Milyen jogon hagyja figyelmen kívül a rendőrség a sebességmérőinek a hibahatárát és mérési bizonytalanságát?
Attól hangos a sajtó, hogy ha csak 1km/h-val túllépem azt a sebességhatárt amit a műszerük alapján határolnak be akkor megbüntethetnek. Aki jártas a témában az tudja, hogy minden műszernek van mérési hibája, de egy ilyen lézeres sok tényezőtől zavart lézeres műszernek meg pláne.
És akkor ott van még a mérési bizonytalanság is, ami nagyon el szokott szállni, mert abba minden kutyagumit bele kell számolni és még meg is kell szorozni 2-vel (szabvány szerint). Egy ilyen műszernél az minimum 5-7km/h ha tisztességesen határozzák meg.
Következésképpen ha a műszerük által mutatott érték alapján 1-2km/h-val túlléptem a határt még egyáltalán nem biztos, hogy tényleg.
Van jogom elkérni a kalibrálási/hitelesítési jegyzőkönyvet?
Ez az 5-7 km/h tulajdonképpan 5-7 a mért értéktől mindkét irányba, vagy ennyi a tartomány a mért érték körül?
Tehát ha mér 52km/h-t, az azt jelenti, hogy a sebességed 45-47 és 57-59 között van, vagy azt, hogy 49-50 és 54-55 között?
Egyébként úgy tudom, ez a szigor csak akkor van, ha ott helyben kivesznek miatta a forgalomból, csekket nem fognak miatta küldeni. 1-2km/h sebességtúllépésért meg kizártnak tartom, hogy kivegyenek, mert akkor kb. mérés nélkül mindenkit félreállíthatnának átadni a műszak elején előre megírt csekkeket.
Kérdező! Te sem tudod értelmezni a híreket! Ez pont olyan, mikor megírták, hogy nem BŰNTETNEK, ha nincs nálad a jogsi meg a forgalmi. Egy szóval nem írták, hogy akkor már otthon lehet hagyni, de itt már mentek a kombinálások.
Szerinted azon a 3km-en mi múlik? Eddig se 51-nél büntettek lakott területen, hanem valahol 60 felett. Ha meg óra szerint mész 50-el, akkor még simán bennevagy, mert az autók kilométerórái mindig többet mutatnak. Meg úgysem állítanak szinte senkit ha még a trafi beállítot határa alatt vagy. Be kell tartani a sebességkorlátozásokat, és nem a trafi határán autózni. Ennyi.
Nem leszel elégedett a válasszal. Vannak országok, ahol minid is zeró rátartás volt. És olyan sincs ott, hogy utólag behajtva baromi nagy a tolerancia.
Ezt soha nem ertettem, hogy ha 50 a limit, helyben 54, utólag 68?
Lehet, nem pontosan írom, de miert az eltérés?
Nos, az említett országokban azt mondják, nem körelező maxon menni.
A mérés esetleges pontstlansága a te kockázatod. Biztosan nem jogállamok.
Bírságolás esetén jogod van meggyőződni a hitelesítés tényéről: „A hitelesítési bizonyítvány másolata minden esetben rendelkezésre áll a mérés helyszínén, illetve a tanúsító jel elhelyezésre került minden egyes sebességmérő készüléken, melyről a megállítást követően, a jogsértésekről készített felvételek megtekintésekor mindenki meggyőződhet.”
↓
Nem tapasztalom az általad írt hangosságot a sajtóban, hogy a megengedett legnagyobb sebesség 1 km/h-val történő túllépése esetén bírságolnak.
Mivel 16 km/h-ás sebességtúllépés alatt semmilyen megengedett legnagyobb sebesség esetén sem küldenek bírsághatározatot felvétel alapján, kisebb mértékű túllépés esetén megállítás során bírságolnak; lehetőséged van meggyőződni a hitelesítés tényéről.
Adott tűréshatáron belül tekintik a mérőeszközöket hitelesnek. A hitelesítési előírás szerint a közúti ellenőrzésre szolgáló lézeres és radaros jármű-sebességmérő berendezést akkor tekintik hitelesnek, ha a mérőeszköz álló helyzetű, és 100 km/h sebességhatárig legfeljebb ±3 km/h, 100 km/h sebesség felett ±3% a hibatűréshatára. Ha a mérőeszköz mozog (mozgó autóból mérnek), akkor a hibatűréshatár ±5 km/h-ra, illetve ±5%-ra nő.
Az alsó mérési érték beállításánál ezt figyelembe veszik, úgy tekintik, hogy a mérőeszköz a megengedett felső hibatűréshatárú.
Sok éven át a rendőrség hivatalos honlapján, a police.hu-n volt egy táblázat, hogy adott megengedett legnagyobb sebesség esetén milyen alsó érzékelési határra kell állítani a mérőeszközt: felvétel alapján készült bírságolás esetén a közigazgatási bírságot elérő sebesség+a tűréshatár felső értéke.
A táblázat akkortájt tűnt el, amikor beszüntették a mérési helyszínek és időpontok közlését.
A közigazgatási bírsággal sújtandó közlekedési szabályszegések köréről szóló kormányrendelet szerint, például, ha a megengedett legnagyobb sebesség 50 km/h feletti és legfeljebb 100 km/h, akkor állapítható meg közigazgatási bírság, ha a sebességtúllépés mértéke több mint 15 km/h. Mivel a mérőeszközök egész számmal mutatják a mért sebességet, így a legalább 16 km/h-val történő sebességtúllépés jelenti a közigazgatási bírság körébe tartozó alsó határt. És ehhez hozzájön a hitességhez megengedett legnagyobb tűréshatár.
Ha a mérés helyén, adott járműfajta esetén 70 km/h a megengedett legnagyobb sebesség, akkor a mérőeszköz alsó méréshatárát 70+16+3=89 km/h-ra állítják.
A jogszabály szerint a közigazgatási bírság körébe tartozó alsó határ 86 km/h.
Ha az álló helyzetű tényleges mérőeszköz a megengedett legnagyobb tűréshatárú, azaz 3 km/h-val többet mér, akkor legkevesebb 86 km/h járműsebesség esetén készít felvételt, ami jogszerű.
Ha az álló helyzetű tényleges mérőeszköz a másik irányba megengedett legnagyobb tűréshatárú, azaz 3 km/h-val kevesebbet mér, akkor legkevesebb 92 km/h járműsebesség esetén készít felvételt, ami a jogszabályhoz képest 6 km/h engedmény; ez a megengedett tűréshatár ára.
A teljes tűréshatár tartományt nézve, jogszabály szerint 86 km/h-tól alkalmazható a közigazgatási bírság, eszköztől függően, 86 km/h – 92 km/h tartományban haladókra szabják ki.
Közigazgatási bírságot a jogszabály által meghatározott sebességtúllépés alatt nem küldenek ki, mert akkor a Szabálysértési törvény alapján az üzembentartó úgy mentheti ki magát, hogy közben senkire sem hárítja át a bírságot. („A tanúvallomást megtagadhatja az, aki az eljárás alá vont személy hozzátartozója; magát vagy hozzátartozóját szabálysértés vagy bűncselekmény elkövetésével vádolná, az ezzel kapcsolatos kérdésben.” Adott, jelentős mértékű sebességtúllépést azért vontak közigazgatási bírságkörbe, mert az a nyilatkozat nagyon elterjedt, hogy hozzátartozóm vezetett, de nem kívánok rá terhelő vallomást tenni; közigazgatási bírságnál nincs ilyen felelősségáthárítás nélküli kimentési lehetőség.)
Megállításos mérésnél nem szoktak iciri-piciri túllépésért bírságolni; nem tudok 1-2 km/h-s túllépésért történő bírságolásról, még alacsony megengedett legnagyobb sebesség esetén sem.
Ha pl. 5 km/h-s sebességtúllépésért szeretnének bírságolni, akkor annál is figyelemmel vannak a mérőeszközök hitelesítési tűréshatárára.
Ha pl. 40 km/h megengedett legnagyobb sebességnél 45 km/h-tól akarnak bírságolni, akkor álló helyzetű mérőeszköz esetén 48 km-h-ra állítják az alsó határt. A legmagasabb tűréshatárú mérőeszköz csak akkor jön izgalomba, ha a járműsebesség legalább 45 km/h; a többi eszköz engedékenyebb, akár 50-nel is el lehet suhanni a „radar alatt”.
Kalibrált lézeres távolságmérő hibahatára úgy kezdődik, hogy tizedesvessző és pár nulla. Ez az 5-7km/h a legnagyobb hülyeség, amit valaha olvastam. A világ tele van olyan lézeres eszközökkel és berendezésekkel, ahol a lézeres érzékelőnek tűpontosan kell működnie. És működik. Mondok egy példát, szándékosan nem valami NASA technikát hozok fel, hanem egy hétköznapi felhasználást: lézeres futóműállító. Nem új találmány, a közel 20 éves gépünket nem rég cseréltük le újra és már a régi is lézeres volt. A mérési pontosság 0'01", azaz 1 szögperc. 1 fok hatvanad része. Emlékszel még matek óráról a szögmérőre és hogy azon mekkora volt 1 fok? Azt oszd el hatvannal. Az a lézeres gép mérőpontossága.
A lézeres mérés egy meglehetősen régi technológia, jól ismert, pontos, megbízható. Meg se próbáld kitalálni, hogy nem lehet vele 1km/h-s pontossággal mérni, mert a töredékét is pontosan tudja.
"Te sem tudod értelmezni a híreket! Ez pont olyan, mikor megírták, hogy nem BŰNTETNEK, ha nincs nálad a jogsi meg a forgalmi. Egy szóval nem írták, hogy akkor már otthon lehet hagyni, de itt már mentek a kombinálások."
Mint ha te tudnád értelmezni őket... SOHA nem az volt a hír, hogy nem büntetnek, hanem hogy nem kell magadnál tartani.
#9 Akkor te is sötét vagy ! 😅😅😅
Pont,hogy az a hír,hogy nem büntetnek! Én már kaptam csekket,mert nem volt nálam a forgalmi. Pont ez a változás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!