Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Elsőbbsége van a gyalogosnak?

Elsőbbsége van a gyalogosnak?

Figyelt kérdés
Elsőbbségadás kötelező táblával védett felsőbbrendű utat keresztezel. A felsőbbrendű úttal párhuzamosan járda fut, amely szintén merőleges az alsóbbrendű útra, de nem kijelölt gyalogátkelőhellyel keresztezi azt. A csomópontba történő behaladást megelőzően elsőbbséget kell adj a gyalogosforgalomnak?

2019. nov. 4. 17:27
1 2
 11/16 Andizsuzsi ***** válasza:
89%

"hogy szerinted nincs elsőbbsége, pedig nincs konkrétan szabályozva a KRESZ-ben, hogy nincs elsőbbsége"


Dehogy nincs. A KRESZben konkrétan szabályozva van, hogy mikor kinek VAN elsőbbsége. Az is, hogy a gyalogosnak mikor van. Azokban a szituációkban, amik a KRESZben nincsenek felsorolva, nincs a gyalogosnak elsőbbsége. Nem olyan nehéz ez.


A kerékpár már egy egész más kérdés. Itt nem elsőbbség kérdés van, hiszen az egészen nyilvánvaló, hogy a zebrán a kerékpárosnak nincs elsőbbsége. Ezt világosan tartalmazza az utak forgalomszabályozásáról szóló rendelet. A kérdés itt az, hogy egyáltalán átmehet-e a biciklis a zebrán anélkül, hogy leszáll róla. Ez valóban nincs szabályozva. Viszont van az Országos Rendőr-főkapitányság / Rendészeti Főigazgatóság / Közlekedésrendészeti Főosztályának egy álláspontja, miszerint nem. És tetszik, vagy nem, jó ehhez tartania magát az embernek, mert büntetnek is.

2019. nov. 5. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
77%
KRESZ egyértelműen leírja az út részeit és azt is beleírja hogy az úttesten a gépjárműveknek van alapvetően elsőbbségük. A gyalogos meg nem gépjármű. Azt is leírja a kresz egyértelműen hogy mikor hol van elsőbbségül a gyalogosoknak az úttesten.
2019. nov. 5. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
89%

"Akkor sem állhatsz meg 3 méterenként ha látsz egy gyalogost az úttest közelében."


Itt nem arról van szó, hogy 3 méterenként látsz egy gyalogost, hanem egy olyan helyzetről, ami sok gyalogosnak és autósnak is kérdőjelet okoz. Plusz ilyen helyzetben alapból le fogsz lassítani, minimum körbe nézel, akár meg is állsz elsőbbséget adva az úton közlekedő járműveknek. Így majdnem tök mindegy, hogy kicsit előbb lassítasz átengedve a gyalogost.

2019. nov. 5. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
56%

" A kérdés itt az, hogy egyáltalán átmehet-e a biciklis a zebrán anélkül, hogy leszáll róla. Ez valóban nincs szabályozva. "

Hacsak azt nem vesszük, hogy annak a csíkos dolognak, ami az úttestre fel van festve, "kijelölt gyalogosátkelőhely" a neve. A kerékpáros pedig járműnek minősül, nem gyalogosnak, ez benne van a KRESZ-ben.

Oké, persze lehetne azt mondani, hogy a "kijelölt gyalogosátkelőhely" elnevezés még nem tiltja a kerékpárral való áthaladást, mert nem "kijelölt gyalogosátkelőhely de nem kerékpárosátkelőhely" az elnevezése. De ilyen alapon, ha kerékpárral szabályos lenne áttekerni, akkor személyautóval, autóbusszal, tankkal is szabályos lenne ott átszelni az utat, mert ezek áthaladását is csak az az egy tény tiltja, hogy "gyalogosátkelőhely" a zebra hivatalos neve.

2019. nov. 8. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
92%

A kérdéses kereszteződésben általában nincs elsőbbsége a gyalogosnak. De ha egy gyerek fut át ott, vagy egy láthatóan szódásüveg erősségű szemüveget viselő bottal közlekedő mamóka igyekszik átkelni, akkor bizony már a te felelősségedet is fokozottan vizsgálják egy baleset során, hiába nincs elsőbbsége a gyalogosnak.

A lentiek miatt:

KRESZ módosítás után, 2010 január 1-től:

(4) A vezetőnek fokozottan ügyelnie kell az úttesten

a) villamos megállóhelynél levő járdasziget és az ahhoz közelebb eső járda között áthaladó gyalogosok, a menetrend szerint közlekedő járművek megállóhelyéről az úttestre lelépő gyalogosok, az autóbuszra felszálló és arról leszálló gyermekek, továbbá

b) egyedül vagy csoportosan haladó (áthaladó) gyermekek, a koruk, testi fogyatékosságuk vagy más ok miatt saját biztonságukra ügyelni felismerhetően nem képes személyek

biztonságának a megóvására.

2019. nov. 8. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
56%

Egészen pontosan ez van a KRESZ könyvben: "A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni, és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a járművek vezetőit megzavarja vagy megtévesztheti. E szabály mindig érvényes, függetlenül attól, hogy a gyalogosnak az úttesten közlekedő járművekkel szemben áthaladási elsőbbsége van vagy nincs." Ez pedig tulajdonképpen annyit jelent, hogy az autósok nem kötelesek megállni, ha egy ember még a járda szélén áll. Akkor sem, ha egyértelműen át akar haladni a zebrán.


Erre a szabályra azért fontos kitérni, mert a legtöbben azt hiszik, hogy bármikor elindulhatnak, mire az autósoknak meg kell állniuk. Pedig ez nincs így és komoly balesetet okozhat, ha későn lépünk az úttestre."

2019. dec. 14. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!