Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Miért gondolják oskan úgy,...

Miért gondolják oskan úgy, hogy a MÁV-nak nem kéne bezárni a mellékvonalakat?

Figyelt kérdés

2019. jan. 12. 02:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Mert olcsóbb/könnyebb tömegközelekedni vonattal a lakhelyéről, mit busszal, vagy rosszabb esetben egyáltalán nincs más lehetőség.
2019. jan. 12. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Igen, szociális okokból: akinek nincs autója, az leginkább csak vonattal tud bárhová is eljutni ezekről a településekről.

Egyes esetekben buszjáratok is vannak a vasúttal párhuzamosan, de sok helyen nincsenek.

Pl. amikor a 84-es vonalon megszüntették a személyszállítást, akkor azt mondták, hogy majd lesz helyette busz. De az csak 1 vagy 2 évig volt, aztán megszüntették. Azóta vagy megy valaki autóval, vagy pedig busszal 2 órás kerülővel, átszállással. Az idős emberek és a minimálbéres fiatal családok nem feltétlenül engedhetik meg maguknak egy autó fenntartását.

2019. jan. 12. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Ja, és ez a dolog nagyban felgyorsította az érintett településekről a fiatalok elköltözését, külföldre migrálását.
2019. jan. 12. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Én ugy gondolom, hogy ahol pályafelújítás után sem tudna versenyképes szolgáltatást nyújtani a vasút pl a vonalvezetés miatt, ott van létjogosultsága a vasút bezárásának. Nekem a fő problémám mindig is az volt a vonalbezárásokkal, hogy fűnyíróelven és az éppen aktuális, nyilvánvalóan gyenge utasforgalmi statisztikák alapjan döntöttek és senki sem vette figyelembe a vonalakban itt-ott rejlő fejlesztési potenciált. Ugyanakkor van most a régiónkban egy ilyen irányba mutató trend, kívancsi vagyok, mikor gyűrűzik ez be Magyarországra. Abban gondolom egyetérthetünk, hogy egy mégoly lepukkant vasútvonal is igen értékes infrastruktúraelem, ha jól használjum.
2019. jan. 12. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
95%
A gyenge utasforgalmi statisztikának a mellékvonalakon az az oka - a 30 km/h átlagsebességen kívül -, hogy a menetrendet direkt úgy csinálják, hogy a mellékvonal ne csatlakozzon a fővonalhoz. Mert a vasútnál egy fontos mutató, hogy hány perc volt a havi és éves késések összege. Tehát ha egy vonat késik, akkor a hozzá csatlakozónak is várni kell rá, vagyis az is késik. Ezért a legfontosabb dolog a menetrend készítésénél az, hogy ne csatlakozzanak a vonatok, mert így nem okoznak egymásnak késést. Ja, hogy így semmi értelmük? Hát az nem számít, legfeljebb bezárjuk a vonalat, és akkor még kevesebb lesz a késés.
2019. jan. 12. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

1: Hát igazából nem. Gondolj bele, mennyi pénz is fenntartani egy vasúti pályát, állomásokat, vonatokat és mennyi pár db buszt. Azért, mert tényleg, napi 30 utas van egy vonalon és 0 teherszállítás, az csak viszi a több 10/100 milliókat a MÁV-nak. Holott egy busszal is ellehetne ezt érni, csak sokkal gazdaságosabban. Persze, lassabb, több helyen áll meg, de legalább nem csak 1 megálló van 1 településen, és az sem kilóméterekre a város központjától.


2: Ott az Önkormányzatoknak kéne akkor lépni valamit, azért Önkormányzat. Ha, meg képtelenek tenni, akkor le kell váltani őket. Semmirekellőkkel nem megy az ember semmire, főleg, ha településvezetésről van szó. Manapság tényleg szükség van tömegközlekedésre, de a busz sokkal gazdaságosabb.. legalábbis a jelenlegi MÁV-nál. A külföldre költözésnek meg nemsok köze van ehhez. Sokkal többoldalúbb az a dolog, kezdve a mentális zavartól egészen a polikai dolgokig, de erről szerintem ennyit, mert ezt messzemenőleg lehetne kifejteni.


4: Vonal felújítás után nyilván mindenhol lenne értelme a vasútnak, hiszen korszerű motorvonatok nyilván sokkal gazdaságosabbak a Bz-knél, ráadásul egy 30km-es órát nem 2 óra alatt tenne meg. Ez egyértelmű. De ahhoz, hogy eljusson a MÁV arra pontra, hogy hátradőlve és lábat feltéve annyit mondjon, hogy most a mellkékvonalak felújítása következik még rengeteg lépés van. Kezdve ugye az éppen folyó fővonalak felújításával. Vicc volt, hogy az elmúlt 30 évben minden vezetés szart az egészre és most oda jutottunk, hogy fővonalon 70-90 km/h az átlagsebesség. Nyilván a mostani vezetőknek, mégha kényszer szülte is, de elkell kezdeni a felújításokat és azt nem a legkisebb vonalakkal fogják kezdeni, hanem elsősorban ahol nemzetközi/jelentős teherforgalom van.. gondolom nem kell elmagyaráznom miért. Ha ezek meglesznek, akkor jöhetnek a legalább 160 km/h-ra képes mozdonyok és motorvonatok. Ezek sem olcsó mulatságok, 337 db V43-ast kéne lecserélni, nem beszélve a Csörgőkről és a Szergejekről. És akkor még ott tartunk, hogy Miskolc, Debrecen, Nyíregy..stb. Megérdemelne ugyanúgy értelmes elővárosi motorvonatokat. Közben itt az IC+, ami lehet, hogy nem a legjobb megoldás, de legalább van és fejlődik a MÁV.


5: Persze, megvan neki az oka és ez a MÁV részéről is érhető pl én a közelemben lévő Esztergom-Komárom vonalat tudom mondani, de egyszerűen drága a fenntartása az ilyeneknek és, ha nem tud megfelelő szinvonalat tartani a MÁV és csak veszteséges a vonal, akkor be kell zárni ideiglenesen, mert az csak hátráltatja a fejlődést és hosszútávon az ottélőknek is rosszabb.



Ez persze csak az én laikus véleményem, természetesen vitatkozni, érvekkel ér.

2019. jan. 12. 17:40
 7/11 A kérdező kommentje:
És ugye itt amikor azt mondom, hogy előváros, mindenkinek eszébe jut, hogy BP-n ott van 123 Flirt, 19 KISS(jövőtől), Talentek, Desirok(meg mostmár Debrecenben is). Miskolcnak pl meg Bz-k, By/Bhv-k... és a Hernyók még a jobbak között vannak.. szerencse, hogy a Schliereneket oda osztották be meg, hogy néha lehet találkozni Fecskével. Azért érződik a több korszak különbség, pedig csak 180 km-ről beszélünk.
2019. jan. 12. 17:46
 8/11 anonim ***** válasza:
48%

"A gyenge utasforgalmi statisztikának a mellékvonalakon az az oka - a 30 km/h átlagsebességen kívül -, hogy a menetrendet direkt úgy csinálják, hogy a mellékvonal ne csatlakozzon a fővonalhoz. Mert a vasútnál egy fontos mutató, hogy hány perc volt a havi és éves késések összege. Tehát ha egy vonat késik, akkor a hozzá csatlakozónak is várni kell rá, vagyis az is késik. Ezért a legfontosabb dolog a menetrend készítésénél az, hogy ne csatlakozzanak a vonatok, mert így nem okoznak egymásnak késést. Ja, hogy így semmi értelmük? Hát az nem számít, legfeljebb bezárjuk a vonalat, és akkor még kevesebb lesz a késés."

20 percet mindenki kibír egy vasútállomáson ameddig megérkezik a következő vonat, semmi értelme az 5 perces csatlakozásoknak, ami több késést okoz. Külföldön nincsenek bevárt csatlakozások, ezért nem késnek a vonatok.

2019. jan. 12. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

8: Az meg a másik, hogy divat lett szidni a MÁV-ot, holott a környék vasútjai sem jobbak, csem a CD, sem a ZSSK, az UZ sem stb. És mivel mindennek megvan a sorrendje, ezért


1. Fővonalak felújítása(nemzetközi, teherforgalom)

2. Bp-i agglomeráció

3. Vonatok vásárlásra

4. Mellékvonalak felújítása.


Én valahogy így tudom logikusan elképzelni.

2019. jan. 12. 17:56
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Én is úgy gondolom, hogy meg kell vizsgálni az összes kis forgalmú vonalat és a körülöttük lévő lehetőséget és ha normális fejlesztéssel versenyképessé lehet tenni őket akkor meg kell tenni a lépéseket. Ha nem lehet versenyképessé tenni őket és a teherforgalom szempontjából sem releváns a vonal akkor esetleg el lehet gondolkozni a bezáráson.


Viszont a mellékvonalak a legtöbb esetben alacsony lakosságszámú területeket kötnek a hálózatba így itt eleve nem is érdemes nagy számú utast várni. Mondjuk a tömegközlekedést amúgy sem érdemes megtérülés szempontjából vizsgálni, mert nincs értelme.


Sok esetben a vonalvezetés sem a legszerencsésebb és igazából mi a legnagyobb forgalmú fővonalakon sem merünk többet csinálni, mint egy minimális kis földmunka, bármilyen komoly újítás felmerülne egyből a szőnyeg alá söprik, mert az nem felel meg a magyar vasútműszaki szemléletnek - részben ez az oka, hogy nem olyan a hálózatunk, mint Svájcé :)


A somoskői vonal Salgótarjánig alkalmas lenne a két vágányos 120/160km/h-s közlekedésre, de a nemrég hírekben felkapott Nyíregyháza-Nyírbátor is lehetne 120km/h-s és akkor csúnyán elverné a párhuzamosan járó buszokat, de akár a 80c felújítását is csinálhatták volna sokkal jobban így nem lett volna néhányszor fél év vágányzár és az utasok nem váltottak volna telekocsira.


Nagyon sok mellékvonalban van jelentős potenciál, csak baromi sokat kellene rájuk fordítani. Sok másik vonalban meg szinte semmi nincs.


Mindenféle politikától mentesen: azt jól láthatóvá vált az elmúlt néhány évtizedben, hogy normális rendszerszintű gondolkodásra és komoly rendszerfejlesztésre képtelenek vagyunk. Amibe belefogunk általában azt sem jól csináljuk, hibás célokat tűzünk ki, amik korlátossá teszik a jövőképet ( pl eu pénzből 160km/h-ra felújított alföldi vonalak, amihez nincs biztber így marad a 120 :D akkor miért nem 200/250-re kértünk pénzt?, se eleje-se vége 4-es metró,ad-hoc évente változó elővárosi fejlesztési elképzelések Budapesten..). Ezek ismeretében mikor fogunk mi komolyabb műszaki tartalommal mellékvonalat felújítani? Valószínűleg soha.

2019. jan. 12. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!