Egy kétjegyű szám jegyei közé egy nullát írtunk. A Kapott háromjegyű szám és az eredeti kétjegyű szám számtani közepe az eredeti kétjegyű szám fordítottjával egyenlő. Melyik kétjegyű számról van szó?

valaki esetleg talál rá megoldást?

2019. szept. 10. 18:16
 1/2 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:
86%

Legyen az eredeti kétjegyű szám ab, melynek értéke 10a+b (helyiértékek alapján).


Ha a 0-t betoldjuk ennek közepére, akkor a0b-t kapunk, melynek értéke 100a+b.


A háromjegyű szám és az eredeti kétjegyű számtani közepe (átlaga) (10a+b+100a+b)/2 = (110a+2b)/2 = 55a+b


Ez lesz egyenlő az eredeti kétjegyű fordítottjával, ami ba=10b+a.


A kapott egyenlet: 55a+b=10b+a

54a=9b

6a=b


Mivel a és b számjegyek, és egyik sem 0, így csak az a=1 és b=6 elégíti ki a kapott egyenletet.


Ellenőrzés:


Eredeti szám: 16

Betoldott háromjegyű: 106

16 és 106 átlaga: 61

És mivel a 61 éppen a 16 fordítottja, így jó a megoldás.

2019. szept. 10. 18:35
 2/2 A kérdező kommentje:

akkor valamit elszámoltam :)

Köszönöm!

2019. szept. 10. 18:45