Le tudnátok írni az alábbi feladattípusok megoldásmenetét?
Hamarosan zh egy matekos tárgyamból és sajnos amellett, hogy nem erősségem a matek, elég sok kezelésre kellett járnom, plusz dolgozok, így kimaradtak órák, ezért néhány témakör elég homályos. Nem konkrét feladatok megoldására vagyok kíváncsi, azokat majd magamtól szeretném megoldani, csak a megoldás menetére, logikájára.
1. Adott egy osztály, tanulnak 3 nyelvet. Vannak akik csak egyet, vannak akik kettőt, vannak akik mindhármat és vannak akik egyiket sem. Hányan vannak az osztályban?
Sok ehhez hasonló van a gyakorló feladatsorokban. Az én gondolatmenetem:
Kiveszem akik 3-at tanulnak -> Kiveszem akik 2-t tanulnak és kivonom belőlük azokat akik hármat -> Kiveszem akik csak egyet tanulnak és kivonom belőlük azokat akik kettőt és hármat. Végül hozzáadom azokat akik egyet sem. Viszont ezzel a módszerrel hibás megoldás jött ki a teszten (online teszt, egyből értékel ha végeztem). Rossz lenne ez a gondolatmenet, vagy elszámoltam valamit?
2. Hogyan határozom meg egy szám pozitív osztóinak számát és azt, hogy ezek közül mennyi relatív prím egy másik számhoz? Tudom, hogy az Euklideszi algoritmus és az Euler-Fermat környékén kellene valahol kapizsgálnom, de nem igazán tudom hol.
3. Mi a legkisebb pozitív megoldása az w*x kongruens y modulo z kongruenciának. A w y és z számok meg vannak adva, az x-et keressük
4. Itt egy konkrét feladatot írok, mert nem tudom, hogy én csináltam rosszul vagy hibás a teszt értékelése. Milyen értéket vehet fel "a", ha tudjuk, hogy "a" kongruens 8 modulo 15. Itt a -112 és a -142 az értékelés szerint helyes megoldás, viszont nekem -7 jött ki, ami elvileg nem teljesíti a kongruenciát. A -128-ra viszont -8 jött ki, ami elvileg teljesíti és azt hibásnak jelölte.
Köszönöm előre is!
Eltűnik a spájzból másfél kiló vaj.
A háziasszony a macskára gyanakszik. Elkapja a cicát, ráteszi a mérlegre, pont másfél kiló.
- Na, a vaj már megvan... De akkor hol a macska?
2. Feladat: Egy szám pozitív osztóinak száma kilencedikes megoldás (én akkor tanultam):
Megcsinálod a szám prímtényezős felbontását, majd felírod a számot prímszámok hatványainak szorzataként. Ezután mindegyik prím hatványkitevőjét leírod egymás mellé megnövelve eggyel, majd összeszorzod őket. Az eredmény lesz az osztój száma. Ez egy függvény ami benne van a függvénytáblázatban.
Két szám relatív príma ha a legnagyobb közös osztójuk 1.
1. Feladat:
Logikai szita három halmazra kilencedik osztályban.
Most vagyok 11. osztályos. Sajnos a 3. feladatot még nem tanultam.
1. Sima halmazelméletes feladat, annyi a titka, hogy pontosan olvasd el, mi van megadva.
Például ha annyi van ott, hogy németül 15-en tanulnak, abban benne van az is, aki csak németül, aki angolul és németül is, aki franciául és németül, valamint aki mindhárom nyelven tanul.
Ugyanez angollal, ha angolul 20-an tanulnak, akkor ez a 20 ember besorolható 4 kategóriába.
Vagyis ha ott van, hogy angolul 20-an, németül 15-en, franciául 8-an tanulnak, 10 gyerek 2 nyelven, 5 meg 3 nyelven tanul, valamint buta Pistike minden nyelvből fel van mentve: akkor összeadod, hogy 20+15+8=43, ez az összes gyerek összes év végi jegye nyelvből.
10 gyereknek két jegye van, 5 gyereknek meg három, de most azt keressük, hogy hány gyerek van, szóval 43-10-(2×5)=23
Pistikének nincs jegye, de ő is az osztályba jár, 23+1=24 gyerek jár az osztályba. Sima logikával megoldható.
De komolyan változik a képlet, ha a szövegben az van, hogy 10 gyerek legalább 2 nyelven tanul, mert akkor ugye lehet, hogy ezek közül van, aki 3 nyelvet tanul. Ilyenkor megint máshogy írod fel. 43-(10-5)-(5×2), és itt jön a kacifántosság, mert a logika egy magasabb szintjén bizonyos feladatoknál rá kell jönnöd, hogy ezt így is felírhatod: 43-10-5
1. feladat folytatás:
Ha ezt így nehéz elképzelned, akkor írd át magadnak a feladatot, a gyerekek helyett legyenek mikuláscsomagok, német helyett legyen csokimikulás, angol helyett Kinder tojás, francia helyett mandarin, Pistike meg egy üres zacskó. Így megteheted képzeletben, hogy kiveszel az összes zacskóból mindent, és összeszámolod, hány mandarin van összesen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!