Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha létezik a bizalmi elv,...

Ha létezik a bizalmi elv, akkor miért életveszélyes a leállósávban tartózkodik az autópályán?

Figyelt kérdés
A bizalmi elv tehát kimondja, hogy mindenki más betartja a kreszt. Ez azt jelenti, hogy ha én műszaki okok miatt a leálló sávban vagyok, akkor nem fognak belémjönni. Akkor jönnek csak belém, ha valaki megszegi a kreszt, de a bizalmi elv ezt nem feltételezi.

#Bizalmi elv
dec. 10. 10:25
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

#10

De a kresz alapján ilyesmit nem feltételezhetünk, nemdebár?

dec. 11. 22:38
 12/13 anonim ***** válasza:

"a bizalmi elvet kb ki is lehetne venni a kreszből"

Hát az a helyzet, hogy soha nem is volt benne.

Volt régen egy magyarázó füzetecske, azzal a címmel, hogy A közúti közlekedés szabályai és értelmezésük. Közlekedési jogászok írták, a KRESZ-t értelmezték benne, de a leírtak nem minősültek jogszabálynak, csak véleménynek. (Ennek ellenére, közlekedési ügyek tárgyalásakor minden eljáró bíró asztalán ott volt.)

Ebben volt benne a bizalmi elv.

Viszont az előzetes információk szerint a jövőre kiadandó új KRESZ-be bele fogják venni a bizalmi elvet.

dec. 12. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Kresz magyarázatból:



"Az ún. „bizalmi elvet” a jogszabály konkrétan nem fogalmazza meg, csak a bevezetőben utal rá. Nyilvánvaló azonban, hogy a bizalmi elv alkalmazása nélkül folyamatos és biztonságos közlekedés nem képzelhető el. Ennek lényege, hogy minden közlekedő joggal számíthat arra, hogy a közlekedés szabályait mások is megtartják. A bizalmi elv alól azonban vannak lényeges kivételek:

– aki maga is szabálytalanul közlekedik, eredményesen nem hivatkozhat arra, hogy bízott mások szabályos közlekedésében;

– senki sem bízhat abban, hogy a szabályokat mások is megtartják, ha a szabályszegés ténye számára már kellő időben felismerhető. Aki tehát már látja, vagy az „adott forgalmi helyzetben szükséges figyelemmel és elővigyázatossággal” történő közlekedés mellett látnia kellett, hogy a közlekedés egy másik résztvevője megszeg – vagy meg fog szegni – valamilyen szabályt, nem bízhat tovább a másik szabályszerű magatartásában, így abban sem, hogy a másik meg fogja szüntetni a szabályszegést, hanem köteles minden tőle telhetőt, elvárhatót megtenni a veszélyhelyzet megszüntetésére, a baleset elhárítására;

– nem szabad biztosan számítani arra, hogy a közlekedés szabályait olyan személyek is megtartják, akiktől a szabályos magatartás koruk, testi fogyatékosságuk vagy más ok miatt felismerhetően nem várható el [vö. 43. § (4) bek. b) pont].

Az, hogy a szabályozás a „szükséges figyelemmel és óvatossággal” szövegrészt nem tartalmazza, nem jelent a korábbiakhoz képest tartalmi változást. A szükséges figyelem és óvatosság a 3. § (1) bek. c) pontja alapján továbbra is követelmény. Egyebek között erre alapozva továbbra is érvényes, hogy a bizalmi elvvel való kapcsolata változatlan, vagyis a vezetőtől a biztonságos és fegyelmezett közlekedés érdekében elvárható, hogy a mások által előidézett veszélyhelyzetet is köteles a konkrét lehetőségéhez képest elhárítani, illetve csökkenteni."

dec. 12. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!