Hány szőlőszem volt eredetileg e három fürt valamelyikén, ha más nem evett róluk? (A) 14 (B) 16 (C) 18 (D) 20 (E) 22

Egy szőlőtőkén három fürt szőlő termett. A három fürtön összesen 52 szem szőlő volt. Az egyik fürtről egy seregély megevett 10 szemet, egy másikról 6 szemet, és ekkor mindhárom fürtön ugyanannyi szőlőszem lett.

2019. okt. 15. 06:29
1 2 3 4 5 6 7
 61/66 anonim ***** válasza:
71%

De, jól csinálod. Kivonhtod.

X,y,z egy-egy számot jelentenek y/2 is egy számot jelent. Ugyan úgy mint a 6.

Kivonhatod és hozzá adhatod bármihez.

X-10, y-y/2, z+y/2 ez most egy újabb három szám, csak változokkal kifejezve. Ezeket egyenlővé is teheted.

X-10=y-y/2=z+y/2


Megbeszéltük, ha valamiből pl pohár vagy y kiveszed a felét, kiöntöd a víz felét a csapba vagy kivonod y/2-t. Akkor a másik fele marad meg. Ez formálisan: y-y/2=y/2.


Tehát tudjuk, hogy

X-10=y/2

y/2=z+y/2


Ezeket felfoghatod úgy is, mint egy két karú mérleget, ha egyenlő, akkor pont egyensúlyban van, ha mindkét oldalról elveszed ugyan azt, akkor egyensúlyban marad, tehát egyenlő marad.


Y/2-y/2=z+y/2-y/2

0=z


Tehát a harmadik kosárrol tudjuk, hogy abban nem is volt alma.

Tudjuk, hogy

X+y+z=70 és

X-10=y/2


Tehát mivel Z=0

X+y=70

Ha az y fele x-10, akkor maga az y pedig 2x-20, tehát az eredeti duplája.


Ezt megpróbálod?

X+y=70

Y=2x-20

Mennyi x és y?

2019. okt. 17. 11:27
 62/66 A kérdező kommentje:
Rendben. Átolvasom többször is és jelentkezem. Köszi szépen a részletes kifejtést.
2019. okt. 17. 13:26
 63/66 A kérdező kommentje:

x+y+z=70

x=30 (x-10 miatt csak 20 al. maradt az 1. kosárban)

y=40 (y-y/2 miatt szintén csak 20 al. maradt a 2. kosárban. A 3. kosár, vagyis a "z" a +y/2el lett kiegyenlítve 20 almára. Így lehetett meg a három kosár egyensúlya.)

2019. okt. 18. 15:15
 64/66 anonim ***** válasza:
71%

Ez profi kifejtés volt :)


Most teljesen magadtól meg tudnál csinálni egy ilyet az elejétől a végéig?

Mert akkor jutottál el oda, hogy az eredeti feladatot tényleg megértetted :)

2019. okt. 18. 16:25
 65/66 anonim ***** válasza:
71%
Ne félj, NEM! Próbáld ki!
2019. okt. 18. 18:00
 66/66 A kérdező kommentje:

Szia. Nem félek, csak most nem voltam gépközelben. :) Köszönöm szépen a segítséged. Remélem, olyan helyen dolgozol, ahol ezt értékelik. Közben megjött a könyv is, amit rendeltem, azokból is mazsolázom.

Küldj egy feladatot légyszíves és megpróbálkozom vele.:)

2019. okt. 22. 05:03
1 2 3 4 5 6 7