Valaki segít, hogyan kell az ilyen feladatot felírni/megoldani?

Kovács úr és nála fiatalabb felesége életkorának összege 102 év. Három lányuk életkora egy kettőnél nagyobb prímszám differencájú számtani sorozat egymást követő 3 tagja, összegük 51 év. Négy évvel ezelőtt Kovács úr ötször annyi idő volt, mint legkisebb lánya. Hány évesek a Kovács család tagjai?
2019. szept. 19. 10:52
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Jelölje Kovács úr életkorát K, a feleségét F, a lányokét L1, L2 és L3, az életkoruk különbségét d.


1. Kovács úrról és feleségéről tudjuk, hogy együtt 102 évesek és Kovács úr az idősebb:

K+F=102 és K>F => K>=52


2. A három lány összesen 51 éves, életkoruk számtani sorozatot alkot (L1=L2-d, L3=L2+d):

L1+L2+L3=(L2-d)+L2+(L2+d)=3*L2=51 => L2=17


3. 4 évvel ezelőtt Kovács úr ötször olyan idős volt, mint akkor a legkisebb lány:

5*(L1-4)=K-4 => 5*L1=K+16


Mivel K>=52 és K+16 osztható öttel, így K+16 lehetséges értékei: 70, 75, 80, 85...


Innen L1 lehetséges értékei: 14, 15, 16, 17...


4. Mivel tudjuk, hogy L1=17-d és d>2 (feladat szövege) de L>=14 => d<=3 (előző pont), így d=3.


Innen már sétagalopp: L1=14, L2=17, L3=20, K=54, F=48

2019. szept. 19. 12:27
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! :)
2019. szept. 19. 12:57