Miért lesz valaki mérnök?
Ezt hallotta a szüleitől, hogy jó lesz, ha az leszel? Vagy a diplomától várják, hogy gazdagok lesznek?
Ja és a villamosmérnök mire megy azzal, hogy villamosokat javít?
Én vegyészmérnök vagyok. Azért mentem vegyipari pályára, mert már egész általános iskola óta ez a téma érdekelt a legjobban, és sokkal jobb is voltam benne mint az átlagos, vagy jó képességű társaim.
Úgy vélem, hogy az emberek általában akkor tudják a legtöbbet kihozni magukból, ha azzal foglalkoznak ami érdekli őket, amit szeretnek. Hiába tudnék megtanulni 17 nyelven, hiába lehetnék esküvőszervező, ha nem vagyok elég jó a szakmában (a legtöbb kolléga sokkal tehetségesebb) akkor nem viszem semmire. Természetesen akadnak kivételek, de úgy vélem, hogy a legtöbb ember akkor viszi a legtöbbre, ha kiaknázza a képességeit.
A családomban egyedül apám rendelkezett felsőfokú végzettséggel, aki pedagógus (azóta nővérem is). Sem a családban, sem ismerettségi körben nem található mérnök, így mint környezeti tényező nem hatott rám.
Egészen érettségiig úgy véltem vegyésznek megyek (a vegyész nem ekvivalens a vegyészmérnökkel), azonban egyetlen szakmai tárgyam miatt úgy döntöttem, mérnök akarok lenni. Sokkal jobban érdekeltek a nagyüzemi technológiák, a készülékek tervezése mint a laboratóriumi körülmények és a kémiai problémák mélységekbe menő sarkalatos taglalásai. Nem bántam meg.
Vallom, hogy minden probléma megoldható, csak elég sokat kell rajta gondolkodni. Egy mérnöknek pedig ez a feladata, a sorozatos problémamegoldás. Nagyon jó érzés, mikor az ember képes egy régóta fennálló, vagy teljesen újkeletű problémára megoldást találni. Növeli az önbizalmát, tapasztaltot szerez, és nem utolsó sorban mélyen belül tudja, olyan dolgot vitt véghez amire az emberek csak kis része képes.
A mérnökök stílusával kapcsolatban: igen, sokszor elég dominánsan hat a mérnökök stílusa. Ez azonban nem személyes okokból van így, vagy hogy esetleg lenéznék a többieket. A mérnök ember kapásból egy vezető személy, akinek esetlegesen több tíz, több száz embert kell irányítania méghozzá úgy, hogy igen nagy értékű berendezéseket kell megóvjon, a felmerülő gondokra "már tegnap előtti határidőre" megoldást találnia, mindezt pedig úgy, hogy a felmerülő költségeket minimalizálja. A mérnök legnagyobb ellensége a közgazdász. Azt pedig te is beláthatod, hogy egy tutyimutyi ember nem képes irányítani mások munkáját, szükséges egyfajta dominancia hozzá.
Továbbá: bár elég szerény körülmények közt nőttem fel, nem a pénz motivált elsősorban, hogy ezt a szakmát választottam. Sokáig tisztában sem voltam azzal, mennyit keres konkrétan egy mérnök. Végül az, hogy én erre a pályára tévedtem a legkevésbé sem a szüleim érdeme volt... Hogy is mondjam. "It was totally my decision."
P.S.: A villanyos poén jó volt, de remélem nem gondoltad komolyan.
Most te arra vagy kíváncsi, hogy miért érdekel vkit az, ami?Miért, te mit tanulsz? Téged miért éppen az érdekel?
Nem mérnöknek tanulok, hanem orvosnak, de nem tudom megmagyarázni, hogy miért éppen az érdekel, ami.
Egyszerűen sokkal szívesebben foglalkozom orvostudománnyal kapcsolatos dolgokkal, mint pl. irodalommal vagy történelemmel. Sokkal jobban leköt. De hogy miért? Ki tudja?
Én azért vagyok vegyészmérnökin, mert baromira érdekel a kémia,matek,fizika trió.Érdekel az, hogy hogyan épül fel a minket körülvevő világ, az anyagok összetétele, az, hogy hogyan és miként épülnek fel egyes anyagok.
Ezenkívül a problémamegoldás is egy jó dolog szerintem :D.
Utolsó vagyok:
Természetesen érdekelnek a gépek, és a nagyüzemi vegyipar is :)
31-es
Ez a válasz már jobban tetszik. Tehát nem volt példa előtted, és nagyon érdekel a problémamegoldás. Végülis a matek is csupa problémamegoldás, a fizika pedig az élet dolgait szintén megoldható problémákra hozza le.
Nos én viszont úgy vagyok vele, hogy a probléma létét meggyilkolni önkényes tett. Az önkény pedig számomra agresszív dolog. Tehát a mérnöki attitűdhöz kellő agresszió kell és önérdekérvényesítés, akár más rovására is. Persze ez minden céltudatos embernél így van, de már maga a mérnök szakok is olyanok, hogy sugározzák az agressziót, a probléma-eltüntetési gyilkolási vágyat. Míg a filozófus vizsgálja a problémát, a miérteket keresi, és sokszor akár újabbakat hoz létre, a mérnök csak azért kíváncsi a miértre, hogy meg tudja szüntetni az okozatot. Az autó-szerető beíró is javítani akart az autókon, hogy gyorsabb, szebb, jobb legyen. Problémát lát az autó jelenlegi létében, és meg akarja szüntetni, hogy olyanná változzon, amilyennek ő elképzeli.
Tehát gyakorlatias, önkényes, önhitt, magabiztos emberekről van szó, ha mérnökökről beszélünk.
38
Nem vagyok az. Csak akkor lehetnék, ha filozófiát végzek. Úgy látom, azt hiszed, a végzettség határozza meg az embert. Ami megint egy pragmatista felfogás: a leggyorsabb, legegyértelműbbnek látszó okot találni egy dolog magyarázatára..
Max tanították neki, de ez nem tanult filozófiát. Ilyen előítéletes, zárt, lekezelő embert is ritkán látni. A hibát keresd meg magadban kedves kérdező, és állj neki a megjavításának.
Üdv: egy nem mérnök.:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!