Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » A KRESZ semmilyen esetben nem...

A KRESZ semmilyen esetben nem engedi a zárt kerékpársávon való áthajtást. Kapubejaróm elé építettek egy ilyet, hogy járjak ki az autómmal?

Figyelt kérdés
2019. nov. 29. 08:17
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
96%
Nem azért, hanem azért, mert sokadszorra sem érted meg, mit írunk.
2019. nov. 29. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
93%
Mivel nem tudod értelmezni, így mem tudod betartani sem. De beszélj a KPM-el hgy szaggassák meg a "záróvonalat" a kapud előtt.
2019. nov. 29. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 Koplárovics Béci ***** válasza:
91%
Hát figyelj. Mondjuk azt, hogy reméljük, hogy a gárzsban van az autód, és te teljesen szabályos szeretnél lenni. Azaz soha többet nem kerülsz vele a forgalomba. Szerintem egy jobb hely lenne a világ.
2019. nov. 29. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

"De beszélj a KPM-el hgy szaggassák meg a "záróvonalat" a kapud előtt."


KPM-nek mi köze egy önkormányzati tulajdonú és fenntartású úthoz?

2019. nov. 29. 12:09
 15/17 A kérdező kommentje:
9 válaszból 8 kötekedés volt, de a 2. válaszadó válaszával sem megyek többre.
2019. nov. 29. 12:11
 16/17 anonim ***** válasza:
100%

"9 válaszból 8 kötekedés volt, de a 2. válaszadó válaszával sem megyek többre"

Én nem így láttam, de te jobban tudod. De hogy igazad legyen, én most kötekedni fogok. Jöjjön egy kis szőrszálhasogatás a KRESZ mentén!

Ezzel az idézettel indoklod, miért nem állhatsz ki az autóval:

"A kerékpársávon csak kerékpárral szabad közlekedni – az egyirányú forgalmú úton kijelölt kerékpársáv kivételével – az úttest menetirány szerinti jobb oldalának haladási irányával azonos irányban."

Az idézet helyes, megnéztem, tényleg így van. Viszont ez téged nem akadályoz meg semmiben, ugyanis nem közlekedni szeretnél a kerékpársávon. A kerékpársávon közlekedés ugyanis azt jelenti, hogy te az autóddal besorolsz a sávba (már amennyire beférsz) és tartósan ott haladsz. Ez nem áll szándékodban, nem is teheted meg.

Ha kicsit tovább olvasol, eljuthatsz a "Bekanyarodás" c. fejezetig. Ez részletezi, hogyan lehet jobbra és balra kanyarodni az útról és neked pontosan erre lesz szükséged. Ha az útról jobbra bekanyarodhatsz, hogy behajts a saját kapubejáródon, akkor visszafelé is megteheted ezt, hiszen a saját kapud vélhetően nem egyirányú út. A jogszabály ezen szakasza az alábbiakat írja a jobbra bekanyarodás és a kerékpársáv kapcsolatáról:

31. §

"(3) A járművel másik útra – ha közúti jelzésből más nem következik – jobbra kis ívben, balra nagy ívben kell bekanyarodni, úgy, hogy a jármű a bekanyarodás után a menetirány szerinti jobb oldalon maradjon. Ha az úttest menetirány szerinti jobb oldalán kerékpársávot jelöltek ki, a jobbra bekanyarodásra – a kerékpár forgalom akadályozása nélkül és ha burkolati jel ezt lehetővé teszi – a kerékpársáv igénybevételével kell felkészülni"

Egyelőre szó sincs arról, hogy kerékpársáv megléte esetén tilos lenne jobbra kanyarodni. Lehet, csak bizonyos korlátozásokkal.

Továbbra is 31. §

"(5) Elsőbbséget kell adni, ha a 28. § (2) bekezdésében foglaltakból más nem következik

(...)

b) jobbra bekanyarodó járművel a kerékpársávon vagy az úttest mellett levő, attól jobbra eső kerékpárúton, gyalog- és kerékpárúton érkező jármű és gyalogos részére"

Tehát jobbra kanyarodás esetén nem sorolhatsz be a kerékpársávra és elsőbbséget kell adnod a kerékpárosnak. De ez nem zárja ki azt, hogy bekanyarodás során áthajts a kerékpársávon. A kedvedért megkerestem a "kerékpársáv" kifejezés összes előfordulását a jogszabályban, összesen 33-szor szerepel és sehol sem írja, hogy személygépkocsival (legyünk teljesen pontosak, ha már kötekszem) ne lenne szabad keresztülhajtani rajta kanyarodási szándékkal. Márpedig a kapuból kihajtás és az oda behajtás egyértelműen bekanyarodás, nem folyamatos közlekedés.

Abban mondjuk igazad van, hogy a KPM-hez hiába fordulnál az ügyedben. 1987. december 18-ával megszűnt.

2019. nov. 29. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
100%
Körültekintően áthajtasz rajta. Mi mást tudnál tenni? Aztán szólj az illetékeseknek, hogy ez így nem kóser, mert a kapubejáró előtt nem szaggatták meg a vonalat.
2019. nov. 29. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!