Megoldó kulcs alapján fel lehet írni egy egyenletrendszert, viszont nem értem hogy milyen műveletet alkalmaztak amivel kijött a bizonyos eredmény.
b1*q=5
b2*q^4=40
<valamiféle művelet>
q^3=8
Itt mi volt a művelet?
2019. okt. 16. 05:04
1/2 anonim válasza:
Az alsó egyenletet elosztod a felső egyenlettel. Baloldalt baloldallal és jobboldalt jobboldallal.
b1×q=5
b1×q^4=40
(b1×q^4)÷(b1×q)=40÷5
q^3=8
q=2
Innen b1 már biztosan megy.
2/2 anonim válasza:
Sose szerettem ezt a fajta megoldást, csak túlbonyolítás...
A második tagból hogyan kapod az ötödik tagot? Úgy, hogy háromszor szorzol, tehát a(5)=a(2)*q^3. Ide csak behelyettesítesz, és meg is vagy.
Általánosságban elmondható, hogy a(n)=a(k)*q^(n-k). A számtani sorozatra hasonló képlet jön ki.
Hogy ezt miért nem tanítják sehol, nem is értem...