Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Segwayyal zebrán át szabályos?

Segwayyal zebrán át szabályos?

Figyelt kérdés
Mindenféle lassítás, körülnézés nélkül a zebrán egyszer csak átszáguldott előttem egy csaj egy ilyen járművel (persze este, mindenféle fényvisszaverő öltözet nélkül), nekem igazi satut kellett nyomnom a mögöttem jövő majdnem belém jött. Jó, hogy zebránál alapból kicsit lassítok, de erre azért nem számítottam.

2020. aug. 4. 08:24
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
44%
Szerinted?
2020. aug. 4. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
14%

Azt nyugodtan elütheted, ő lesz a hibás.

Biciklivel ugyan az.

2020. aug. 4. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
64%
A Segway a jelenlegi KRESZ szerint nem jármű, tehát az eszköz használója gyalogos. A gyalogos szabályosan kel át a zebrán. Ugyanakkor a KRESZ kimondja, hogy úttestre lépni csak akkor szabad, ha a gyalogos meggyőződött annak veszélytelenségéről. Ezt valószínűleg elmulasztotta az illető, de ha elcsapod, valószínleg te is hibás lettél volna.
2020. aug. 4. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
38%

Gyalogosnak minősül, tehát szabályos.


"Azt nyugodtan elütheted, ő lesz a hibás."

Óvatosan az ilyen kijelentésekkel, mert nem ilyen egyszerű ez. Baleset esetén biztos, hogy szakértői vizsgálat lesz és ha megállapítják, hogy elkerülhetted volna a balesetet, akkor ellened fog büntetőeljárás indulni. Simán kaphatsz pár év vezetéstől eltiltást vagy akár szabadságvesztést egy ilyen akció után.

2020. aug. 4. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
78%
Észlény, ha elkerülhető egy baleset, azt el kell kerülnöd. Hiába mondod, hogy ott sem lehetett volna, ha rád bizonyítják, hogy semmit sem tettél a baleset elkerülése érdekében, holott lett volna rá lehetőséged.
2020. aug. 4. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
7%

"A Segway a jelenlegi KRESZ szerint nem jármű, tehát az eszköz használója gyalogos."


A jelenlegi szabályozatlanságban bringának minősül. Gyalogátkelőhelyen nincs elsőbbsége.

2020. aug. 4. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Hát lényeg, hogy nagyon nem győződött meg, a semmiből suhant át előttem. Jó, hogy 35-re visszavettem a tempót annál a zebránál. Kanyar végén van, eléggé necces hely.
2020. aug. 4. 13:11
 8/13 anonim ***** válasza:

A 3-as válasz szinte tökéletes, minden szempontból.

Csak annyiban lehet más a helyzet, hogy ha véletlenül minden bizonyítható, tehát pl. egy fedélzeti kamera vagy térfigyelő mutatja, hogy az autó lassan, óvatosan haladt a gyalogosátkelő előtt, a segway pedig hirtelen került elő és gurult az útra nagy sebességgel, akkor a sofőrt akár fel is menthetik. Gyalogosgázolások esetén is voltak már ilyen ítéletek, hogy csak a takarásból a zebrára futó gyalogos lett vétkes, a sofőr nem, sőt némely esetben az elütött gyalogosnak még az autóban esett kárt is meg kellett fizetni.

Wikipédia:

"Magyarországon a Központi Közlekedési Felügyelet állásfoglalása szerint a Segway-ek nem minősülnek járműnek, használójuk gyalogosnak tekintendő, így a Segway használható járdán, sétálóutcában, parkok sétaútjain vagy magánterületen, de kerékpárúton vagy közúton csak ezek hiányában."

[link]

1 éves cikk egy közlekedési szakjogásztól:

"Számos járművet definiálnak a jogszabályok, de ezek közül egyik kategóriába sem fér bele az elektromos roller vagy a segway. Nem segédmotoros kerékpár, nem lassú jármű és nem is motorkerékpár, nem motoros tricikli, nem kvad, nem mopedautó és nem is kerékpár, mert annak egy 1990-es rendelet szerint kell hogy legyen pedálja."

[link]

2020. aug. 4. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
50%
Gyalogosnak minősül, ezért elsőbbséget kell tudnod adni nekik. Tetszik, nem tetszik, ez a hivatalos álláspont.
2020. aug. 4. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
54%
Kivéve, ha a viselkedésével lehetetlenné teszi az észlelését. Ahogy gyalogosok esetén is.
2020. aug. 5. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!