KÉMIA SZÓBELI KÍSÉRLETBEN KELL VALAKINEK SEGÍTSÉG?
Szia, nekem csak egy olyan van amit nem értek.
34. Három számozott kémcsőben – ismeretlen sorrendben – nátrium-hidrogén-szulfát, nátrium-hidrogén-karbonát és nátrium-szulfát vizes oldata van. A tálcán található indikátorok segítségével azonosítsa a kémcsövek tartalmát!
Magyarázza a tapasztalatokat és írja fel a semlegestől eltérő kémhatások kialakulásának egyenletét is!
Előre is köszi!
Szia!
A NaHCO3 vizes oldata lúgos kémhatású:
NaHCO3 + H2O= NaOH+H2CO3
Fenolftalein hatására ez az oldat lila színű lesz, a másik két oldat színtelen marad.
A NaHSO4 vizes oldata savas kémhatású:
NaHSO4 +H2O=Na2SO4 +H3O+
Metilnarancs indikátor hatására az oldat piros színű lesz, mivel ebben a pH tartományban a metilnarancs pirosan indikál. A Na2SO4 vizes oldata semleges kémhatású, metilnarancs hatására az oldat sárga színű lesz.
Tehát először mindegyik oldathoz fenolftaleint adsz, majd utána a 2 színtelenhez pedig metilnarancs indikátort.
Remélem tudtam segíteni!:)
huuu nagyon jól jönne a segítséged :)
nekem az alábbi 3 kísérletet kéne elmagyarázni:
1.Nátriumdarabkát dobunk egy kémcsőben lévő etil-alkoholba. A reakció befejeztével a kapott oldatot bepároljuk. A kémcsőben kikristályosodott fehér, szilárd anyagot ezután desztillált vízben oldjuk, és megvizsgáljuk az oldat kémhatását. Milyen kémhatású a keletkezett oldat? Értelmezze a kísérlet összes tapasztalatát, és írja fel a lezajlott reakciók egyenleteit is!
2. Egy kémikus tojásfehérje-oldattal kísérletezett. Először, a felsorolás sorrendjében, azonos térfogatú nátrium-hidroxid-, réz(II)-szulfát- és fehérjeoldatot öntött össze. Már az első két oldat összeöntésekor csapadék kiválását tapasztalta. Ezután fordított sorrendben végezte el az oldatok összeöntését. Ekkor is az első két oldat összeöntésekor jelent meg az előzőtől eltérő színű csapadék. Végül a tojásfehérje-oldathoz kevés nátrium-hidroxid-oldatot öntött, majd egy csepp réz(II)-szulfát-oldat hatására színváltozás történt. Ismertesse és magyarázza meg az eltérő tapasztalatokat!
3. Három számozott kémcsőben – ismeretlen sorrendben – hexén, hexán, illetve benzol van. Mindhárom folyadékból egy keveset kémcsövekben lévő brómos vízhez adagolunk. Összerázás után a 2. sorszámú kémcsőben színtelen, kétfázisú rendszert kapunk, a másik két kémcsőben a felső fázisban barna szín jelenik meg. Ezután az 1. és a 3. sorszámú folyadékból egy keveset óraüvegre cseppentünk, majd – elszívófülkében – meggyújtjuk a mintákat. Az 1. sorszámú folyadék világító, erősen kormozó lánggal ég, a 3. sorszámú folyadék égése tökéletes. Értelmezze a tapasztaltakat és azonosítsa a kémcsövek tartalmát!
Ha segítesz, akkor nagyon szépen köszönöm előre is, hatalmas megkönnyebbülés lenne :)
1, Egyes reakciókban az etanol gyenge savként viselkedik, melynek során a polárisan megkötött hidrogént proton formájában adja le. Ha az alkoholba (oxidrétegtől megtisztított) Na darabkát teszünk, akkor gázfejlődés tapasztalható.
2C2H5-OH+2Na=2C2H5-ONa +H2
Redoxireakció, a keletkező nátrium-etanoát ionvegyület, ezért vízben jól oldódik. Vizes oldata hirdolízis következtében lúgos kémhatású:
C2H5-O- + Na+ + H2O=C2H5-OH + NaOH
(ezt fenolftalein indikátorral mutathatjuk ki (lila elszíneződés))
2:
Réz-szulfát és NaOH összeöntése során kék színű csapadék keletkezik. Ha hozzá öntjük a fehérjeoldatot, akkor további változást nem tapasztalhatunk, hiszen a két anyag már reagált egymással, nincs szabad OH-, sem Cu2+.
CuSO4+2NaOH=Cu(OH)2+Na2SO4
Ha a réz-szulfát oldathoz öntjük a fehérjét, akkor irreverzibilis koaguláció következik be. A réz nehézfém (d-mező féme=lezáratlan elektronhéj), a fehérjelánc nemkötő elektronjaival koordinatív kötést létesít, így a molekulák összekapcsolódnak, oldhatatlan fehérje-komplex képződik. Az oldat zavaros lesz. További NaOH hatására szerintem, ha a réz-szulfát nem reagált teljes mennyiségben a fehérjével, akkor keletkezhet kék színű csapadék, de mondjuk ezt sehol sem írják..
Ha először lúgot öntünk a fehérjéhez, akkor az amidcsoportja átrendeződik (Az oxigénhez egy H-atom fog kapcsolódni, hidroxilcsoport jön létre, valamint a szén és a nitrogénatom között kétszeres kötés alakul ki.) Ez a molekularészlet réz-szulfát oldattal ibolya színű komplex-vegyületet alkot. Ezt a reakciót alkalmazzák a fehérjék kimutatására (Biuret-próba)
3: A brómos vizet az alábbi anyagok közül az alkén képes elszínteleníteni, addíciós reakcióba lép vele, mivel a hexén apoláris, így vízben nem oldódik, kisebb a sűrűsége, mint a víznek, így kétfázisú rendszert kapunk, a 2. kémcsőben volt a hexén. (a másik kettő oldata is kétfázisú, a bróm átoldódhat az apoláris fázisba, de nem színtelenítik el a brómot) A benzol égése nem tökéletes, kormozó lánggal ég, mert magas a százalékos széntartalma. Tehát az 1. kémcsőben a benzol, a 3-ban pedig hexán volt.
Remélem ez segít!:-)
Szia!
Hát nem tudom, hogy mennyire lesz helytálló a válaszom, de az ásványi olajok különböző alkánok elegye, 8-40-es C-atomszámú telített szénhidrogének alkotják, frakcionált desztillációval különböző C-atomszámú CH-ek állíthatók elő belőle (petróleum, kerozin, gázolaj stb.) A növényi olajok teljesen más anyagok, csak annyi bennük a közös, hogy mindkettőnek olaj az elnevezése és szerves vegyületek. A neutrális zsírokhoz tartoznak, mint az állati zsírok, mindkettő glicerinből és nagy (PÁROS!) C-atomszámú karbonsavakból épülnek föl, azonban az olajokban lényegesen nagyobb mennyiségben fordulnak elő telítetlen zsírsavak (pl.: linolsav, linolénsav) Ez az oka a halmazállapot változásnak is (a zsírok szobahőmérsékleten többnyire szilárd halmazállapotúak) Igazából rengeteget lehetne írni erről a két anyagról, de nem hinném, hogy olyan részletesen kellene, igazából semmi közös nincs bennük, csak (mint ahogyan az előbb említettem), hogy mindkettőt olajnak hívják és mindkettő szerves vegyületek keveréke. Ja még annyi, hogy kőolaj élő szervezetek lebomlásával, átalakulásával keletkezett évmilliók alatt. A növényi olajokat tápanyag raktározásra szolgálnak.
Nagyon szívesen!
Á dehogy.. nagyon elrontottam 60 pont alatt lesz kicsivel:-(
Szia!
Nekem a 19 es kísérlet második feléhez lenne szükségem segítségre:
Öntsön egy üres kémcsőbe félujjnyi ammóniaoldatot, majd cseppenként
adagoljon hozzá háromujjnyi térfogatú réz(II)-szulfát-oldatot. Figyelje meg a
közben bekövetkező változásokat!
Értelmezze a kísérletek tapasztalatait, magyarázza az elétéréseket!
illetve van néhány mintatételem a szóbeli c részéhez amelyek nehézséget okoznak:
1.C) Azonos anyagmennyiségű formaldehidet és acetaldehidet tartalmazó oldat által leválasztható ezüst tömegének aránya 2:1. Mi okozza ezt a mérési eredményt?
2.C) Hasonlítsa össze és értelmezze a piridin és a pirimidin sav-bázis tulajdonságait!
3.C) Az alumínium gyártása során a timföld elektrolíziséhez adalékként kriolitot használnak. Miért gazdaságos és miért alkalmas a kriolit e célra?
Előre is köszi a választ!!! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!