Hogy lehet bebizonyítani? Igazoljuk, hogy 7/2^ (5n+2) +3*5^2n

Nagyon jól jönne egy kis segítség, mert egyszerűen nem boldogulok az ilyen feladatokkal.

2019. aug. 31. 12:12
 1/8 anonim ***** válasza:
Ez mivel egyenlő, mit szeretnél bizonyítani? Vagy oszthatóságot kell nézni? Milyen számra?
2019. aug. 31. 12:15
 2/8 A kérdező kommentje:
Azt kell bebizonyítani, hogy bármilyen számot behelyettesítünk "n" helyére, az mindig osztahtó lesz 7tel
2019. aug. 31. 12:21
 3/8 anonim ***** válasza:

Teljes indukcióval szokás bizonyítani;


-először megnézed, hogy milyen egész n-ekre teljesül; elkezded n=0-val, aztán n=1-re, és így tovább, amíg nem találsz olyat, amire működik. Látható, hogy ez n=0-ra már igaz lesz.


Tegyük fel, hogy n-re igaz, vagyis 7|2^(5n+2)+3*5^2n, és nézzük meg, hogy n+1-re mi történik, tehát igaz-e, hogy 7|2^(5(n+1)+2)+3*5^2(n+1). A trükk az szokott lenni, hogy ezt úgy alakítjuk, hogy az indukciós feltevés megjelenjen, vagyis a 2^(5n+2)+3*5^2n, mivel erről tudjuk, hogy osztható 7-tel, így ami ezen felül marad, arról kell belátni, hogy osztható 7-tel, arról pedig általában nem nehéz belátni.

2019. aug. 31. 12:51
 4/8 A kérdező kommentje:

Nagyon köszi, hogy írtál, de a végét nem igazán értem...

Oké, hogy n=0ra kijön, de hogy lehet belátni, hogy a többi is osztható lesz 7tel

2019. aug. 31. 13:05
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez esetben van a teljes indukciónál jóval könnyebb indoklás is:

n=0 könnyen ellenőrizhető


n>=1 esetén átalakítva:

4*32^n+3*25^n

ha ebből kivonunk 7*25^n-t, akkor a 7-tel oszthatóság nem változik (kongruensek):

4*32^n-4*25^n

mármost felhasználva az

a^n-b^n=(a-b)*[a^(n-1)+a^(n-2)b+...+b^(n-1)]

algebrai azonosságot, a kifejezés osztható (32-25)=7-tel, legalábbis n>=1 esetben


tehát az eredeti is osztható 7-tel az előbbiek okán


(sőt, a 28-cal való oszthatóságot is beláttuk n>=1 esetére)

2019. aug. 31. 13:13
 6/8 A kérdező kommentje:
De azzal, hogy azt belátjuk, hogy n=1 esetén miért osztható, azzal miért bizonyítjuk be más számokra is?
2019. aug. 31. 13:46
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Az utóbbi bizonyítás nem n=1-re, hanem tetszőleges poz. egészre érvényes!
2019. aug. 31. 14:52
 8/8 A kérdező kommentje:
Értem, köszi!
2019. szept. 1. 17:45