Egy 500 kg/m3 sűrűségű fahasáb térfogatának kétharmadáig merül egy ismeretlen folyadékba. Mennyi a

folyadék sűrűsége?



2019. szept. 3. 16:42
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ez nagyon egyszerű: A folyadék sűrűsége a fahasáb sűrűségének pont a reciprokszorosa ahhoz képest, amilyen arányban a fahasáb elmerül benne. A 2/3 reciproka 3/2, hiszen (2/3)*(3/2)=1. (Tehát törteknél csak a számláló és a nevező helyet cserél, egész számoknál, meg az egész szám lesz a nevező, a számláló meg 1 lesz, tehát mondjuk 4-nek a reciproka 1/4.) És akkor a folyadék sűrűsége: (3/2)*500 kg/m^3 = 750 kg/m^3.

Általánosságban is igaz, hogy a test ALÁMERÜLT térfogata elosztva a teljes térfogatával adja meg, hogy a folyadékhoz képest milyen sűrűségű, vagyis a folyadék a testhez képest pont reciprokszor ennyi. Például ha a jéghegy csúcsa csak 1/10-e az egész jéghegy térfogatának, akkor a sűrűsége nem 1/10-e a vízének, hanem 9/10-e, mert az ALÁMERÜLT térfogatrész számít. Vagyis a víz sűrűsége 10/9-ed része a jégének, mert annyi a reciprok. (Itt persze még az is számít, hogy a tengervíz sós, ami sűrűbb, mint az érdesvíz, a jéghegy viszont édesvízjégből van.)

2019. szept. 3. 17:27
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Tökéletes a #1-es megoldása. Nem tudom, milyen részletesen kell a kérdezőnek, de érdemes lenne az egyensúlyi egyenleteket is felírni paraméteresen.


Feltesszük hogy a test úszik (ro_foly>ro_test). Az egyensúly feltétele ekkor

m*g-felhajtóerő=0, azaz

ro_test*V_test*g-ro_foly*g*V_test*C=0.


Itt a C konstans adja meg a testnek a folyadékba merülő térfogati arányát. Ebből:


ro_test-ro_foly*C=0.


vagyis C=ro_test/ro_foly.


Ez az amit gyakorlatilag a #1 fejtegetett több soron át. A kérdésben ro_foly kell:


ro_foly=ro_test/C. C értéke pedig adva van: C=2/3 ezért


ro_foly=(3/2)*ro_test


Tehát a folyadék sűrűsége másfélszerese az úszó hasáb (átlag)sűrűségének, azaz 750 kg/m^3.

2019. szept. 3. 21:04