mint például a^2-b^2= (a^2-b^2)*(a^2+b^2). ugyanilyen a √a-b re?2019. nov. 19. 20:44
1/10 A kérdező kommentje:
Most tanuljuk a deriválásra bevezető példákat, az érintővel kapcsolatban voltak feladatok, amiket az (f (x)-f(xo))/(x-xO)képlettel kell megoldani. Egyik feladatban a gyökfüggvényt kaptuk.
2019. nov. 19. 20:47
2/10 anonymousreview60 válasza:
a^2-b^2= (a^2-b^2)*(a^2+b^2) hamis, mert a jobb oldal értéke a^4-b^4.
Szóval, mi a kérdés?
3/10 A kérdező kommentje:
Nem az. Hanem, hogy létezik-e gyök alatt a ból b re? A fenti monológgal csak a feladattípust írtam le.Értsd: az analízis elemei című könyv 101 oldal alján lévő d feladattól van szó.
2019. nov. 19. 21:07
4/10 anonim válasza:
Most a gyök(a-b), gyök(a)-b vagy gyök(a)-gyök(b) kifejezésre keresel hasonló azonosságot?
5/10 A kérdező kommentje:
A másodikra!
2019. nov. 19. 23:05
6/10 anonim válasza:
Arra az van, hogy (negyedikgyök(a)-gyök(b))*(negyedikgyök(a)+gyök(b)), amennyiben b>=0.
7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2019. nov. 20. 06:52
8/10 tatyesz válasza:
Az (f(x) - f(x₀))/(x-x₀) képletet alkalmazd az f(x)=√x függvényre:
(√x - √x₀)/(x-x₀)
Szorozd a számlálót és a nevezőt is √x + √x₀-lal:
[(√x - √x₀)∙(√x + √x₀)]/[(x-x₀)∙(√x + √x₀)]
A számlálóban (a-b)∙(a+b) = a² - b² azonosságot használhatunk:
(x-x₀)/[(x-x₀)∙(√x + √x₀)]
(x-x₀)-lal egyszerűsítünk:
1/(√x + √x₀)
A derivált ennek a határértéke x→x₀ esetben. Így ezt kapod:
1/(2√x₀)
9/10 anonymousreview60 válasza:
A "a^2-b^2= (a^2-b^2)*(a^2+b^2)" tényszerűen hamis. Ha vitatod, magadra vess!
10/10 A kérdező kommentje:
Utolsó! Nem ez volt a kérdés.
2019. nov. 20. 15:24