Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mért mondja mindenki, hogy a...

Mért mondja mindenki, hogy a magyar érettségin az érvelés a legnehezebb?

Figyelt kérdés
Én már ugyan túl vagyok rajta, de láttam néhány ilyen kiírást, illetve osztálytársaim közül is volt, aki így gondolta. ezt sosem értettem. bizonyos keretek között az érvelésbe azt írsz, amit akarsz, arról a műről beszélsz, amelyikről akarsz. A novella vagy verselemzésnél meg van egy adott dolog, amit vagy észreveszel benne, vagy nem, elfelejtek írni még arról, amit akartam, hú, kihagytam ezt meg ezt a dolgot. Az érvelésnél jobban vezet a gondolatsor, és teljes a szabadság.
2012. júl. 18. 15:14
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
Pontosan az előző válaszból is látszik, hogy az érveléshez kell a legkevesebbet tanulni. Így az a legkönnyebb is.
2012. júl. 19. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

Én csak a saját példámból indultam ki, nekünk a magyar tanár mondta a fenti kritériumokat és éppen ezért ő sem ajánlotta az érvelést, mert pont ez az, hogy mindenki félreérti a feladatot, nem csak a saját gondolataidat kell egymás után pakolni, hanem sokkal pontosabban fel is kell a szöveget építeni, mint egy műelemzésnél.

Egyébként ha nem érted miről írok az baj, mert ezt legkésőbb végzősként tanultad (azaz inkább tanították), de ha jól sejlik, akkor tán kilencedikes anyag.

2012. júl. 19. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

"mindenki félreérti a feladatot, nem csak a saját gondolataidat kell egymás után pakolni, hanem sokkal pontosabban fel is kell a szöveget építeni, mint egy műelemzésnél. "

De mégis minden érvelés nagyrészt erről szól, és el is fogadják a tanárok.

2012. júl. 19. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

"kell használni (ok-okozati, meghatározásból levezetett érv, következményen, körülményeken, ellentéten alapuló, stb. ), normálisan kell tagolni a fogalmazványodat (cáfolat, stb.), az érvet fel kell tudni építeni (tétel, bizonyíték, esetleg összekötő elem), ill. el kéne dönteni, hogy az érveknél dedukciót vagy indukciót használsz. "



Érettségi előtt rengeteg próbaérettségit írtunk. Ahhoz, amit itt írsz utolsó hónapban értünk el. Tök jó pontokat kaptam az érvelésre anélkül, hogy tudtam volna, hogy 1-nél több érv létezik. Gyakorlatban biztos használtam őket, de nem tudatosan. Szerintem józan paraszti ész kell.

2012. júl. 19. 14:54
 15/20 A kérdező kommentje:
Megjegyzésemhez hozzátartozik: az érvfajták, és a szónoki beszéd (mert hogy ez ahhoz tartozik) összeállításának szakszavai emelt szintű anyag.
2012. júl. 19. 14:55
 16/20 A kérdező kommentje:
Tehát nem kilencedikes, és pláne nem alapórás anyag, alapórán tankönyvi olvasmány. Külön válaszolgatok, ahogy olvastam a válaszokat.
2012. júl. 19. 14:56
 17/20 anonim ***** válasza:

Nem emelt szintű tananyag:

"Az érvelés, az érvelés beszédhelyzete és

eszközei"; "Az írásbeli meggyőzés eljárásai, az érvelés

műfajai: a bizonyítás, a cáfolat, néhány

érvtípus."; "érvelés: tétel (állítás), érv, ellenérv, cáfolat; deduktív, induktív módszer

retorika: szónoklat, alkalmi beszéd, meggyőző szövegműfajok; szónoklat részei: bevezetés (az érdeklődés felkeltése,

jóindulat megnyerése, témamegjelölés), elbeszélés, érv, bizonyítás, cáfolás, befejezés (összefoglalás, kitekintés),

érzelmi betetőzés"

Ez mind megtalálható a középszintű követelményrendszerben, ahogy a tankönyvekben is (nem kiegészítő olvasmányként), sőt, még szóbeli tételeim is voltak ezekből a témákból.

Az egyetlen ami itt emelt szintű tananyag az az indukció és a dedukció (bár ezt sem értem miért, mikor egyszerű).

2012. júl. 19. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

tök mind1, élő példa vagyok rá h nem kell azért annyira tájékozottnak lenni egy jó magyar érettségihez.

9.ben is már írtunk ilyen érvelő fogalmazásokat, már akk tudtam h ezt fogom választani az érettségin is. ehhez csak a kötelezőket kell tudni és kész. még a költőről sem kötelező írni...

2012. júl. 19. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
12:29: vannak olyan dolgok, amihez elég figyelni az órán és gondolkodni, és akkor tényleg kevesebbet kell tanulni. Ilyen a matematika, az informatika, a nyelvek (főleg ha gyakorlod is, mert érdekel). És ilyen az érvelés is. Szemben azokkal a tárgyakkal, amiket nem lehet tanulás nélkül megúszni, mint pl. a történelem.
2012. júl. 19. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:
Igen, amiket felsoroltál, benne vananka könyvben. De sok minden van a könyvben, amit nem tanítanak a tanárok. De amúgy ez úgy működött, hogy magyar fakton 3 osztály volt összevonva, abból 1 tanulta korábban is, 2 érettségire tanulta meg, de mi emelt szintűztünk. És teljesen midnegy: akkor is bárki meg tudja írni, aki tud gondolkodni, és a gondolatait szavakba tudja önteni, midnegy, melyikünknek van igaza.-
2012. júl. 19. 23:25
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!