mint például a^2-b^2= (a^2-b^2)*(a^2+b^2). ugyanilyen a √a-b re?

2019. nov. 19. 20:44
 1/10 A kérdező kommentje:
Most tanuljuk a deriválásra bevezető példákat, az érintővel kapcsolatban voltak feladatok, amiket az (f (x)-f(xo))/(x-xO)képlettel kell megoldani. Egyik feladatban a gyökfüggvényt kaptuk.
2019. nov. 19. 20:47
 2/10 anonymousreview60 ***** válasza:
100%

a^2-b^2= (a^2-b^2)*(a^2+b^2) hamis, mert a jobb oldal értéke a^4-b^4.

Szóval, mi a kérdés?

2019. nov. 19. 20:51
 3/10 A kérdező kommentje:
Nem az. Hanem, hogy létezik-e gyök alatt a ból b re? A fenti monológgal csak a feladattípust írtam le.Értsd: az analízis elemei című könyv 101 oldal alján lévő d feladattól van szó.
2019. nov. 19. 21:07
 4/10 anonim ***** válasza:
81%
Most a gyök(a-b), gyök(a)-b vagy gyök(a)-gyök(b) kifejezésre keresel hasonló azonosságot?
2019. nov. 19. 22:08
 5/10 A kérdező kommentje:
A másodikra!
2019. nov. 19. 23:05
 6/10 anonim ***** válasza:
25%
Arra az van, hogy (negyedikgyök(a)-gyök(b))*(negyedikgyök(a)+gyök(b)), amennyiben b>=0.
2019. nov. 19. 23:17
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2019. nov. 20. 06:52
 8/10 tatyesz ***** válasza:
76%

Az (f(x) - f(x₀))/(x-x₀) képletet alkalmazd az f(x)=√x függvényre:


(√x - √x₀)/(x-x₀)


Szorozd a számlálót és a nevezőt is √x + √x₀-lal:


[(√x - √x₀)∙(√x + √x₀)]/[(x-x₀)∙(√x + √x₀)]


A számlálóban (a-b)∙(a+b) = a² - b² azonosságot használhatunk:


(x-x₀)/[(x-x₀)∙(√x + √x₀)]


(x-x₀)-lal egyszerűsítünk:


1/(√x + √x₀)


A derivált ennek a határértéke x→x₀ esetben. Így ezt kapod:


1/(2√x₀)

2019. nov. 20. 12:34
 9/10 anonymousreview60 ***** válasza:
A "a^2-b^2= (a^2-b^2)*(a^2+b^2)" tényszerűen hamis. Ha vitatod, magadra vess!
2019. nov. 20. 13:14
 10/10 A kérdező kommentje:
Utolsó! Nem ez volt a kérdés.
2019. nov. 20. 15:24