Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Van -e olyan szabály hogy ha...

EagleHUN kérdése:

Van -e olyan szabály hogy ha valahol meg lehet állni (parkolni) de külön kialakított parkoló nincsen akkor hogy a fél úttestet le ne zárd fel kell állj az útpadkára legalább 2 kerékkel?

Figyelt kérdés

Nekem rémlik valami ilyesmi régről.


Vica versa ha valahol nem tilos megállni ott elzárhatod -e a két forgalmi sávból az egyiket?

Vagy mindenképp úgy kell és lehet ezt megtenned hogy minél több helyet hagyj meg és nem csak a megmaradt forgalmi sávból hanem a saját sávodból is?


Tudom az egyirányú utcáknál van ilyen szabály hogy hány métert kell meghagynod ha mindkét oldalon parkolnak, illetve ahol valami belóg az úttestre pl épület sarka ott is megvan hogy mennyinek kell maradnia.


De van -e erre általános szabály ami a kétszer 1 sávos utcákra is vonatkozhat?



#parkolás #várakozás #megállás #úttest sávjának lezárása #útpadkára felállás
máj. 29. 12:01
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
24%
"ami már 10 éve masszív volt" nem volt az olyan masszív, ha személyautókkal nyomot hagytak benne. Ha te csináltad, tanulj meg ásni és normálisan sóderezni, ha "szakember", kérd vissza a pénzed. Kapudba nem állhat, de a 10 méterből gondolom nem 10 méter kapu, a maradék helyre nyugodtan állhat, mert közterület. Pont a te fajtádról beszéltem. Meg azokról, akik erre a közterületre illegálisan betoncölöpöket ásnak le, vagy értelmetlenül feljelentgetnek, mert "az én házam elé ne álljon senki." De, állhat a házad elé bárki, amíg be tudsz menni a kapudon. Ha a kaput is elállja, az más téma.
máj. 30. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

Lefotóztam még akkor ahelyszínen.

Most kisatíroztam róla az érzékeny adatokat és feltöltöttem:

[link]


Azért ilyen messziről fotóztam le mert ez a szürke oszlop a legközelebbi hátrafelé és semmilyen tábla nincsen rajta.


A szürke oszlop előtt kialakított parkolók is vannak. ( De tele voltak.)


Az előttem álló 2 autóból a távolabbi világos szürke gyakorlatilag a kanyarban a zebrán áll. Nem tudom hogy megbüntették -e.


Ott a kanyarban is mindíg állnak eléggé megnehezítve a jobbra kikanyarodást is innen, gyakorlatilag a bal oldali sávból tudod azt megtenni. Érdekes ezzel ott nem csinálnak semmit sem...legalábbis ugyanúgy ott állnak a járművek ha büntetik is őket.


Az adott helyszín ami le van fényképezve legtöbbször végig állni szoktak az út szélén is. Ez egy szerencsésebb nap volt volt hely.


A padka alacsony. Bár ez nem hiszem hogy számítana bármit is vagy lenne bárhol a kreszben vagy máshol milyen magas padkára állhatsz fel.

máj. 31. 10:37
 13/15 A kérdező kommentje:

#4#5#6#7... feltételezem ugyanaz a személy vagy.

Kötözködsz kiforgatod az ember szavát és egy teljesen mást hozol ki az egészből mint amiről a kérdés szólt.

Jobb lett volna ha nem is írsz.

máj. 31. 10:40
 14/15 A kérdező kommentje:

Közepes városról/megyeszékhelyről van szó.


"Azt írod, "fel" kellett állni a padkára." - Nem írtam ilyet! A kérdésfeltevésben volt mint kérdés hogy van -e erre valami a kresz-ben?



"Ha ilyen kiépített, magasított az út széle, akkor az már ott nem minősül padkának, padka ezen a helyen nincs, egyből a zöldterület van az úttest mellett." - Ilyen szabály nincs! Nem kell kiszállnod egy cóstokkal/centivel sehol hogy felálhatsz -e oda vagy sem!


"Városokban (legalábbis a nagyobbakban) általában van olyan helyi rendelet, ami tiltja a zöldterületre való ráhajtást."

Igen.

De itt az a kérdés mikortól és mi számít zöld felület -nek.

Ha már hozzáérsz vagy 2 centit rámegy akerék az is értelmezhető így?


Illetve az a kérdés a kresz rendelkezik -e arról hogy ha két kerékkel felmész az minek számít.


A kresz erősebb mint a helyi rendelet!

Ha van ilyen a kreszben esetleg hogy ha lehet fel kell raknod magad és nem szimplán az úttesten parkolni és külön tábla meg nem volt ami tiltaná azzal esetleg megvétózható az egész. Ha a kresz mondja akkor az önkormányzat elmehet a ... ba.

máj. 31. 10:47
 15/15 anonim ***** válasza:

""Azt írod, "fel" kellett állni a padkára." - Nem írtam ilyet!"

De igen. Először konkrétan a kérdésben, aztán a keresőszavak közt, és aztán még a 2. kommentben 3 alkalommal is utalsz rá, hogy "fel" mentél. Tehát nem maradtál az úttest szintjén, hanem attól fizikai megoldással elválasztott részre mentél.

A KRESZ nem mond semmit a zöldterületről.

Amennyiben a KRESZ arra kötelez, hogy ne az úttesten parkolj, azt mindig külön kitáblázzák. Pl. ilyen kiegészítő táblát láttál volna:

[link]

Ha semmi tábla nincs, akkor várakozni az egyéb szabályok betartásával szabad. Beleértve a helyi jogszabályokat is.

Amúgy a KRESZ-ben vannak ilyen fogalommeghatározások:

"Út: a gyalogosok és a közúti járművek közlekedésére szolgáló közterület

Útpadka: az útnak az úttest mellett levő, útburkolattal el nem látott része."

A szegélykő elválasztja egymástól az utat és a zöldterületet, ehhez nem kell jogi szakértőnek lenni, hogy belássuk, hogy a gyep nem autóközlekedésre lett kitalálva.

És ha a zöldterület nem része az útnak, akkor nem lehet útpadkának se nevezni, mert az útpadka meg az út része.

Az OTÉK röviden így határozza meg a zöldterület fogalmát:

"27. § (1) A zöldterület állandóan növényzettel fedett közterület"

És ez tökéletesen le is írja azt a részt, ahová "fel"álltál. Ha egy kerék a füvön tartózkodik, már azzal is kimeríted a gépjárművel zöldterületen való tartózkodás szabálysértési esetét.

Különben az önkormányzati rendeletekben még részletesebben meg szokták határozni, hogy mi is az a zöldterület (v. zöldfelület, a kettő ugyanaz a rendeletek szempontjából).

Még ha ott az autók kijárták volna a füvet, és gyakorlatilag egyetlen szál fű se hajlott volna le az autód kereke alatt, akkor se lenne esélyed elkerülni a bírságot. Mivel a zöldterület nem az aktuális helyzetet veszi alapul, hanem a terület célját, vagyis azt, hogy itt az önkormányzat füvet szeretne látni, és ezt jelölte is magasított szegélykövek beépítésével. (Szegély: az útnak és a zöldterületnek a szegélye.)

Konkrétan 2 ismerősöm járt így, hogy autók által kijárt területen parkoltak, a szegélykő meg csak 5 cm körüli volt. Mindketten próbáltak kibújni a bírság alól, de egyiknek se jött össze.

máj. 31. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!