Az ABC derékszögű háromszög AB átfogóján felvettünk egy P pontot úgy, hogy AC=AP. Az AP szakaszon felvettünk egy R pontot, amelyre PCR (szög) =45 (fok). Igazoljuk, hogy CRB egyenlő szárú háromszög. Hogy kell ezt a feladatot korekten bebizonyítani?


Abacusban van ez a feladat és,sztném ha segítenétek nekem,mert megkéne oldanom a feladatot,de tem tudom.

Korekten kéne megodani, hogy max pontot kapjak rá.

Előre is köszönöm


2011. jan. 8. 17:25
 1/2 anonim ***** válasza:

A rajzot le tudod rajzolni??

Ha igen akkor megpróbálom elmagyarázni.


három nagybetű a szög...pl ABC


PCB-t elnevezed Q-nak, akkor ACP=90-Q. Mivel AC=AP, az ACP háromszög egyenlő szárú háromszög és ezért APC is egyenlő 90-Q-val. Az ACP háromszögben kiszámítod a CAP-t: CAP=180-[2*(90-Q)]=2Q

Az ABC háromszögben kiszámolhatod az CBA-t:

CBA=90-2Q=90-2Q

A CRB háromszögben kiszámolhatod a BRC-t:

BRC=180-(90-2Q)-(45+Q)=45+Q


A BRC=RCB =>BCR egyenlő szárú háromszög


Remélem helyes és tudtam segíteni. Ha valami nem tiszta akkor szóljál, már rég tanultam és lehet, hogy az elnevezések nem helyesek, de az a minimális.

2011. jan. 8. 18:34
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszi szépen, értem:)

teljsen érthetően leírtad thx

2011. jan. 8. 20:11