Egy mértani sorozat második tagja 5, ötödik tagja 40. Határozza meg a sorozat első tagját! Megoldását részletezze?


Megoldó kulcs alapján fel lehet írni egy egyenletrendszert, viszont nem értem hogy milyen műveletet alkalmaztak amivel kijött a bizonyos eredmény.


b1*q=5

b2*q^4=40

<valamiféle művelet>

q^3=8


Itt mi volt a művelet?



2019. okt. 16. 05:04
 1/2 anonim ***** válasza:

Az alsó egyenletet elosztod a felső egyenlettel. Baloldalt baloldallal és jobboldalt jobboldallal.

b1×q=5

b1×q^4=40


(b1×q^4)÷(b1×q)=40÷5

q^3=8

q=2

Innen b1 már biztosan megy.

2019. okt. 16. 06:01
 2/2 anonim ***** válasza:

Sose szerettem ezt a fajta megoldást, csak túlbonyolítás...


A második tagból hogyan kapod az ötödik tagot? Úgy, hogy háromszor szorzol, tehát a(5)=a(2)*q^3. Ide csak behelyettesítesz, és meg is vagy.


Általánosságban elmondható, hogy a(n)=a(k)*q^(n-k). A számtani sorozatra hasonló képlet jön ki.


Hogy ezt miért nem tanítják sehol, nem is értem...

2019. okt. 16. 09:14