GreatLear kérdése:

Valaki tud segíteni ebben a házi feladatban?


Tudom hogy sok, de aki időt és energiát fektet bele, annak innen is köszönöm! Bár tudom, valakinek ez 5 perc, valakinek meg fél nap. De hát ez van.


~Feladatok~


Andor vásárláskor 9600 Ft kedvezményt kapott, amely az áru eredeti árának a 8%-át tette ki. Hány forintba került eredetileg az áru?


Jancsi 3 kg körtét és 5 db 45 Ft-os zöldpaprikát vásárolt 675 Ft-ért. Mennyibe került 1 kg körte?


Gondoltam egy számra, megszoroztam 5-tel, a szorzatból kivontam 100-at. Így 25-öt kaptam. Melyik számra gondoltam?



2019. szept. 8. 15:55
 1/7 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

Gondoltam egy számot feladat megoldása:


A gondolt szám legyen x.

Megszoroztam 5-tel: 5x

A szorzatból kivontam 100-at: 5x-100

Így 25-öt kaptam: 5x-100=25


Megoldjuk a felírt egyenletet:

5x-100=25

5x=125

x=25


Válasz: A gondolt szám a 25.


Ellenőrzés: 25*5=125 és 125-100=25.

2019. szept. 8. 16:05
 2/7 anonim ***** válasza:

eredeti ár: x Ft

kedvezmény: 9600 Ft

Az eredeti ár 8%-a megegyezik a kedvezménnyel, vagyis:

0,08*x=9600

x=120 000 Ft



A 2.-nál nem tiszta, hogy a zöldpaprika darabja 45 Ft vagy az 5 db zöldpaprika került annyiba.

2019. szept. 8. 16:07
 3/7 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:
100%

Andoros feladat:


9600 forint megfelel a 8%-nak.


Az áru eredeti árát (vagyis 100%-ot) keresünk. Egyszerű egyenes arányosság:


Ha a 8% megfelel 9600 forintnak, akkor

1% megfelel 1200 forintnak, tehát

100% megfelel 120000 forintnak.


Válasz: Az áru eredeti ára 120 000 forint.

2019. szept. 8. 16:07
 4/7 anonim ***** válasza:

Az első egyszerű hármasszabály: ha 9600 Ft a termék 8%-a, akkor maga a termék(vagyis a 100%) az 9600 x 100/8= 120 000 Ft.


Ha 1 db paprika 45 Ft, akkor 5 db 225 Ft. 675-225=450 ennyibe kerül 3 kg korte, tehat 1 kg 450/3=150 ft


A gondolt szamot jeloljuk X-szel

5x-100=25

5x=125

x=125:5=25

2019. szept. 8. 16:14
 5/7 anonim ***** válasza:
A zöldpaprika ára összesen 45x5, azaz 225 Ft, ezt kivonod a teljes árból: 675-225=450, ez 3kg körte ára. Elosztod 3-mal: 450:3=150 Ft egy kiló körte.
2019. szept. 8. 16:18
 6/7 A kérdező kommentje:
Kosziii :))
2019. szept. 8. 16:20
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Jancsi:

3x+(5x45)=675

3x+225=675

3x=675-225

3x=450

x=150

2019. szept. 8. 16:21