Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Az új modern autók lámppái...

Az új modern autók lámppái nem túl fényesek és ugyanúgy zavarják a szembejövőt, mintha reflektorral jönnének, mert van, hogy így néz ki?

Figyelt kérdés

Tesláknak pl brutál fényes a normál tompított lámpája. De ez csak egy a sok közül.


A sok xenon fényes fehér izzó, meg HID meg LED lámpák gyakran brutálisan vakítóak szemből.


És ezt nem csak én állítom. Az angol RAC weboldalon pl le van írva, hogy 90%-a a megkérdezetteknek panaszkodik erre, hogy az utóbbi években a modern autók lámpái olyan vakítóak, hogy amikor szembe koncert, az utat alig látni.


És még a 35 éven aluli autóvezetők is reklamálják ezt.


Csak mellékesen jegyzem meg, hogy még bicikliken is látok rendszeresen olyan brutálisan fényes villogót sötétben, mintha 10 fényképezőgép vakuval villognának egyszerre. Ezt így hülyeségnek tartom mert az nyilván a nappali láthatóságát célozná növelni, de sokan sötétben is ilyet használnak. Éjjel elég lenne kevésbé fényes a láthatósághot, látni akaráshoz meg nem kell villognia és nem felfelé kéne néznie hanem le az útra.


Autóknál sokszor azt látom, hogy iszonyatosan fényes a lámpa egészen addig amíg teljesen szembe nem tudom velem. És a 2 lámpa mintha egymás után nem pedig egyszerre autón venne vissza.


Nagyon sok olyan autót látok aminek már akkor zavaró a lámpája, ha éppenhogy csak egy kicsit is felfelé áll az orra hozzám képest, mert dombon jön szemből.


És ezt a helyzetet még rosszabbá teszi esős időben, hogy az amúgyis túl fényes lámpa fénye még megduplázódik ahogyan a vízee útról visszaverődik.


jan. 10. 09:26
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
49%
Nem tudom mire jó ez. Bár vannak itt ilyen led meg lámpa b@zik.
jan. 10. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Engem zavar, ami olyan nagyon kékes, erős, hideg fényű.
jan. 10. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
79%
Ha jól be van állítva akkor nem szabadna vakítania. Ha rosszul van beállítva akkor minden vakítai fog a halogén a xenon a Led minden.
jan. 10. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 bazaltkaroly ***** válasza:
100%
#2 Ne is mond. Tegnap előtt, este vezettem haza, amikor megláttam, hogy kéken villog valami. Azt hittem, hogy rendőr akar megállítani, és már készültem a lehúzódásra, mikor észrevettem, hogy egy furgon jön mögöttem erős kék tompítottal, ami a kátyús út miatt fel-le ugrált, és az villogott nekem. Nem is tudom, hogy ezt miért engedik az utakra. Kéne egy szigorú szabályzás fényszórókra.
jan. 10. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
54%
Az én tapasztalatom az, hogy a szembe jövő fényszórója mellett a saját szélvédő tisztasága is nagyon fontos. Ha belülről már retkes a szélvédő az meg tudja törni a szembe jövő fényét ami jobban bánthatja a szemet.
jan. 10. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Nekem meg az hogy régen nem volt ennyi szemet kib@szó gyász világítás.
jan. 10. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 BeefEater ***** válasza:
53%

A lézer/LEP lámpáknál kötelező, hogy automatikusan állítsa, hogy hova világít. A probléma, hogy ez az automatika általában szar és azért vakít el a lámpa.

Ha az autó "látja", hogy jössz, akkor elvileg automatikusan úgy kellene állítania a lámpát, hogy ne vakítson. Viszont sok modellnél, ha nem teljesen szemből jössz, vagy nem autóval közlekedsz (szemből), akkor nem vesz észre. A sofőr meg nem állítja "tompítottra", mert úgy is automatikus, nem?


Az újabb, max 1-2 éves autóknál talán már kevésbé problémás, de ez csak saját tapasztalat és nem reprezentatív minta.

jan. 10. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
67%
Azt se értem, hogy minek kell ennyi elb@szott elektronika.... Vagy ha új autót veszel legalább te döntsd már el, hogy mit szeretnél.
jan. 10. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Vagy ha már van ennyi elektronika, akkor lehessen csökkenteni a fényerőt, pl olyan helyen ahol a közvilágítás simán kivilágítja az utakat. Egy városi kivilágított úton észre sem veszed ha nincs felkapcsolva a tompított, láthatósághoz meg elég a parkoló világítás, hogy egy kicsit jobban látszódj.


Valójában szerintem az lenne jó, ha változtatható lenne a lámpák fényereje sőt akár színe is (ugye léteznek színváltós LEDek de kocsiban még nem láttam ilyeneket).


Nekem amúgy jobban bejön a standard sárgásfényű halogén izzó színe. Az utat azzal is látom és legalább nem kriptahideg mint a kékesfehér

jan. 10. 16:40
 10/16 BeefEater ***** válasza:

Sok sofőrnek a reflektor/tompított kezelése is gondot okoz. Szerinted egy még bonyolultabb megoldás segítene ezen a problémán? (Vajon hányan állítják a fényszóró magasságát az autó terhelése alapján, ahogy kellene?)


Azért olyan "kriptahideg" a modern autók fénye, mert az emberi szem arra a hullámhosszra érzékenyebb, ezért ugyan annyi kibocsátott fénnyel jobban látsz a sárgás fényűhöz képest. A sárgás szerintem is esztétikusabb sokszor, de a biztonság fontosabb.

jan. 11. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!