Milyen autókban van bovdenes kuplung?
Hallottam már róla, hogy van ilyen, de nekem eddig sosem volt hozzá szerencsém. Pedig volt több autóm is 1978-astól 2018-as évjáratokig. Mi az előnye a bovdennek a hidraulikushoz képest, azon kívül hogy olcsóbb gyártani és kevesebb a karbantartási igénye? Mi az előnye a hidraulikusnak, ami miatt mégis az terjedt el jobban?
Erről szeretnék egy kicsit informálódni. Köszönöm.
A kicsi, olcsóbb városi szaladgálós autók között gyakoribb.
Opel Corsa, Peugeot 206, Suzuki Swift (régi), Ignis
Ezekkel már volt dolgom szakadásilag, nincs kedvem most egy online katalógust végigböngészni, hogy milyen típushoz rendelhető még kuplungműködtető huzal.
Elég sok autóban van bowdenes...
Melyiknek mi az előnye? Nekem mindkettő van otthon, érzetre nem igazán tapasztalok nagy különbséget.
Ha menet közben bedöglik akkor mindkettővel ott maradhatsz az úton, bár szerintem a bowdenest könnyebb megtaknyolni hogy hazajuss.
A bowdenessel nem kell foglalkozni, míg a hidraulikusnál néha illik olajat cserélni.
Kuplungcserénél a bowdenest állítgatni kell hogy jó legyen, hidraulikusnál csak kiengedsz egy kis olajat és beállítja magát.
A hidraulikus kuplungot azért találták ki, mert a fejlesztési irányzatok a kisebb, kompaktabb, keveset fogyasztó motorok irányába haladnak, ettől csökkent a kuplungtárcsa mérete, ami nagyobb összeszorító erőt kíván, így a kioldásához is nagyobb erő kell. Ha bovdent használnának, akkor erőkarra lenne szükség a váltó oldalán, ami helyt venne el a motortérből, plusz az bovden iránytörésének száma is korlátozott.
Végfelhasználói szempontból abszolút nincs köztük lényeges különbség, se vezetés, se megbízhatóság szempontjából.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!