Hogy számoljam ki hogy egy fadarabnak hány %-a van a víz alatt?

2019. dec. 18. 16:20
 1/5 anonim ***** válasza:
Úgy, hogy ismered Arkhimédész tételét. A fa sűrűségét ismered?
2019. dec. 18. 16:24
 2/5 A kérdező kommentje:
azt hiszem 600kg/m3
2019. dec. 18. 16:25
 3/5 anonim ***** válasza:

A fadarab súly a kiszorított víz súlyával.

Ha

a fadarab fajsúlya g1,

a fadarab térfogata V1.

a víz fajsúlya g1,

a bemerülő rész térfogata, azaz a kiszorított víz térfogata V2, akkor


g1*V1=g2*V2

V2/V1=g1/g2


Ha százalékban akaraod, akkor szorzod 100-zal.

2019. dec. 18. 16:31
 4/5 A kérdező kommentje:
köszönöm
2019. dec. 18. 16:34
 5/5 anonim ***** válasza:
#16.25 A fa súlya a "kiszorított" víz súlyával csökken. Ez pongyola megfogalmazás, de most jó lesz. Tegyük fel, hogy ha a fa teljesen elmerül, a kiszorított víz súlya x. Mivel a víz sűrűsége 1000 kg/m³, a fáé pedig csak 600 kg/m³, a fa eredeti súlya 0,6x. Ekkor a fának el kell indulnia fölfelé. Az egyensúlyhoz az kell, hogy a kiszorított víz súlya 0,6x legyen. Könnyű belátni, hogy ez akkor valósul meg, ha a fának csak 60 százaléka merül vízbe.
2019. dec. 18. 16:40