Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mért mondja mindenki, hogy a...

Mért mondja mindenki, hogy a magyar érettségin az érvelés a legnehezebb?

Figyelt kérdés
Én már ugyan túl vagyok rajta, de láttam néhány ilyen kiírást, illetve osztálytársaim közül is volt, aki így gondolta. ezt sosem értettem. bizonyos keretek között az érvelésbe azt írsz, amit akarsz, arról a műről beszélsz, amelyikről akarsz. A novella vagy verselemzésnél meg van egy adott dolog, amit vagy észreveszel benne, vagy nem, elfelejtek írni még arról, amit akartam, hú, kihagytam ezt meg ezt a dolgot. Az érvelésnél jobban vezet a gondolatsor, és teljes a szabadság.
2012. júl. 18. 15:14
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
50%

Pár éve én is túl vagyok rajta, érvelést írtam. Érdekes volt a téma, örültem neki, és az elemzés amúgy is "kockázatosabb". :D Úgy vettem észre, hogy a diákok egy része nem akar/mer gondolkodni, összeszedni a gondolatait, és kialakítani egy véleményt. A legjobb, amikor nem tudnak egy irodalmi példát sem előszedni az emlékezetükből, mert nem olvasták el a kötelezőket, azon kívül meg végképp nem nyúltak könyvekhez. Márpedig általában irodalmi alakokkal, olvasásélményekkel kell dolgozni.

Sokan csinálják azt, hogy csak összefoglalják a novellát/verset, hozzáfűznek pár észrevételt, és meg is elégednek a kettessel, hármassal. :)

2012. júl. 18. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:

Mert a legtöbb nagyokos nem tud érvelni.

Egy bonyolultabb összetett mondatot nem képesek leírni és szerintük ez nem az ő hibájuk.

2012. júl. 18. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
igen, ezt én is észrevettem. már túl vagyok rajta, én is érvelést írtam, és szerintem is a legkönnyebb volt. nem vagyok az a nagy beszédes típus, mégis tudtam írni eleget. (és elég jó is lett a magyar érettségim).
2012. júl. 18. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
Mert az érveléshez többet kell gondolkodni, jártasabbnak kell lennie gy témában, míg a novella- és verselemzésnél egy betanult sablonos szöveget írsz le pár módosítással a versnek megfelelően.
2012. júl. 18. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
Saját szubjektív véleményem, hogy a novella- és verselemzéshez kell jártasabbnak és gyakorlottabbnak lenni. Én próbaérettségin 6 oldalt írtam érvelést, és ha nem olvastam el elég kötelezőt a témához, saját élményt beemeltem. Volt oylan osztálytársam, aki beleírta Micimackót. Lehet, hogy nem komoly, de olvasásélmény, és jó pontot kapott rá, mert mert gondolkodni.
2012. júl. 18. 17:13
 6/20 anonim ***** válasza:

"Mert az érveléshez többet kell gondolkodni, jártasabbnak kell lennie gy témában, míg a novella- és verselemzésnél egy betanult sablonos szöveget írsz le pár módosítással a versnek megfelelően."


Ezt ugye te sem gondolod komolyan? Érveléshez mindent lehet írni ami csak eszedbe jut. A tanár is könnyebben tud pontot adni, mint a verselemzésnél. Verselemzéskor sokkal kötöttebb a dolog, és több tudás kell hozzá.

Nem véletlen, hogy aki négy évig szinte semmit nem tanul az mindig érvel.

2012. júl. 18. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:
Én is ezt gondolom, amit az utolsó írt.
2012. júl. 18. 20:38
 8/20 anonim ***** válasza:
Mert gondolkodni kell hozzá.
2012. júl. 19. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
Azon felül, hogy valóban jártasabbnak kell lenni a világ dolgaiban, és olvasottnak kell lenni (hiszen a tavalyi, ill. a mostani érvelés is bőven kért irodalmi példákat) még az érvfajtákat is változatosan kell használni (ok-okozati, meghatározásból levezetett érv, következményen, körülményeken, ellentéten alapuló, stb. ), normálisan kell tagolni a fogalmazványodat (cáfolat, stb.), az érvet fel kell tudni építeni (tétel, bizonyíték, esetleg összekötő elem), ill. el kéne dönteni, hogy az érveknél dedukciót vagy indukciót használsz. Aki pedig ilyenekkel nincs tisztában, az csak a szavakat fogja egymás után dobálni szabadon (ahogy írtátok is).
2012. júl. 19. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

előző: az írásodból semmit se értek. (főleg nem a szakszavakat).

egyetlen egy kötelező olvasmányt se olvastam el, max. rövidítettbe illetve volt olyan amit filmen néztem meg. mégis érvelést írtam. 3,5 oldalt lekörmöltem és csak a kötelezőkből tudtam példákat felhozni. nem voltam/vagyok tisztába a költőkkel (ki milyen stílus, melyik kor stb), mégis elég jól sikerült a magyar érettségim (91%).


szval sztem annyi elég h tudjad h melyik kötelező kb miről szól. abból fogsz példákat felhozni, abból fogsz érvelni.

2012. júl. 19. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!