Tekintsük mindazoknak a pozitív egész számoknak a növekvő sorozatát, melyek 3-mal osztva 2 maradékot adnak. A sorozat első tagja a legkisebb ilyen tulajdonságú szám. Melyik ennek a sorozatnak a 25. tagja? Hány háromjegyű,5-tel osztható tagja van a sorozatnak?2016. febr. 13. 20:36
1/2 anonim válasza:
A sorozatot a következő képlet generálja:
a_n=(n-1)*3 +2. (meg lehet gondolni, hogy ez n=1-nél 2-t vesz fel, ami a legkisebb olyan pozitív szám, amely 2-t ad maradékul 3-mal osztva, és minden egyes ilyen számot legenerál). Ennek megfelelően a sorozat 25. tagja: a_25=(25-1)*3+2=74.
2/2 anonim válasza:
A legkisebb 5-tel osztható háromjegyű (pozitív) szám, amely 3-mal osztva 2-t ad maradékul a 110. A következőt pedig mindig úgy kapod, hogy a 3 és az 5 legkisebb közös többszörösét hozzáadod, ami 15. Ebből végig lehet gondolni, hogy hány ilyen háromjegyű szám van (az utolsó a 995).