Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hogyan helyes fogni a váltókart?

Hogyan helyes fogni a váltókart?

Figyelt kérdés

Markolva oldalról, markolva felülről vagy tenyerelve (nem markolsz rá, csak pofozgatod a tenyereddel; remélem érthető)? Ezen kívül van még más technika?


Én tenyerelve szoktam váltani, mert szerintem így evidens. Annak idején az oktatóm viszont kifejezetten kérte, hogy oldalról markoljam, mert úgy precízebben lehet kezelni. Habár annak idején én még zsigulin tanultam, ott eléggé kotyogós volt a váltó.



2022. febr. 17. 14:58
A kérdező szavazást indított:
Markolva felülről
Markolva oldalról
Tenyerelve
Egyéb (leírom)
18 szavazat
1 2 3
 1/21 A kérdező kommentje:

Beküldés után vettem észre, hogy a lényeg kimaradt.


Természetesen manuális váltós személyautóról van szó, amiben az ülés mellett van a váltókar. Kormányváltós trabant és egyéb speciális kialakítás most nem releváns.

2022. febr. 17. 14:59
 2/21 anonim ***** válasza:
64%

Nem kell se markolni, se pofozni, rátenyerelni meg ráfeküdni meg főleg nem. Vokt idő amikor pl. karfának/könyöktámasznak használták, de ez is plusz mechanikai terhelés, ami fokozott kopást von maga után.

A váltó finoman megmunkált alkatrészeket tartalmaz, működtetéséhez finom mozgatásra van szükség, amit nem szabad erőltetni persze most nem egy 50éves ifaról beszélek hanem modern autóról.

2022. febr. 17. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
75%
Én úgy tanultam, hogy alapvetően felülről “markolva”, de nem is a jó kifejezés rá. A tanuló autón pl. úgy lehetett hátramenetbe tenni, hogy a váltót oldalról kellett megfogni és balra eltolni, ott viszont már nem lehetett “markolni”, inkább tenyérrel/ujjakkal váltani.
2022. febr. 17. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:
Az a tenyerezős technika lesz, ha jól értem. A felülről markolás az, amikor kifejezetten megszorítod kézzel a váltókart és végig szorítod is váltás közben. Tenyerezésnél is behajlik a kéz, mert úgy természetes, de a karra nem szorítasz rá, csak a kéz "ütköztetésével" tologatod. Hátrafelé húzásnál az behajlítva tartott ujjakba ütközik bele a váltó, de biztosan lehet ezt másképp is csinálni.
2022. febr. 17. 15:15
 5/21 A kérdező kommentje:
Egyébként markolés szerintem a régi teherautóknál alkalmazható, ahol méteres váltókar van a padlótól és hatalmas mozgástartomány, mellette lötyögő karral, nehezen megtalálható fokozatokkal. Ott a tenyerezésnek tényleg nincs értelme, mert nem érezni a váltót úgy.
2022. febr. 17. 15:17
 6/21 anonim ***** válasza:
81%
Nem kell ezt túlgondolni, ahogy neked kényelmes úgy csináld. Nincs rá univerzális szabály.
2022. febr. 17. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
96%
Ahogy akarod. Az egyetlen fontos dolog csak az, amit #2 írt, nem tudom miért van lepontozva: ne legyen kartámasz, ne rugdosd, ne rángasd, ne úgy hadonássz vele, mintha bográcsban a marhapörköltet kutyulgatnád. A többi le van szarva. Hidd el, hogy a váltót nem fogja érdekelni, hogy hogyan fogod a végét. Egyébként váltógomb függő is, hogy hogyan kényelmes és stabil a fogása.
2022. febr. 17. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:

Nekem az oktatóm beszólt ha nem kettő ujjal váltottam. Csak úgy engedett váltani, hogy finoman két ujjam hegyét rátettem a váltó fejére és ha tettem hármasba akkor csak a két ujjammal fejthettem ki erőt hozzá és úgy tolhattam fel.


Kettesnél vagy négyesnél szintén két ujj a váltó elülső oldalára és onnan toltam hátra.


Egyedül az ötödik és egyes sebességnél engedett kisebb markolást, de ott is inkább érzéssel kérte.

2022. febr. 17. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
#8 A fiamat is hasonlóan oktatták, de utána sohasem vezetett úgy. Nem is értettem hogyan gondolták, hogy ujjal váltson.
2022. febr. 17. 18:18
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

#9 Hát igen...


Nekem is modernebb autóm van már ma, de nem nagyon váltok így.


Persze nem is rángatom a váltót, de másképp is lehet finoman váltani, nemcsak két ujjal.

2022. febr. 17. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!