Igazoljuk, hogy léteznek a, b, c, d, e nullától is, és egymástól is különböző természetes számok úgy, hogy 2019^2021=a^4+b^4+c^4+d^4+e^4. Hogyan?

2019. jún. 13. 18:40
 1/1 anonim ***** válasza:

Nem írom le a teljes megoldást, csak hogy legyen egy kis sikerélményed neked is :)



2019^2021 = 2019 * 2019 ^ 2020


ez fog minket előbbre vinni, ugyanis:



Legyen most az a feladat, hogy a 2019-et írd fel 5 darab negyedik hatvány összegeként, ahol a hatványok különbözőek. Ezt meg lehet tenni, van ilyen 5 szám, keresd meg!


itt most direkt nagybetűkkel jelölöm:


2019 = A^4 + B^4 + C^4 + D^4 + E^4



ha ez megvan, akkor lehet újra megnézni a legelső egyenletet.


Tagonként beszorozzuk 2019^2020 -al:



2019 ^ 2021 = (A^4 * 2019^2020 ) + (B^4 * 2019^2020) + .....



és mind az öt tag egyúttal egy negyedik-hatvány:



2019^2021 = (A * 2019^505) ^ 4 + (B * 2019^505 ) ^4 + ....



tehát az eredeti feladatban a kisbetűs változók:


a = A * 2019^505

b = B * 2019^505

c = C * 2019^505

...

stb.

2019. jún. 17. 19:30