Milyen jogon hagyja figyelmen kívül a rendőrség a sebességmérőinek a hibahatárát és mérési bizonytalanságát?
Attól hangos a sajtó, hogy ha csak 1km/h-val túllépem azt a sebességhatárt amit a műszerük alapján határolnak be akkor megbüntethetnek. Aki jártas a témában az tudja, hogy minden műszernek van mérési hibája, de egy ilyen lézeres sok tényezőtől zavart lézeres műszernek meg pláne.
És akkor ott van még a mérési bizonytalanság is, ami nagyon el szokott szállni, mert abba minden kutyagumit bele kell számolni és még meg is kell szorozni 2-vel (szabvány szerint). Egy ilyen műszernél az minimum 5-7km/h ha tisztességesen határozzák meg.
Következésképpen ha a műszerük által mutatott érték alapján 1-2km/h-val túlléptem a határt még egyáltalán nem biztos, hogy tényleg.
Van jogom elkérni a kalibrálási/hitelesítési jegyzőkönyvet?
Kérdező, még meddig tipródsz ezen?
Egyébként a válasz igen egyszerű. És nem kell hozzá mérésügyi hivatal sem.
Jogszabály alaphán. Ami lehet rendelet, vagy törvény.
A rendőrség nem egy kis családi boltocska egy húsz lelkes faluban. Ott elképzelhető, hogy évekig jogot sértenek bukta nélkül.
Ország-világ előtt ismert a változás. Ha jogsértő lenne, akkor nem avatkozna közbe a nagyfőnök?
Vagy nem verné a tamtamot az ellenzék?
#33
Ezt nagyjából én is meg tudom erősíteni, 30 éve autózom mindenfelé, 10 km/h túllépésen belül soha még nem állítottak meg (külföldön se). Svájcban például ugyanaz van mint amiről itt szó van, vagyis a zsaruk akár 1 km/h is büntethetnek, de el nem tudom képzelni hogy gyakorlatban élnének vele. Szörnyű ostobaság is lenne, hiszen az embernek inkább az utat kell figyelnie nem azt hogy 1 km-rel se lépje túl a megengedettet. Városi körülmények között sebességmérőre csak a szemed sarkából nézel rá néha és ha folyamatosan haladsz, akkor az a "kb 50"-es tempó plusz-minusz 5 km/h-t jelent, mert nem hiszem hogy bárki is tempomatozik városban.
☛ 19/ válaszból: „A (trafi) mérési hibahatár biztos, hogy kisebb, mint 1 km/h manapság.”
2023. máj. 7. 22:13
A 2014-ben, a VÉDA projekt keretében beszerzett mérőeszközök, 2023. április 30-ról 2023. május 1-re ennyire pontosakká váltak? Attól, hogy az Országos Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Főosztály vezetője azt nyilatkozta, hogy „a sebességmérőknek soha nem volt „mérési hibahatáruk”, amit így szoktak emlegetni, az a mérésügyi hatóság hitelesítési eljárása során meghatározott egyfajta metrológiai követelmény.”?
Érdekes. „A mérésügyi hatóság hitelesítési eljárása során meghatározott egyfajta metrológiai követelmény” a használat során megsemmisül, és a hibahatár figyelembevételével hitelesített mérőeszköz a gyakorlati alkalmazás során pontossá válik.
(Olyan rendőrségi nyilatkozatról szóló tudósítást is olvastam, hogy felvétel alapján is küldenek kismértékű sebességtúllépés esetén is bírsághatározatot, csak az nem közigazgatási bírság lesz az üzembentartó objektív felelősségével, hanem szabálysértési bírság.
Akkor visszatér az, amiért adott mértékű túllépést közigazgatási eljárás körbe vontak, hogy ne legyen teljes bírságelkerülési lehetőség azzal, hogy a Szabálysértési törvény kimentését használják: ’hozzátartozóm vezetett, és nem kívánok vele kapcsolatban szabálysértéssel kapcsolatos terhelő tanúvallomást tenni’.)
Nem a természetes technikai tényt kéne semmisnek tekinteni, nem 1 km/h sebességtúllépésnél bírságolással fenyegetni, hanem a közigazgatási eljárásba vont alsó sebességhatárokat kellett volna lejjebb vinni; például 50 km/h megengedett sebességnél ne 66 km/h legyen, hanem pl. 55 km/h.
Kíváncsi vagyok, hogy ha valóban 1 km/h, vagy hasonló kismértékű sebességtúllépés esetén bírságolni fognak, akkor ki lesz az a neves ügyvéd, aki hírveréssel vállal ilyen pert, és nyer? Mérési hibahatár ügyben nem lesz kellő bizonyíték, hogy azt mondtam, hogy 2023. május 1-től pontos, punktum, nem foglalkozunk a ’szobatudós’ mérésügyi hatóság ’metrológiai’ nyűglődésével; hitelesnek minősítették, nem számít, milyen feltételekkel.
36.
Ugye azt te sem gondolod komolyan, hogy 2023-ban egy több milliós eszközzel ne tudnák egy 5x2 méteres ojjektum sebességét 1%-os hibahatár alatt megmérni? Ne legyél te is dilettáns mérésügyi hatóság.
13. § (3) A hitelesített mérőeszközt - az ellenkező bizonyításáig úgy kell tekinteni, hogy annak nincs a mérési eredményt befolyásoló hibája.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!