valaki esetleg talál rá megoldást?2019. szept. 10. 18:16
1/2 Adrian.Leverkuhn válasza:
Legyen az eredeti kétjegyű szám ab, melynek értéke 10a+b (helyiértékek alapján).
Ha a 0-t betoldjuk ennek közepére, akkor a0b-t kapunk, melynek értéke 100a+b.
A háromjegyű szám és az eredeti kétjegyű számtani közepe (átlaga) (10a+b+100a+b)/2 = (110a+2b)/2 = 55a+b
Ez lesz egyenlő az eredeti kétjegyű fordítottjával, ami ba=10b+a.
A kapott egyenlet: 55a+b=10b+a
54a=9b
6a=b
Mivel a és b számjegyek, és egyik sem 0, így csak az a=1 és b=6 elégíti ki a kapott egyenletet.
Ellenőrzés:
Eredeti szám: 16
Betoldott háromjegyű: 106
16 és 106 átlaga: 61
És mivel a 61 éppen a 16 fordítottja, így jó a megoldás.
2/2 A kérdező kommentje:
akkor valamit elszámoltam :)
Köszönöm!
2019. szept. 10. 18:45