A KRESZ semmilyen esetben nem engedi a zárt kerékpársávon való áthajtást. Kapubejaróm elé építettek egy ilyet, hogy járjak ki az autómmal?
"De beszélj a KPM-el hgy szaggassák meg a "záróvonalat" a kapud előtt."
KPM-nek mi köze egy önkormányzati tulajdonú és fenntartású úthoz?
"9 válaszból 8 kötekedés volt, de a 2. válaszadó válaszával sem megyek többre"
Én nem így láttam, de te jobban tudod. De hogy igazad legyen, én most kötekedni fogok. Jöjjön egy kis szőrszálhasogatás a KRESZ mentén!
Ezzel az idézettel indoklod, miért nem állhatsz ki az autóval:
"A kerékpársávon csak kerékpárral szabad közlekedni – az egyirányú forgalmú úton kijelölt kerékpársáv kivételével – az úttest menetirány szerinti jobb oldalának haladási irányával azonos irányban."
Az idézet helyes, megnéztem, tényleg így van. Viszont ez téged nem akadályoz meg semmiben, ugyanis nem közlekedni szeretnél a kerékpársávon. A kerékpársávon közlekedés ugyanis azt jelenti, hogy te az autóddal besorolsz a sávba (már amennyire beférsz) és tartósan ott haladsz. Ez nem áll szándékodban, nem is teheted meg.
Ha kicsit tovább olvasol, eljuthatsz a "Bekanyarodás" c. fejezetig. Ez részletezi, hogyan lehet jobbra és balra kanyarodni az útról és neked pontosan erre lesz szükséged. Ha az útról jobbra bekanyarodhatsz, hogy behajts a saját kapubejáródon, akkor visszafelé is megteheted ezt, hiszen a saját kapud vélhetően nem egyirányú út. A jogszabály ezen szakasza az alábbiakat írja a jobbra bekanyarodás és a kerékpársáv kapcsolatáról:
31. §
"(3) A járművel másik útra – ha közúti jelzésből más nem következik – jobbra kis ívben, balra nagy ívben kell bekanyarodni, úgy, hogy a jármű a bekanyarodás után a menetirány szerinti jobb oldalon maradjon. Ha az úttest menetirány szerinti jobb oldalán kerékpársávot jelöltek ki, a jobbra bekanyarodásra – a kerékpár forgalom akadályozása nélkül és ha burkolati jel ezt lehetővé teszi – a kerékpársáv igénybevételével kell felkészülni"
Egyelőre szó sincs arról, hogy kerékpársáv megléte esetén tilos lenne jobbra kanyarodni. Lehet, csak bizonyos korlátozásokkal.
Továbbra is 31. §
"(5) Elsőbbséget kell adni, ha a 28. § (2) bekezdésében foglaltakból más nem következik
(...)
b) jobbra bekanyarodó járművel a kerékpársávon vagy az úttest mellett levő, attól jobbra eső kerékpárúton, gyalog- és kerékpárúton érkező jármű és gyalogos részére"
Tehát jobbra kanyarodás esetén nem sorolhatsz be a kerékpársávra és elsőbbséget kell adnod a kerékpárosnak. De ez nem zárja ki azt, hogy bekanyarodás során áthajts a kerékpársávon. A kedvedért megkerestem a "kerékpársáv" kifejezés összes előfordulását a jogszabályban, összesen 33-szor szerepel és sehol sem írja, hogy személygépkocsival (legyünk teljesen pontosak, ha már kötekszem) ne lenne szabad keresztülhajtani rajta kanyarodási szándékkal. Márpedig a kapuból kihajtás és az oda behajtás egyértelműen bekanyarodás, nem folyamatos közlekedés.
Abban mondjuk igazad van, hogy a KPM-hez hiába fordulnál az ügyedben. 1987. december 18-ával megszűnt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!