2019. dec. 18. 16:20
1/5 anonim válasza:
Úgy, hogy ismered Arkhimédész tételét. A fa sűrűségét ismered?
2/5 A kérdező kommentje:
azt hiszem 600kg/m3
2019. dec. 18. 16:25
3/5 anonim válasza:
A fadarab súly a kiszorított víz súlyával.
Ha
a fadarab fajsúlya g1,
a fadarab térfogata V1.
a víz fajsúlya g1,
a bemerülő rész térfogata, azaz a kiszorított víz térfogata V2, akkor
g1*V1=g2*V2
V2/V1=g1/g2
Ha százalékban akaraod, akkor szorzod 100-zal.
4/5 A kérdező kommentje:
köszönöm
2019. dec. 18. 16:34
5/5 anonim válasza:
#16.25 A fa súlya a "kiszorított" víz súlyával csökken. Ez pongyola megfogalmazás, de most jó lesz. Tegyük fel, hogy ha a fa teljesen elmerül, a kiszorított víz súlya x. Mivel a víz sűrűsége 1000 kg/m³, a fáé pedig csak 600 kg/m³, a fa eredeti súlya 0,6x. Ekkor a fának el kell indulnia fölfelé. Az egyensúlyhoz az kell, hogy a kiszorított víz súlya 0,6x legyen. Könnyű belátni, hogy ez akkor valósul meg, ha a fának csak 60 százaléka merül vízbe.