Rajzold le az egészet!
Xm
I
1.75m I
I I
lencse____8m____I__2m__I
Látjuk tehát, hogy a lencse-szobor alja-szobor teteje egy derékszögű háromszög, ahogy a lencse-Béla alja-Béla teteje is, ez a két háromszög pedig hasonló. Mivel a lencsénél lévő szögeik azonosak, ennek a szögnek a tangeense is azonos, tehát a kétháromszögben a befogók aránya azonos lesz.
Tehát: 1.75/8=X/(8+2)-ből X= 2.1875 m adódik.
2/6 anonim válasza:
Nah ahogy látom a rajz nem jött össze, de papíron működnie kell!
3/6 A kérdező kommentje:
Értem én, hogy hogyan gondoltad, de a tangens még nem lett bevezetve az órán, úgyhogy ezt nem tudom, hogy elfogadják.
2018. febr. 22. 21:06
4/6 A kérdező kommentje:
Jobban átgondolva, nem olyan biztos, hogy a két háromszög hasonló. Oké, hogy mind a kettő derékszögű, de nem feltétlenül egyeznek meg a hegyeszögei. Azaz a szobor-lencse átfogót nem biztos, hogy érinti Béla magassága.
2018. febr. 23. 07:05
5/6 anonim válasza:
Két szögük azonos, tehát a harmadik is az. Ergo hasonlók.
6/6 A kérdező kommentje:
Mint írtam, a szobor-lencse átfogót nem feltétlenül érinti Béla feje. Ha nem érinti, akkor csak egy szög egyezik meg, mégpedig a derékszög. Itt akadtam el a feladat megoldásában.
2018. febr. 25. 19:39