Kocsiban hagyott vodkásüveg ugye nem robbanhat fel?
Figyelt kérdés
Egyik rokonom kért otthonra vodkát és amíg dolgozom a kocsiban hagytam a vodkásüvegeket, ami a tűző napon áll. Üvegben van, nem műanyagban.
Tudom nevetségesen hangzik a kérdés de olvastam hogy kocsiban hagyott kézfertőtlenítő már nem egyszer tüzet okozott. Nyáron elbúcsúztattunk egy autót tűzkár miatt (műszaki hiba) és nem akarom mégegyszer átélni!
Hát, napon ugye a folyadék tágul, de nem hiszem, hogy komoly bajt okozna. Ha nagyon tele van töltve az üveg akkor lehet baj, szétfeszítheti a nyomás. Megoldás, hogy szigorúan árnyékos helyen hagyod legközelebb.
2024. ápr. 13. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
2/16 anonim válasza:
Szikra, nyílt láng, vagy extrém nyomás és hőmérséklet nélkül az etanol nem gyullad be. Ha egy szakember olyan állít, hogy amiatt gyulladt ki az autó 3 esetre gondolhatsz
- nem ért rá rendesen válaszolni,
- annyira fontos nem volt h rendesen kinyomozzák,
- igazából nem volt közöd hozzá, hogy mi történt.
A vodkáddal annyi történhet, hogy esetleg lenyomja magáról a kupakot és szétfolyik.
2024. ápr. 13. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
3/16 anonim válasza:
Azért ne a napra tedd, hanem mondjuk a csomagtartóba, de nem, nem robban fel, ha úgy van palackozva, hogy azért 1-2-3 ujjnyi levegő van a folyadék felett, annyit kell a töménynek hagyni, de ha bolti vodka eredeti csomagolásban, akkor nincs vele gond.
2024. ápr. 14. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
4/16 anonim válasza:
#1 Meg párolog. Az inkább tud gond lenni, de ebben az esetben nemigen.
2024. ápr. 14. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
5/16 anonim válasza:
Robbanni nem tud, de az üveget szétrepesztheti a nagy tágulás, és akkor kifolyik. Az etanol érzékenyebb ilyen szempontból, mint a víz. A csavaros kupakok elég jól tartanak, nekem egyszer egy csavaros kupakos házi pálinka üvege repedt el, utána fél évig volt pálinkaszag.
2024. ápr. 14. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
6/16 anonim válasza:
Tűzveszélyes folyadék abban az esetben okozhat robbanást, hogyha azt körülvevő térben a folyadék gőzének koncentrációja az alsó robbanási határérték felett illetve a felső robbanási határérték alatt van.
Az alsó határérték az, amikor a levegő-tűzveszélyes folyadék gőze olyan összetételű, hogy már van annyi "gőz" a levegőben, hogy a robbanás bekövetkezhet. A felső meg értelemszerűen az a koncentráció, ahol az elegy még tartalmaz annyi oxigént, hogy robbanhat, efelett nem képes oxidációs robbanás végbemenni. Namost a vodka eleve kb 40 térfogatszázalékos alkohol koncentrátum, ami gyújtóforrás hatására éghet, de hogy ez egy szgk belterében tudjon olyan elegyet fejleszteni, ami eléri az alsó robbanási határétéket, szinte kizárt. Ráadásul ha robbanóképes elegy is van az autó légterében, akkor is kell egy gyújtóforrás, ami a kémiai robbanást előidézi. Fizikai robbanás, azaz a hőtágulás miatti rendkívül gyors térfogatnövekedés itt, ezeseben irreleváns.
2024. ápr. 14. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
7/16 anonim válasza:
Valszínű a kérdező fizikából fölmentett volt. 😄
2024. ápr. 14. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
8/16 anonim válasza:
De amennyiben egy másik üvegre rögzítetted amiben nitroglicerint tartasz. :D
2024. ápr. 14. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
9/16 anonim válasza:
Az általában 37,5-40 fokos vodka önmagában nem tűzveszélyes folyadék. Kivéve, ha a kérdező otthon főzte és 50 fok felett van. De az 50 fokost sem olyan könnyű begyújtani. Tűzre ne öntsd a kisebb fokú alkoholt sem, de nem tűzveszélyesek. #6-os jól írja.
2024. ápr. 14. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
10/16 anonim válasza:
A "tűzveszélyes folyadék" nem a hőmérsékletétől lesz "tűzveszélyes folyadék", hanem az éghető mivoltától. Az alkoholgőz is be tud robbanni, ha megfelelő a koncentráció akkor is, ha hideg van. 6-os voltam.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!