Mekkora a valószínűsége?
Az ábrán a pirossal jelölt szakasz egy céltáblát hivatott jelölni. A C csúcsba állítunk egy ágyút, amely a földtől mérve legfeljebb 60°-os szögben tud elfordulni függőleges irányba.
Valakit megkérünk, hogy bekötött szemmel állítsa be az ágyút kedve szerint, majd az ágyúból kilövünk egy (pontszerű) golyót, amely egyenes vonalban indul el az ágyúból.
Mekkora annak a valószínűsége, hogy eltalálja a céltáblát?
Az ábráról lemaradt, hogy az AC szakasz hossza 1 méter.
A jelenség Bertrand-paradoxon néven ismert.
Az, hogy mekkora eséllyel talál az ágyú, az _függ_ attól, hogy hogyan állítja be. Ha a szögeken vesz egy egyenletes eloszlást, akkor más lesz a valószínűség, mintha a szög tangensén (vagyis a függőleges egyenesen) venne egyenletes eloszlást. Megint más, hogyha a szögek négyzetén, szinuszán, stb venne egyenletes eloszlást.
Valamiért a megszokott helyeimen (sulinet, wiki, matekarcok, kömal, érettségi tételsor) nem találok leírást. (Egyáltalán, a tananyagban szerepel? Nekem volt, ~9-10 körül.)
Ha valakinek nagyon írhatnékja támad, az angol wikit le lehet fordítani / megtölteni filozófiai blablával.
Addig is pár link:
[link] (angol)
Holnap több időm lesz átnézni a linkeket, köszönöm.
Akkor, ha jól értem, akkor az ilyen feladatoknál kvázi előnyt lehet kovácsolni abból, hogy miszerint számolunk valószínűséget? Tehát nagyobb eséllyel nyerünk, hogyha magasság szerint állítjuk az ágyút, és nem szög szerint?
Persze ez nekem még mindig nagyon furán hat, elvégre még mindig azt várnám, hogy ezek a dolgok nem kellene, hogy befolyással legyenek, de értem, hogy ettől paradoxon.
dq
kár volt a paradoxnról írnod, eddig se tudta, hogy merre van a lent meg a fent
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!