Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Szerintetek kinek van elsőbbsége?

Szerintetek kinek van elsőbbsége?

Figyelt kérdés

Kresz professzor sem adott egyértelmű választ. [link]


Nem én vagyok az eredeti kérdés feltevője, csak érdekelne a véleményetek.


2021. okt. 4. 15:06
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
89%
Szerintem ez példás esete annak, ahol jelezni kell a másiknak, hogy menjen nyugottan előre, különben ott állunk az idők végezetéig.
2021. okt. 4. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy mit ír a professzor? A válasz csak regisztrációval olvasható...
2021. okt. 4. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
36%

Ez egy faék egyszerűségű jobbkezes kereszteződés.


Akitől épp nincs jobbra senki, az mehet előbb. A kanyarodási szabályt ne keverjük ide, az egy egyenesen haladó és egy balra kanyarodó autó viszonylatában volna mérvadó, de itt ugye az egyenesen haladónak elsőbbségadási kötelezettsége van a tőle jobbról érkező részére. Annak meg a tőle jobbra érkező részére, így utóbbi mehet elsőként.

2021. okt. 4. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 Alex Fly ***** válasza:
48%

Az én meglátásom szerint itt simán a jobbkézszabályt kell alkalmazni. A kanyarodási szabály az egymással szemben érkező k~t jármű között lenne alkalmazható, de itt a harmadik, merőleges irányban érkező miatt az nem alkalmazható, hanem a jobbkéz lép érvénybe.

Persze lehet, hogy tévedek.

2021. okt. 4. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 A kérdező kommentje:

Tehát a sorrend? Piros, zöld kék az én meglátásom szerint. Úgy tanultam, hogy a jobbkéz a mérvadó, majd a kanyarodási szabály, de aki jobbra kisívben kanyarodik annak van elsőbbsége mindig. Kresz professzor szerint udvariasság alapján kell döntrni, de én eltudtam a kommenteket olvasni regisztráció nélkül is.


A KRESZPROFESSZOR2018.06.13

A jelenlegi hatósági vizsgaprogramban nem szerepel ez a kérdés, mert nincs rá egzakt válasz!


Azért értem meg az oktatót, mert évekig tanítottunk a KRESZ mellé kiadott hivatalos magyarázatból, ahol valóban - ahogy ezt a cikkemben is leírtam - az a jármű megy elsőnek, akinek jobb keze felől nincs más.

Azonban jelenleg ilyen magyarázat már nincs, így ebben a helyzetben valóban a megegyezés a legjobb megoldás.

Hozzáteszem, hogy a KRESZ-t részleteiben jól ismerni, még egy oktatónak sem könnyű feladat, hát még egy laikusnak.

Például a hozzászólásodban említett kölcsönös udvariasság sem szerepel a KRESZ-ben, bármilyen hihetetlen!

VÁLASZOL

gazso2017.07.08

Ez a jelenleg emlékeim szerint 1991 óta, már kb. 26 éve így van.

Az AB akkor állapította meg, hogy a szabálymagyarázatokon keresztüli jogalkotás alkotmányellenes, és állapította meg, hogy az ilyen szabálymagyarázatok jogi erővel nem bírnak...

VÁLASZOL

horex2017.07.03

Köszönöm szives válaszát!

Évekig volt a KRESZ mellé ilyen magyarázat?

Nekem majd' 50 éve van A_B jogositványom, külön raktam le őket tehát kétszer is tanultam, közben a B hivatásost is leraktam/ van még ilyen :) /, de ilyen magyarázatrol régen sem hallottam.

üdvözlettel

horex

VÁLASZOL

Lóti2017.03.17

A "kölcsönös udvariasság" mindíg jó befektetés, DE ez nem olyan bonyolult szitu. Elöny; midíg aki egyenesen halad!

A további már egyértelmü.

VÁLASZOL

gazso2017.07.08

A kék jármű a jobbkézszabály alapján elsőbbséget kell adjon a zöldnek!

Az elsőbbségi viszony mindig a közlekedés két résztvevőjére értelmezendő, itt 3 elsőbbségi viszony van: kék a zöldnek, zöld a pirosnak, piros a kéknek, és meg is van az irányított kör a gráfban.

VÁLASZOL

gazso2016.11.09

Az elsőbbségi viszony a közlekedés résztvevőjére értelmezhető. Teljesen korrekt az a megállapítás, hogy minden résztvevő hátrányban van, mivel minden résztvevő köteles egy más résztvevőnek elsőbbséget adni.

Az elsőbbségadás kapcsán a szabályok valóban hierarchiát alkotnak, amíg azok két jármű viszonyát szabályozzák!

Egy harmadik jármű jelenléte vagy nem jelenléte a két jármű egymás közti viszonyát nem befolyásolja.

Az örök holtpont elkerüléséhez tehát egyedül a kölcsönös udvariasság vezet a cikk szerinti helyzetben.

VÁLASZOL

gazso2016.11.10

Elírtam, az elsőbbségi viszony a közlekedés _két_ résztvevőjére értelmezhető.

VÁLASZOL

Szeitl László2016.09.07

Tisztelt Kreszprofesszor!


Köszönöm a választ! Én tévedtem!


Üdvözlettel: Szeitl László

VÁLASZOL

Buza Norbert2016.08.16

Tisztelt Pető Úr!


Anno amikor kresz tanfolyamra jártam az ottani oktató azt mondta, hogy az elsőbbségi és a kanyarodási szabály között hierarchikusan nincs különbség. Ergo az egyik sem lehet fontosabb a másiknál. Ha ebből indulunk ki, akkor a kölcsönös udvariasság dönt, nem beszélve arról, hogy az átlag sofőr jó ha az elsőbbségadási kötelezettséget felismeri, nem hogy a kanyarodási szabályt :)


Viszont hoztam egy másik példát is

[link]

Ez egy picivel talán egyszerűbb:

Ha abból a logikából indulunk ki, hogy az haladhat át először akinek az útját jobbról nem keresztezik és a balra kanyarodást nem számítjuk, akkor ezen az ábrán C-B-A lesz a megfejtés.


Ugyanezt a helyzetet elemeztük régen a suliban ahol azt mondta az oktató, hogy először A mehet mivel "nálam zárul be a kör". Ugye alap helyzet: Én megállok mert jön a B, B megáll mert jön a C, C megáll mert a kanyarodási szabály miatt nekem elsőbbséget kell adnia.

Ez mennyire helyt álló?


Előre is köszönöm válaszát!

VÁLASZOL

A KRESZPROFESSZOR2016.08.17

Én úgy látom a két kép egyforma. Az A a kék, a B a zöld, a C a piros.

A bevezető gondolattal értek egyet, hogy a kölcsönös udvariasság a legcélravezetőbb ebben a helyzetben, mivel leírt szabály nincs.

VÁLASZOL

Szeitl László2016.09.03

Tisztelt Kreszprofesszor!


A jogszabály a következőt írja a 31. § (5) bekezdésben: Elsőbbséget kell adni, ha a 28. § (2) bekezdésében foglaltakból más nem következik, balra bekanyarodó járművel az úttesten szemből érkező és egyenesen továbbhaladó vagy jobbra bekanyarodó jármű részére.


Véleményem szerint a kérdéses helyzetben a 28. § (2) bekezdéséből - jobbkéz szabály - más következik, méghozzá az, amit az útmutató is tartalmazott, nevezetesen az a balra kanyarodó jármű haladhat elsőként, amelynek jobb keze felől nem érkezik másik jármű!


Tisztelettel: Szeitl László

VÁLASZOL

gazso2017.02.01

Még egy megjegyzés ide. A Kreszprofesszor által mutatott tábla esete egyértelmű, de annak hiányában a KRESZ szerint a kölcsönös udvariasság marad.


Ezen felül, több gépjárműoktatótól hallottam azt, hogy a kölcsönös udvariasság során ajánlott a balra kanyarodó járművet engedni először, de ez nem több mint ajánlás, ugyanakkor könnyen érthető célja van. Ha más járművet engedünk el a kölcsönös udvariasság során, egy menetközben érkező jármű könnyen újratermeli a helyzetet. Ha a balra kanyarodó járművet engedjük el, valószínűleg hosszabb időre megszabadult a kereszteződés a kölcsönös udvariasság helyzetéről -- ami a kereszteződés nagyobb áteresztőképességét eredményezi -- ami hosszútávon mindenkinek jó.


Tehát közérdek, hogy ilyen helyzetben a balra kanyarodó menjen először, de a dolog nem bír kötelező erővel -- balesetnél nem lehet erre hitatkozni.

A KRESZPROFESSZOR2016.09.03

A végeredmény jó, de a magyarázattal az a baj, hogy a 28.§. (1) bekezdés ír a jobbkéz szabályról, a (2) az elsőbbségadás kötelező táblákról szól. Erre pedig többek között azért hivatkozik a 31.§., mert néha előfordul, hogy jobbra kanyarodás közben elsőbbségadás tábla van előttünk, és így a balra kanyarodónak van előnye.



KLUBTAGOKNAKKRESZ MAGAZINKRESZ TV

weboldal készítés:

elite vision, elitevision, weblap készítés


VÁLTÁS NORMÁL VERZIÓRA

2021. okt. 4. 16:16
 6/30 A kérdező kommentje:
Bocsi, véletlenül mindent bemásoltam 😒
2021. okt. 4. 16:17
 7/30 A kérdező kommentje:

"Akitől épp nincs jobbra senki, az mehet előbb. A kanyarodási szabályt ne keverjük ide, az egy egyenesen haladó és egy balra kanyarodó autó viszonylatában volna mérvadó"


Mondjuk nekem úgy tanították, hogy ebben az esetben is az mehet elsőnek, akitől jobbra nincs senki. Persze más a szitu, ha egymással szemben állunk, és egyikünknek sincs senki sem jobbról. Értem én a kreszt, évek óta vezetek lekopogom, balesetmentesen, de néha 0 logikát látok benne...

2021. okt. 4. 16:20
 8/30 anonim ***** válasza:
52%

Nincs tábla, se lámpa.


Én itt egy jobbkezes kereszteződést látok, piros-zöld-kék sorrend mellett. Nem is igazán értem, hogy mi a kérdés benne (vagy nagyon nem veszek észre valamit).



Kék - Piros autó közti kanyarodási szabályról szerintem nincs értelme beszélni, hiszen a kékkel szemben már a zöldnek is elsőbbsége van a jobbkéz miatt.

2021. okt. 4. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:
56%
Ez most nem egy sima jobbkezes?
2021. okt. 4. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:
67%

#8-9: Nem, ez nem egy sima jobbkezes (vagy lehet hogy igen, pont erről megy a vita) kereszteződés, hanem "körbe" kell elsőbbésget adni. Két esetben jobbkéz, harmadikban emg kanyarodási szabály szerint. Két a zöldnek, zöld a pirosnak, piros a kéknek ad elsőbbséget.


Kérdező: a kérdésedben szerintem ott van a hiba, hogy a kérdés megfogalmazása ("kinek van elsőbbsége") feltételezi azt, hogy a kresz egyértelműen maghatározza az elsőbbségi viszonyokat. Itt nem ez a helyzet. Ugyanúgy, ahogy két, egymással szemben balra kanyarodó autó között sincs egyiknek sem elsőbbsége, minden esetben "megbeszélés" alapján lehet eldönteni az áthaladási sorrendet, vagy simán az emgy elsőnek aki bátrabb. Tehát a válasz az, hogy a kresz nem határozza meg az áthaladási sorrendet.

2021. okt. 4. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!