Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Bicikli útról közútra rákanyar...

Bicikli útról közútra rákanyarodó bicikli sávban haladhat-e a biciklis mindkét irányból?

Figyelt kérdés

Még senkit se láttam szembe jönni, de kényelmesebb lenne egyből ráfordulni a bicikli útra, még ha egy bicikli és egy kamion között is kell elsuhanni a bicikli sávban, mint átmászni a túloldalra, ha nem jön senki. Ugyanakkor kérdés, hogy ez mennyire szabályos/veszélyes közlekedési forma? Természetesen ha nem szabályos, elvetem az ilyen időspórolós ötleteimet. :)

Köszönöm a hozzászólásokat!



2023. febr. 2. 05:36
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Semennyire nem szabályos és főleg nem biztonságos.
2023. febr. 2. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

54. § (1) * Kerékpárral a kerékpárúton, a kerékpársávon vagy erre utaló jelzés (117/c. ábra) esetében az autóbusz forgalmi sávon, ahol ilyen nincs, a leállósávon vagy a kerékpározásra alkalmas útpadkán, illetőleg - ha az út és forgalmi viszonyok ezt lehetővé teszik - a lakott területen kívüli úton, a főútvonalként megjelölt úton az úttest jobb széléhez húzódva kell közlekedni.

f/1. * Kerékpársáv: az úttesten útburkolati jellel kijelölt - kerékpárosok egyirányú közlekedésére szolgáló - különleges forgalmi sáv.

h/3. * Nyitott kerékpársáv: az úttesten útburkolati jellel kijelölt - kerékpár és különleges esetekben (az egymás mellett történő elhaladáshoz szükséges hely biztosítása érdekében) jármű egyirányú közlekedésére szolgáló - különleges forgalmi sáv.


Tehát csak 3 helyen van leírva a kresz-ben hogy forgalommal szemben nem mehetsz kerékpársávon. Sajnos jogosítvány hiányában ezt nem kell tudnia a biciklisnek

A veszélyessége meg nyilván ezek után egyéni kockázatvállalás kérdése, eleve kamion meg másik bicikli között elsuhanni? Én inkább a saját testi épségem miatt nem tenném, nem pedig a szabálykövetés miatt elsősőrban

2023. febr. 2. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Jól sejtettem akkor, hogy nem igazán lehet, köszönöm szépen a válaszokat. Jó lenne, ha biciklisként lenne lehetőség hasonló forgalmi oktatásra, mint autósként, nem is értem miért nincs ilyen tantárgy az iskolában, hogy KRESSZ, én örülnék neki ha lenne. Vagy ha nem más néhány osztályfőnöki órát rá lehetne szánni. Pl. azt is csak tapasztalatból tudom, hogy egyirányú utcában nem célszerű biciklivel ellenirányból jönni. Volt egy olyan szitu, hogy az autó sofőrje a kárpitot nézte az autóban, nem az utat, és csak az utolsó utáni pillanatban vett észre engem, bár lehúzódtam úgy, hogy elférjen, nem volt gáz... csak eleve én is úgy mérlegeltem volna, hogy lehet inkább a járdán megyek egy szűk utcán, ha egyirányú. Sajnos 2023-ban elég csökevényesnek érzem az oktatást a suliban, nem értem miért nem fejlesztgeti a kormány... :S Na de szerencsére Ti itt vagytok, köszönöm szépen még egyszer a segítséget, ment a zöld kéz! :)
2023. febr. 2. 07:49
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Azt mondod, hogy nem ismered a KRESZ-t. Valóban úgy néz ki, még nem olvastad, de a józan eszed megvan, működik, tulajdonképpen ez a legfontosabb. Maga a KRESZ nem nagy terjedelmű, ha kihagyod a bicikliseket nem érintő részeket, hamar felfogható a lényege.

Tudd, mikor, hova hajthatsz be, az út mely részén haladhatsz, hol, kinek kell elsőbbséget adnod, talán ennyi az indulókészlet, aztán ha találkozol valami új helyzettel, mielőbb nézz utána, a neten is megtalálod, még könyvet sem kell venned.

Addig pedig vigyázz magadra, és a nálad gyengébbekre.

2023. febr. 2. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Alex Fly ***** válasza:
66%

@3: a KRESZ alapjait oktatják az iskolában -de ugye nem elég tanítani, meg is kellene tanulni. De ha ezt kihagytad volna, akkor sincs túl nehéz dolgod, a KRESZ bárki számára elérhető:

[link]

És persze vannak belőle olyan, járműspecifikus kivonatok is, amelyek a gyakorlatbam használható, számodra releváns szabályokra fókuszálnak, kihagyva azt ami téged nem érint:

[link]

Ha ragaszkodsz ahhoz, hogy oktatáson tanuld meg a legfontosabbakat, akkor javaslom menj el egy vagy több, a Magyar Kerékpárosklub által szervezett Bebiciklizésre:

[link]

De mindezek nélkül is egyértelmű kellene hogy legyen az, hogy nem mész a forgalommal szemben. Az egyes egyirányú utcákban megengedett ellenirányú kerékpározás pedig teljesen más szabályozás alá esik, semmivel nem veszélyesebb, mint bárhol máshol menni -konkrétan egyetlen baleset nem történt ilyen okból kifolyólag,szemben az általad említett -mellesleg tiltott- járdázással.

És persze a forgalomban való részv~tel egyik alapvető követelm~nye a rád vonatkozó szabályok ismerete és betartása (KRESZ 3-4.§) -enélkül inkább nem lelleme erőltetni a kerékpár vezetését...

2023. febr. 3. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hozzászólásokat és az anyagokat, lecsekkolom mindenképpen!
2023. febr. 3. 13:53
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Ajánlok egy nagyszerű kiadványt, eredetileg angol nyelvű anyag alapján készült, gazdag bringás tapasztalati anyag. Nem azt mantrázza, hogy húzz sisakot és tartsd be a Kreszt és oké leszel (ez persze fontos) hanem valós gyakorlati helyzeteket, azok veszélyeit és megoldásaikat mutatja be:

[link]


Autós és biciglis tapasztalattal kiemelnék a gyakorlati tanácsok közül egyet:


- Közlekedj úgy, mintha láthatatlan lennél. Bővebben: nem szabad abból kiindulni, hogy a gépkocsi vezetője lát téged és meg is adja az elsőbbséget. A bizalmi elvre sem érdemes vakon hagyatkozni. Én még tovább is megyek: mikor bringával elindulok, azt mondom magamban: ez a sok autós azért kelt fel ma reggel, hogy engem kivégezzenek, ha résen leszek, akkor nem sikerül nekik! :)

2023. febr. 4. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Érdekes hozzáállás és érdekes anyag. :D Tényleg a legéletszerűbb példákat hozza. Elég hasznosnak tűnik első ránézésre. Köszönöm szépen Neked is, hogy az írásoddal még hozzátettél a témához!


Sok-sok köszönet még egyszer Nektek, a rengeteg hasznos infóért!

A legjobbakat kívánom mindenkinek! Szép napot!

2023. febr. 4. 22:42
 9/10 Alex Fly ***** válasza:
@7: á, a Magwas-féle "nothit"... Legendás anyag volt már 15 éve is -és az általam is linkelt Kisokos is tartalmazza...
2023. febr. 4. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Lehet, nem néztem azt át.
2023. febr. 4. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!