Ennek a függvénynek, hogy számoljam ki az inverzét?


f(x)=2*5^(x-1) +3

Az oké, hogy felírom, hogy

y= 2*5^(x-1)+3 /+3

y+3 = 2*5^(x-1) /:2

(y+3):2 = 5^(x-1)


De itt elakadok. Hogyan tovább?



2019. nov. 27. 12:10
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésedre a válasz: a következő művelet, hogy 5-ös alapú logaritmust képzel mindkét oldalon, ezután a jobboldal (x-1) lesz.

Egyébként az első lépés rossz, helyesen -3 mindkét oldalon y-3=2×5^(x-1)

2019. nov. 27. 12:54
 2/6 A kérdező kommentje:

Jogos itt rosszul írtam.

Tehát akkor

(y-3):2 = x-1 /+1

X = (y-2):2

Y= (x-2):2

Ez lesz az inverz függvény?

2019. nov. 27. 13:00
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

y= 2*5^(x-1)+3 /-3

y-3 = 2*5^(x-1) /:2

(y+3)/2 = 5^(x-1) /mindkét oldal 5-ös alapú logaritmusa


log5 [(y+3)/2]=x-1 /:+1

x = log5 [(y+3)/2]+1 -->Ez az inverz


De igény szerint tovább alakítható:

x = log5 [(y+3)/2]+log5 5 = log5 [5/2*(y+3)]

2019. nov. 27. 13:15
 4/6 anonim ***** válasza:
75%

"x = log5 [(y+3)/2]+1 -->Ez az inverz"

Eddig jól írta Ifjutitan.

Viszont ő is vétett egy apró hibát az utolsó sorban, helyesen:

x = log5 [(y+3)/2]+log5 5 = log5 [5*2*(y+3)] = log5 [10y+30]

2019. nov. 27. 17:10
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

"Viszont ő is vétett egy apró hibát az utolsó sorban, helyesen:


x = log5 [(y+3)/2]+log5 5 = log5 [5*2*(y+3)] = log5 [10y+30]"


Én nem látom azt a hibát. 5-öt és 2-őt nem szoroztam össze, mert:


log a + log b = log a*b-t használtam


a = (y+3)/2

b=5


x = log5 [(y+3)/2]+log5 5 = log[5*(y+3)/2]


A /2-t előre hoztam, így lett

log[5/2*(y+3)]=log(2,5y+7,5)

2019. nov. 27. 18:43
 6/6 anonim ***** válasza:
75%
Igaz, 4-es válasz második fele téves.
2019. nov. 28. 10:50