Autó balesetem volt 1 hónapja, rendőrségi helyszínelés volt. Senki nem ismerte el a felelőséget mikor kapok róla papírt?
Ez "picit" zavaros.
Ha nem volt súlyos sérült, akkor nincs helyszínelés. Ha van helyszínelés, nem kell betétlapot kitölteni. ( Azt csak akkor kell - lehet - ha nincs sérült, csak anyagi kár, és a felek meg tudnak egyezni a felelősség kérdésében.)
Ha nem volt súlyos sérült ( 8 napon túl gyógyuló), és egyik fél sem volt ittas, viszont történt rendőri intézkedés ( nem helyszínelés!) akkor ez egy sima szabálysértési eljárás. Abban az eljárási határidő alapesetben 30 nap, ami egyszer meghosszabbítható 30 nappal.
Ha a rendőrség helyszínel, akkor nem kell kitöltenetek kárbejelentő lapot. Először baleseti jegyzőkönyvet készítenek, majd abból 30 napon belül végzést, amelyben megállapítják a felelősségeket (ennek alapján pedig szabálysértési /súlyosabb esetben akár büntető eljárást/ indítanak a vétkes sofőr ellen).
Menj be a baleseti helyszín tekintetében területileg illetékes Jár neked ezekből példány, mert kellenek a biztosítási ügyintézéshez.
"Ha nem volt súlyos sérült, akkor nincs helyszínelés."
Ezt honnan vetted?
""Ha nem volt súlyos sérült, akkor nincs helyszínelés."
Ezt honnan vetted?"
Onnan, hogy 20 éve csinálom.
Helyszínelni a Közlekedési Osztályok ( Főosztályok)baleseti-helyszínelői "jogosultak", és az ahhoz szükséges felszerelésekkel is csak ők vannak ellátva. Ők viszont csak közlekedési bűncselekmények helyszínén járnak el.
Egy egyszerű szabálysértésnél "mezei" közrendes vagy közlekedési járőrök intézkednek , ha szükséges. Ők viszont nem helyszínelnek, legfeljebb egy helyszínvázlatos szabálysértési feljelentést készítenek. ( U.n. '08-as"-t csinálnak, ami a nevét még akkor kapta, mikor ez volt az erre szolgáló nyomtatvány kódja.)
# 6/6 Időpont ma 15:39
Tudom, sokan azt hiszik.
De az nem helyszínelés, csak egy szabálysértési feljelentéshez szükséges adatok rögzítése. ( Nem rögzítenek nyomokat, tárgyi bizonyítékokat, nem csinálnak fényképeket, nem mérnek távolságokat, nem vesznek mintákat...)
# 6/6 Időpont ma 15:39
A kettő kb. úgy viszonyul egymáshoz, mint egy háziorvosi "megtekintéses" vizsgálat egy teljes körű kórházi (Ct, MRI, tükrözés, vérkép...) kivizsgáláshoz.
"Helyszíni eljárás" a pontos szakmai kifejezés, a "helyszínelni", "helyszínelés" kifejezést sem jogszabályban sem normatív utasításban nem szerepel-
60/2010. (OT 34.) ORFK utasítása a közlekedési balesetek és a közlekedés körében elkövetett bűncselekmények esetén követendő rendőri eljárás szabályairól
IV.
A BALESETEKNÉL ELJÁRÓK
Általános előírások
14. Amennyiben a baleset feltételezett okozója magatartásával bűncselekményt valósít meg,
vagy a baleset személysérülést eredményez, illetve rendkívüli halált okoz, úgy a
helyszíni eljárást a rendőri szerven belüli feladatmegosztásnak megfelelő szervezeti
egység, szervezeti elem állományához tartozó helyszínelőnek kell végrehajtania.
15. Az utasítás 14. pontja alá nem tartozó közlekedési baleset esetén a helyszíni eljárást a
közlekedésrendészeti szervezeti egységek, szervezeti elemek egyenruhás közterületi
szolgálatot teljesítő állományának, lehetőleg helyszínelőnek kell végrehajtania.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!