KRESZ-ben mit jelent a párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten lévő felezővonal?
Van egy olyan szabály, hogy a párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten tilos járművel az úttest felezővonalát - a balra bekanyarodás, illetőleg a megfordulás esetét kivéve - átlépni.
Ez azt jelenti, hogy ez a felezővonal ebben az esetben a záróvonal? Hogyha igen, akkor nem teljesen világos, hogy mi van akkor, hogyha a párhuzamos közlekedés ebben az esetben nem két, hanem több sávból áll? Például, hogyha párhuzamos közlekedésre alkalmas úttest.
A párhuzamos közlekedésről: [link]
Egymás mellett, hosszú szakaszon, folyamatosan tud közlekedni egy irányba legalább két személygépjármű (nem motor, nem bicikli), a speciális (busz, bicikli, fel-/lehajtó, kapaszkodó) sáv nem számít.
Van, ahol szaggatott a felezővonal. Ettől még "nem szabad átlépni", csak kanyarodás és megforudlás céljából. Előzni végkép nem szabad rajta. A záróvonalat érinteni sem szabad. Tehát ott megfordulni és balra kanyarodni SEM szabad. Még autóutakon is vannak kereszteződések és párhuzamos közlekedésre alkalmas helyeken is lehet balra kanyarodni - lásd csóri elágazás.
Előzésnél és kikerülésnél SEM szabad használni "szembesávot" és átlépni a szaggatott felezővonalat! Szopás :) De ez van. A szembesávban közlekedni (tartósan) nem szabad sehol sem. Ott sem, ahol csak menetirányonként 1-1 sáv van.
Köszönöm szépen a válaszokat!
Ha jól értem, a párhuzamos úttesteket a terelővonal választja el, ezt át szabad lépni. A záróvonalat érinteni sem, a szaggatott felezővonalat pedig átlépni nem szabad.
Ebből úgy látom, hogy semmilyen esetekben sem használható a "szembesáv" előzés szempontjából. A KRESZ szerint ezt csak szabálytalanul lehet megtenni?
Szaggatott vonal: átlépheted.
Folyamatos vonal: nem lépheted át.
Na most. A felezővonal az ugye egy folyamatos vonal.
Azt, hogy érinted-e a vonalat azzal az égvilágon senki nem foglalkozik, ez a problémakör csak elméletben létezik, így foglalkoznod sem kell vele.
Először is a KRESZ annyira NEM fontos, hogy neten nem lehet megtalálni egyben az egészet. Ez sajnálatos. Aki pofázik - mert jobb szó nincs erre - arról, hogy jobb lenne utána nézni, inkább másolja be ide a jogszabályt, ha már a másik fikázásnál kicsit is többre tartja magát és nem csak azt akarja, hogy se99fejnek tartsuk a beszólásai miatt.
Pedig ez a kormány és a rendőrség feladata lenne, hogy mindenki számára elérhető módon felrakját a netre. Ennyit a politikáról.
#7 Majdnem :) ez többkenek is gondot okoz, de gyakorlatban egyszerűbb, mint a jogszabályokban. Ráadásul az autósiskolák tananyagai, ami neten vannak is hibásan tartalmaznak információt ebben a témában. Pl: Kiskun Autósiskola anyagaiban rengeteg a hiba. A Zóna mosoly autósiskola anyaga egész jó.
Felezővonal az, ami az ellentétes irányú fogralmat elválasztja. A célja, hogy ne ütközzön két autó frontálisan, hanem elválassza az egyik irányba haladóknak fenntartott utat a másik irányba haladóktól. Ez nem feltétlenül látszik / van felvestve / folytonos. Lehet szaggatott, vagy elkopott, vagy hóval fedett, még fel-nem-festett, akkor is érvényes. A célja, hogy ne ütközzenek a szembe haladók.
Párhuzamos közlekedés esetén a felezővonalat nem lépheted át, csak kanyarodás és megfordulás alkalmával ott, ahol nem folytonos, hanem szaggatott, vagy feloldott, vagy külön sávot alakítanak ki a kanyarodásra / megfordulásra, illetve tábla külön nem tiltja.
A KRESZ viszgán van kérdés, amiben az a helyes válasz, hogy a folytonos záróvonalat, vagy felező vonalat, vagy terelő vonalat nem érintheted.
A forgalmi vizsgán azonnali buktató hibának számít.
És valóban nem szokták firtatni, hogy valaki érinti-e, csak olyan baleset esetén, ahol bizonyítható az adott szabálytalanság. És itt a bizonyíthatón van a hangsúly, mert a rendőrség is elkövet bizonyíték hamisításokat helyszínelésnél, de ennyire nem kell előre rohanni.
Párhuzamos közlekedésre alkalmas, 2x2 sáv: [link]
Felfestve 1 szaggatott felezővonal.
Lakott területen belül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!