Miért vagyok én hátrányosabb helyzetben ahhoz, hogy felvegyenek egyetemre?
tehát te azt mondod, hogy ha nem járt volna plussz pont a szociális helyzetedre, akkor nem kerültél volna be a felsőoktatásba?
Mert az általad felhozott érv csak ebben az esetben számít érvnek.
Akadékoskodó válaszoló: akkoriban, mikor én felvételiztem, még nem járt pluszpont a hátrányos helyzetért, ez csak tavaly óta van így. Akkoriban 120 pont volt a maximum, egy darab nyelvvizsgát számítottak be, felsőfokú esetén is max. 5 pontot lehetett kapni, valamint beszámították a szakirányú OKJ-s végzettséget, két pont értékben. Így összesen 127 pont volt az elérhető maximum pont. Nekem 120 pontom volt a felvételin, mert nem volt nyelvvizsgám, a ponthatár erre a szakra akkor 118 pont volt, de hatalmas szerencsével jutottam be, mert előző évben 122 pont volt ugyanannak a szaknak a ponthatára. Gondold el, ha abban az évben is 122 pont lett volna a ponthatár, amit azért nem értem volna el, mert nem volt nyelvvizsgám (mint már írtam, nem volt lehetőségem letenni, egyszerűen nem volt rá pénzem), egy az egyben kimaradok, pusztán csak azért, mert bár a nyelvtudásom megvolt, az anyagi hátterem nem tette lehetővé azt, hogy elérjem a ponthatárt. Ily módon a "szerencsének" köszönhetem, hogy lehetőséget kaptam a bizonyításra, de úgy gondolom, járt volna nekem a pluszpont, ha akkoriban lett volna ilyen lehetőség. Pont azért, mert többszörösen hátrányos helyzetű vagyok.
Kíváncsiságból idén kiszámoltam az akkori felvételi pontjaimat a felvi.hu kalkulátorával, így, ha most felvételiztem volna, 480, azaz maximális pontszámom lenne. Ezzel gyakorlatilag bárhova felvettek volna, és nem a "jószerencsére" kellet volna magam bízni.
tehát az érved elmerült a milettvonaha tengerben.
az a gond, hogy jelenleg a te értelmezésed szerint, a gazdagokat (hiszen nekik van pénzük különórákra, nyelvtanfolyamra) és a szegényeket (mert nekik jár a szociális plusszpont) támogatjuk. Csak közben meg van egy halom olyan ember, aki se nem gazdag, se nem szegény, de szociális plusszpont nem jár, viszont különórákra sem telik, csak tanul szépen rendesen, ahogy kell. És nem jut be, mert a gazdag meg a szegény beszedi a maximális pontszám 1/6-át csak úgy. Bár a gazdag legalább fizet érte valamit, a szegénynek meg csak úgy jár.
Ez igazságos szerinted?
Az utolsó előtt hozzászólónak üzenem még, hogy én is hasonlóan gondolkodtam, és én teljesen abba a sávba tartozom, akinek nem jár plusz pont.
Az utolsó válaszolónak pedig gratulálok az elért eredményeiért, és én nem tőle sajnálom a plusz pontokat, hanem a "futottak még" kategóriájú, "nem tudom mit kezdjek az életemmel" típusú hátrányos helyzetűnek minősített emberektől, akik megnehezítik nekem a bejutást.
Nagy kár, hogy az elején páran politikai kérdést csináltak ebből a felvetésből. Nos, erre reagálva én is leszavaztam. Lehet, hogy az állam megállapította volna, hogy ki tudják a szüleim fizetni a tandíjat. Csak a tandíjon kívül sajnos még kell költeni: ennivalóra, számlára, kollégiumra/albérletre. És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy a szülőknek is meg kell élniük. Pedig nem vagyunk se szegények, se gazdagok. Persze jó üzlet lett volna, mert vehetünk fel diákhitelt. Csak abba sokan nem gondolnak bele, hogy amikor befejezik az egyetemet,állást kapnak, akkor meg kéne alapozniuk az életüket. De erre már nem fogja futni.
Más: a kérdező felvetette, hogy mi a fenének mennek annyian egyetemre, ha jobban járnának egy szakmával. Ez kissé egyoldalú szemléletre vall: a többiek szemében Te is csak más vagy. Ha újra kezdeném, én se gimnáziumba mennék, hanem szakmát tanulni. Most ugyan felvettek, de nem tudom, mi lesz belőlem, lesz-e munkám majd. Pedig engem még a diákhitel sem fog terhelni...
Arra a kérdésedre, hogy miért megy mindenki főiskolára, egyetemre és miért nem tanul szakmát, csak annyit tudok mondani, hogy mindenki szeretne jobb életet magának és jobban keresni. Nem minimálbérből élni és nem napi 12-16 órákat gürizni nehéz fizikai munkával.
Én úgy gondolom, hogyha jobban megfizetnék a szakmunkát akkor több ember adná fel az álmait(diploma) és menne el szakmunkát tanulni és dolgozni, mert biztosabb lenne.
A másik meg, hogy ez is relatív, hogy megfizetnék, hiszen ha úgy nézzük akkor egy diplomás sem kap sokat éppen, de még ennél is rosszabb hogyha kijön az egyetemről, főiskoláról egyántalán el tud helyezkedni, vagy megy munkanélkülire.
Nehéz kérdés ez!
Erről pedig hogy akit egyedül nevel a szülő plussz pont jár én még csak most hallottam, hát elég fura dolog.
Ez kb. olyan mint a fősulin a szoc. tám.. Nem biztos, hogy annak adják aki valóban rászorul anyagilag. Ott is úgy van, legalább is én már láttam olyat, hogy kapott elég jó szoc. tám.-t, mert olyan papírokat tudott beadni, míg a kollégiumba, ami akkor még ingyenes volt, oda meg kocsival járt a suliból, meg tök jól felszelt szg-e díszelgett a szobájában. Miközben aki éhezett, de mondjuk a szüleinek átlag keresetük volt, azok meg nem kaptak semmit. Ilyen ez, nem lehet igazságot tenni!
Ilyen ez a plussz pont dolog is szerintem! Nehéz!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!