3,5t alatt lévő tehergépkocsi, bemehet a belső sávba autópályán?
Ismerősöm mesélte hogy ment haza az autópályán,háromsávos volt az út ö középen haladt és előtte egy személygépkocsi.
Egy nő vezette és közben a telefont nyomkodta és elég lassan is ment,ezért az ismerősöm átment a belsőbe de csak annyira hogy megelőzze.
Ezzel a lendülettel egy autópályarendőr leintette és megbüntette 5000 pénzre,és arra hivatkozott hogy a szabály szerint még egy pillanatra sem mehet át a belsőbe.
Jogos vagy nem jogos?
Én nem tudom hogy a teher gépkocsikra mi vonatkozik és mi nem,de aki tudja az válaszolja meg mert erre én is kíváncsi vagyok.
Ennél azt írják, hogy 3500 kg.
Nem tartom kizártnak, hogy a régebbi típusok esetleg átestek a határon. A rendőr meg esetleg még erre emlékezett, és nem is nézte a forgalmiban, mert biztos volt a tudásában.
13-mas
Ez az őskori szabályzás szerencsére már hosszú évek óta nem létezik, hogy 3,5 tonna alatti teherautó nem mehet a belsőben, és nem lépheti túl a 80-at.
#13-as csak 7 évvel van le maradva.
2009. dec. 31-ig volt az az idejétmúlt szabály, hogy a 2.5 t feletti teherautók csak 80-al közlekedhettek és nem előzhettek autópályán.
2010-től a 3.5 t alatti (B kat.-val vezethető) járművekre egységesítették a szabályokat.
Az a kérdés, hogy a szóban forgó transit N1 vagy N2 kategóriára van-e vizsgáztatva. Ha N1, akkor biztos, hogy nem jogos a bírság.
Amiért még gyanús a történet, hogy 5000-es közúti bírságot csak "A mozgáskorlátozott várakozóhelyen való jogosulatlan várakozás" miatt lehet kiszabni. Azt tudom elképzelni, hogy a rendőr zsebébe ment az ötezres és így eltekintett (az egyébként nem jogos) bírságtól.
Igaz, hogy a kormányrendelet mellékletében az szerepel, hogy "a helyszíni bírság összege forintban", de nem tartom kizártnak, hogy a rendőrök valami állásfoglalás értelmében ezeket az összegeket kiszabható maximumként használják.
Abból gondolom, hogy egy rendőrt kikérdeztem a gyorshajtási tételekről, és azt mondta, a helyszíni bírság összegét ő szabja meg, a sebesség meg az illető függvényében. Konkrétan, fehér ember, ha normálisan viselkedik, inkább csak 5-10 E-s csekket kap, de a cigányok ritkán ússzák meg legalább egy 20-as nélkül, főleg, mert verik a nyálukat, ha megállítják őket.
Elöljáróban a válaszom a kérdezőnek:
Igen, jogosan büntette meg a rendőr!
1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet [ KRESZ ]
"36. § (3) * A párhuzamos közlekedésre alkalmas olyan úttesten, amelyen az azonos irányú forgalom számára kettőnél több forgalmi sáv van útburkolati jelekkel kijelölve, a (2) bekezdésben foglalt rendelkezéseket kell értelemszerűen alkalmazni. Az ilyen úttesten azonban a második forgalmi sávban – a (2) bekezdésben foglalt rendelkezések megtartásával – bármely gépjárművel szabad közlekedni; a harmadik és további (belső) forgalmi sávokra – a balra bekanyarodás esetét kivéve – ráhajtani csak személygépkocsival és motorkerékpárral szabad."
Tehát függetlenül attól, hogy a teherautónak mekkora a megengedett legnagyobb össztömege, a 3. és minden további belső forgalmi sávra teherautóval (kivéve balra kanyarodáskor) ráhajtani tilos!
Ez a szabály azóta sem változott!
Ami viszont igen és ezt keverik össze sokan a fentivel, azaz az alábbi:
"36. § (2) * A párhuzamos közlekedésre alkalmas olyan úttesten, amelyen az azonos irányú forgalom számára két forgalmi sáv van, az előzés befejezése után a külső forgalmi sávba vissza kell térni. Ha 3500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó gépkocsival, motorkerékpárral vagy - lakott területen - távolsági, illetőleg gyorsjáratú autóbusszal a vezető több járművet kíván előzni, megmaradhat a belső forgalmi sávban feltéve, hogy ezzel a mögötte gyorsabban haladó járművek közlekedését nem akadályozza; ha pedig a forgalom olyan sűrű, hogy a külső forgalmi sávba visszatérni nem lehet, a belső forgalmi sávban folyamatosan is haladhat."
Tehát a 3500 kg feletti teherautók folyamatosan nem haladhatnak és nem előzhetnek a 2. forgalmi sávban. Ha az előzendő járművet nem tudják megelőzni, azaz az előzést nem tudják befejezni, mert nem tudnak visszatérni elé, akkor tilos előzniük, vissza kell térniük mögé.
Ezzel szemben ebben az esetben a 3500 kg alattiakra ugyanaz vonatkozik, mint a személyautókra, azaz folyamatosan előzhetnek.
Amit viszont sokan elfelejtenek, vagy ilyen olyan okból nem foglalkoznak vele, hogy jobbra tartási kötelezettség van, ami minden gépjárműre igaz. Azaz a belső forgalmi sávban, ha a külső sáv üres, nem haladhatnak ott ők sem, vissza kell(ene) térniük a külsőbe. És ez még akkor is igaz, ha előttük, 7-800 m-re halad ott jármű. Majd amikor utoléri, akkor majd megelőzi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!