Hogyan számitom ki hogy egy másodfoku egyenlet gyökei egymásnak reciprokai legyenek? pl. x^2-4x+q=0 mert ez nagyon bonyolodni fog: x/y+y/x=-b/a és (x/y) (y/x) =c/a a végén durván bonyolodik az x és y értéke.

2019. okt. 6. 18:12
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem éppen; (x/y)*(y/x)=1, tehát 1=c/a, amire c=a adódik.

A befejezést rád bízom.

2019. okt. 6. 18:23
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Én pedig egy ábrával segítek:

[link]

2019. okt. 6. 18:34
 3/11 A kérdező kommentje:
Az ábrákon nem értem mit figyeljek, és miért az a baj.
2019. okt. 6. 19:04
 4/11 A kérdező kommentje:

Ez igy oké, de ugye a másik dolog nem teljesul, mégpedig x1+x2=-b/a

Két reciprokot ösdzeadva 4legyen, nem jöttem rá.

2019. okt. 6. 19:10
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem inkább hozzátok gyöktényezős alakra az egyenletet.

(x-x1)*(x-x2)=0.

A feltétel szeint x2=1/x1.Ebből kell kiindulni.

2019. okt. 6. 20:33
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Pedig kell, hogy teljesüljön, lévén a konstans paraméter az összeget nem befolyásolja (leszámítva azt a részt, hogy lesz-e egyáltalán (valós) gyöke az egyenletnek).


Ha q=1, mik lesznek a gyökök?

2019. okt. 6. 21:03
 7/11 A kérdező kommentje:

ha q=3 akkor a gyokok 1 és 3 lesznek.

na most (x1)(x2)=1 mert ugye reciprok szorzat 1 lesz.

x2=1/x1 = 1/3

x1=1/x2 = 1/(1/3)

igy lenne a két gyok reciprok, a szorzatuk c/a=3 ami ki is jön.

Viszont az összeguk= -b/a=4 ami viszont nem jon ki.

2019. okt. 10. 18:29
 8/11 anonim ***** válasza:
De nem az volt a kérdés, hogy q=3 esetén mik a gyökök, hanem hogy q=1 esetén mik... Egyébként az 1 a 3-nak nem reciproka.
2019. okt. 10. 19:11
 9/11 A kérdező kommentje:

tudom, de akkor hogyan állapitom meg a reciprokokat?

pl q=3 esetén a két gyok 1 és 3.

na most ezekbol hogyan lesz olyan reciprok hogy c/a és -b/a is teljesuljon?

2019. okt. 10. 19:14
 10/11 A kérdező kommentje:

rájöttem közben, tényleg q=1 esetet kell vizsgálni, mert két gyok szorzata 1 lesz, mivel a reciprokok szorzata 1.

bocsi.

2019. okt. 10. 19:21
1 2